1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очекувања и планови во Новата година

Дискусија во 'Слободно време' започната од Snow-Queen, 2 јануари 2012.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Немам размислувано, веројатно ќе ги пуштам работите да течат сами.
     
    На Цунами и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Немам никакви посебни планови и очекувања за мене, и јас како @buba4e89. Само се надевам дека годината ќе биде подобра, за сите нас. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Немам никакви посебни очекувања. Само сите блиски да ми се здрави и живи и да сме сите на број.
    2020 ни е пример дека колку и да си замислуваме и планираме нешта, некогаш некои работи не зависат од нас и немаме моќ да ги смениме. Затоа следнава година нека си течат работите сами, како е пишано така.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Променливоста во животните случувања е показател дека очекувањата треба да се минимизираат.
    Се надевам дека сум на вистинската патека...
     
    На Цунами, cresa-jagoda, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Сакам само здравје кај сите.
    Тоа е најважно:l:
     
    На My litle pony, cresa-jagoda и Aesc2000 им се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Да останеме во добро здравје. Се друго што и да е и со него и без него ќе се помине
     
  7. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Би сакала наредна година, вакцината да биде веќе достапна за широка употреба. Да си купам авио билети и да патувам кај сакам, кога сакам. Другото да остане како што е, ни полошо, ни подобро. Едноставно средина.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Да си фатам дечко:$
     
  9. Sucubus

    Sucubus Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2021
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    1.216
    Пол:
    Женски
    Јас имам навика нешто претходно да го испланирам, некогаш знае да ми се појави нешто во последен момент, но гледам тоа што ми е испланирано да го завршам. Со оглед на тоа си правам и потсетник и помошник за да не изостанувам.
    Имам само поголеми планови кои ги запишувам, зашто сепак годината е долга и излегуваат секакви понуди, кои се надвор од моето планирање и мојата замисла.
    Па така и за следната година некои работи веќе ми се испланирани. Знам кои месеци имам патувања, во кој месец да почнам процедури за менување работа, до кој месец да завршам со генералното уредување во домот...
     
    На cresa-jagoda и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па, оваа година и немам некои посебни желби освен да се живи, здрави, среќни најблиските. :inlove:
    Од планови имаме заеднички со дм за годинава да дипломира, да најде работа и стан блиску до мене и веќе да немаме врска на далечина. :inlove:
    За мене си давам план да си ги положам испитите од годинава и тоа е тоа. Ајде и тоа клише дека годинава ќе вежбам повеќе и ќе се доведам во никад боља форма... :rock:
     
    На cresa-jagoda и Amelia им се допаѓа ова.
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    До мене да остане личноста што ми значи најмногу.
    Блиските да бидат живи и здрави.
    Да напредувам малку повеќе на професионален план.
    Да не се плашам да преземам похрабри чекори и ризици во секој аспект од животот. И да престанам да се грижам толку за се'.
     
    На L.i.n.a.a и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не планирам ништо конкретно, имам само некои замисли што сеуште се многу "бледи".
    Но за тоа не ми е потребно календарот да се смени од 2021 во 2022 туку дејствувам кога ќе ми се пружи можност.
     
  13. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Да ја преживеам.:D
     
    На Mencia, Elf, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Paris hilton

    Paris hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    439
    da go zavrsam fakultetot za 5 minuti a ne za 2 godini, toa se moite nerealni ocekuvanja za novata beriketna 2022 hahahahahahahahahahahahahah
     
    На quattro и Limpan им се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.520
    Јас сум прва што го дрви да не се чека на утре, следен понеделник или почеток на нова година за да се промени нешто, иам и напишано книга на темава. Ама бидејќи претходните 2 години се организирав така што на крајот од годината си поставував неколку главни цели, за да после чекорите за нивно остварување ги расцепкам во месеци, па недели; така нека биде и сега.
    Ништо не очекувам но се надевам дека сите ќе останеме живи и здрави. Се надевам и дека ќе си најдам асална работа.
    Планирам да поработам на намалување на стомакот, со квалитетна исхрана и доволно физичка активност. Планирам да бидам конзистентна со медитација, како што бев минатата година. Планирам повеќе да читам книги, како во претходната декада. И најважно од сè, планирам да намалам со социјални мрежи, страшно многу ги користам откако се породив, ми се гади од сама себе.
     
    На MoAna* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Планови посебни немам, планирам според потребите, а не според која година е :D

    Посакувам само здравје најпрво за сите, не во годинава нова, туку за многу години.Доколку сме здрави, се' друго може д си исполниме само да сме решотелни.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Видов ваква тема само за 2016 и мислам дека и годинава заслужва. :D

    Околу Нова Година сите поставуваме цели, ја перцепираме како нова цел, нова шанса, празен лист кој треба да го пишуваме наново. И како и секоја година, барем поголемиот процент од нас, не се држиме до тие цели. И не сме сами во неисполнувањето на нив. Одма после Нова Година сите почнуваат со вежбање. Одма после Нова Година се претплатуваат на диететски и детокс програми. Одма после Нова година се менуваме на неколку дена кон поскуваната цел пред да се откажеме и да продолжеме со животот како претходно што носи до разочарувања, ниска самодоверба, чувство дека не можеме ништо да завршиме, или просто кажано - дека не не бива. Но, дали е тоа вистина? Јас не би се согласила. Не е вистина. Единствена вистина е дека само пристапот кој го имаме не е ефективен и функционален, и треба да најдеме нешто што функционира за нас. И денес ќе зборуваме за начин/и како да пристапиме кон новогодишните цели.

    Ќе почнам прво со краток личен осврт. Јас уште во Декември решив да си почнам со некакви месечни цели. Тоа го напрајв од повеќе причини: ако чекаме точен ден за да почниме нешто - секогаш имаме шанса да одложиме за следен „важен“ ден и сакав да тестирам месец унапред како ќе оди за да можам да презентирам како влијаеше на мене. Поставувам месечни цели така што одбирам само 1 работа на фокус, иако прам многу други. Менувањето не можи да се направи наеднаш туку е процес. И баш зошто е процес мора да го разбереме тоа и да не го брзаме. Исто така, тоа ни дава до знаење дека дури и да е една промена, ако не ја разработиме добро - нема да залепи. Така да не е важно само да напишеме на ливче или во планер која ни е целта, туку да напишиме и како ќе ја исполниме целта и „алтернативен“ план на однесување доколку некој ден поради било кои причини не успеваме да ја исполниме целта. Тоа ни дава можност ако напрајме „грешка“, да не се откажеме одма пошто сепак и праењето „грешка“ е дел од планот и имаме решение кое не е „готово се откажвам, никогаш нема да успеам“. За мене ова функционира, зошто пред се ме турка делот „згрешив значи се откажвам“ и имање уште еден слој „заштита“ функционираше полезно за мене па еве сега новата внесена рутина и цел ми продолжва и во наредниот месец, спремна да додадам нова.

    Така да од лично искуство, чекори за исполнување на цели би биле:
    1. Постави една цел во одредена временска рамка. За мене тоа беше рамка од 30/1 ден пред да додам нова навика или цел која сакам да ја исполнам.
    2. Разработи КАКО планираш да ја исполниш целта. Многу е важно детално да размислиш како планираш да ја исполниш целта, дел по дел. Тоа овозможува да видиш дали одговара временската рамка за исполнување на целта, што треба да се смени, дали планираш само да се припремиш за целта, па да додаваш чекори покасно и слично.
    3. Разработи план доколку не успееш да си исполниш целта во одредени денови. Имање алтернативен план овозможува да не се откажеме доколку не одиме по план, затоа што не одењето по план е уствари дел од планот? Прај смисла?
    4. Запишувај. Запишувањето, црткање, правење визуелен план во планер, на табла, на фрижидер или било каде што одма ќе видиме планот е дневен потсетник пред се, да знаеме што сакаме да направиме, но меѓудругото самото пишење ни овозможува потрезвено да ги разгледаме деталите и чекорите кои сакаме да ги преземеме и да увидиме колку се тие реални.
    Сега неодамна наидов на S M A R T и видов колку е сличен со мојот личен план и зато ќе го пишам тука кратко. S M A R T е акроним на зборовите специфично ( Specific; simple, sensible, significant), мерливо ( Measurable; meaning, motivating), исполнливо ( Achievable; agreed, attainable), релевантно ( Relevant; reasonable, realistic, result- based), временски ограничено ( Time bound; time- based, time- limited, cost limited, timely, time- sensitive). Ова е критериум поставен од Питер Друкер како концепт на исполнување на цели, покасно прошируван од повеќе автори, но знам дека не ве интересира историја. Иако мене ме интересира. Хехе. Сепак, покасно од други автори ( професор Робин Рупин) се зборувало дека акронимот треба да се прошитува према потребите и тука се споменува S M A R T E R, каде се додаваат два нови зборови: евалуирано ( Evaluated) и прегледано ( Reviewed). Тука имам и табела ставено ама ќе биди предолго ако се копирам тука. Има прашања кои треба да се постават по секој чекор и плус некои други стратегии ама пробвам да дочитате до долу, а не да се откажите на сред пат.

    Ова е мое откритие и еве веќе месец се држам до него шо е голем успех па сакам „среќата“ во најмотивираниот период да ја споделам. Па да кажам, претходен месец ставив детален план за „здрави навики“, вклучително то го продолжвам и годинава. Почнав со вежбање, чим го земам теркот на то, се префрлив на нешто ново. Уште работам на вежбањето, ама сега имам плус „рутина“ шо ми е важна да ја имам. Или шо се смеам, од функционална пробвам да се напрам колку- толку функционална. И функционира.

    Моите планови за 2022 кои се поголеми се: бош работа за да можам да си земам целта - лиценца. А лиценца ми е алатка за да си ја земам другата цел - „вистинска“ работа. И работата ми е алатка за да си ја исполнам последната цел - да продолжам со психотерапевтската едукација. И за се ова имам детален разработен план, на неќење према SMART прашањата, пошто SMART открив дека постои пред помалку од недела.

    Моите планови за 2022 кои се помали се: промена кон здрави навики. Воедно помалите промени се тука и да ме туркат кон поголемите ( ако се менвам кон поздрави навики и поздрав начин на живот, имам поголеми шанси да исполнам, исполнливите ама сепак не прелесни цели шо ги имам поставено за 2022). Е сега, вежбање ми беше за Декември, сега Јануари си го продолжвам со исто темпо, со неделни check ups како се држам, со неделно планирање кога шо ќе вежбам, во која временска рамка ќе одам. Сега месецов, гордеј се со мене mommy @pdb123 решив дека е време да си средам skincare рутините и утрово странав, промрчив зошто то ми е најглуп дел од денот, ама ми виси на фрижидер обврската и м о р а м да ја чекирам па прицнав. Планот тука ми е, три продукти се, целта е да ги шкртнам на таблата шо ми седи на фрижидер после исполнување. И месецов ќе работам на градење на ова рутина. Февруари - не знам шо ќе биди следно. Ако не исполнам ова цел, можи ќе ѝ дам уште еден месец, ако исполнам ќе се префрлам на нова.

    И тоето.

    • Кои се ваши поголеми и помали планови за 2022?
    • Како планирате да ги исполните?
    • Дали имате одредена „стратегија“ која си ја користите за исполнување на целите?
    • Дали до сега имате успешно исполнети новогодишни резолуции?
     
    На sweet-cherry, cresa-jagoda и pdb123 им се допаѓа ова.
  18. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Да бидам среќна, среќно заљубена, поздраво да се хранам, да заработам повеќе пари додека не почне факултетот, да патувам повеќе, да запишам факултет после од октомври. Доволно ми е, не сакам ништо повеќе од тоа да имам среќен и исполнет живот.
     
    На cresa-jagoda, Stormii, Snowflake99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не дека имам баш некој посебен план за годинава што следи, но ете онака си имам некоја замисла што сакам да исполнам и да правам.

    Годинава дефинитивно сакам и јас повеќе да патувам. Конечно заврши пандемијата и ограничувањата, процедурите за патувања надвор од земјата, па сакам годинава да надоместам за тој период што не патував толку.

    Да си ги положам сите колоквиуми, испити што ќе ги полагам во 2023. Ова стандард секоја година откако студирам ми е студентската новогодишна желба, не се менува. :D

    Уште повеќе да се посветам на вежбањето и на поздрава исхрана. Оваа година веќе го применив тоа, но до мојата замислена цел имам уште работа, па затоа годинава сакам да ми биде уште поголем приоритет тоа.

    Со саканите, блиските да имаме многу убави моменти за паметење, да поминуваме време заедно, да ни биде на сите убава година.
     
    На cresa-jagoda, Stormii, Snowflake99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    1. Бебе број 2 да се роди живо и здраво и да не направи најсреќни родители по вторпат :l:
    2. Да си го реновираме и средиме комплетно станот како што сакаме
    3. Да си купиме нова кола
    4. Да си го реализираме со маж ми сонот за наш мал сопствен бизнис :inlove:

    Ова ќе ми биде година посветена на нашиот успех и благосостојба. :l:
     
    На cresa-jagoda, en5 и Stormii им се допаѓа ова.