Оnline yчење на јазик

Дискусија во 'Образование' започната од snowflake123, 13 август 2014.

 1. snowflake123

  snowflake123 Активен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  10
  На интернетов има безборој сајтови, програми, е-книги, аудио книги за учење на јазици.
  Што мислите, можно ли е да научиш јазик на овој начин?

  Јас баш сега симнав еден пакет од торент за учење француски. Имам некои познавања, па ќе видиме како ќе иде.
   
 2. franca

  franca Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  266
  online yчење на јазик

  http://www.conversationexchange.com/index.php?lg=en
  Оваа е веќе за зборување
  busuu.com не знам што ја направија странава,пред една година беше најдобра и наједноставна за учење,сега некако ја зезнаа,ама пак е во функција.
   
 3. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.520
  online yчење на јазик

  Јас сакам Руски да учам онлине
   
 4. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.229
  Допаѓања:
  16.867
  Пол:
  Женски
  online yчење на јазик

  Јас веќе почнав. Има многу страни за учење руски.
  Ако ти е добар англискиот еве ти учење руски на англиски јазик

  http://www.study-languages-online.com/
  http://www.russianlessons.net/lessons/lesson14_main.php
  http://www.russianforeveryone.com/

  Ова е на хрватски
  http://ucenje-ruskog-jezika.blogspot.com/

  http://tatjanadimitrijevic.blogspot.com/2013/03/linkovi-za-ucenje-ruskog-jezika-russian.html

  Има многу линкови, ама дозволено ми е 5 да прикачам, па ги прикачив тие јас кои сум ги разгледувала.

  Ајде учи, па ќе се допишуваме на руски на chat :D ама после 3 сабајле, за да не ни се смеат како почетници (ама па и кој ќе не разбере што збориме :rofl: )

  Инаку јас порано почнав и германски да учам онлајн, ама после добив желба да одам во Норвешка па почнав и Норвешки. Сеуште сонувам за Норвешка или Русија (Санкт Петербург) :inlove:
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.516
  Допаѓања:
  30.270
  Пол:
  Женски
  Има негде онлине да учам турски? :)
   
 6. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  59
  A ima nekoja strana za da naucam slovenski?
  P.s se izvinuvam za latinicata od tel pisuvam
   
 7. Evie

  Evie Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Пробајте на http://www.memrise.com/ :)
  Ги има скоро сите јазици, различни нивоа и се учи на повеќе начини. Најдобро е што по неколку часови/денови, ти излегува дека треба да го повториш тоа што си го учела па така ќе ти остане во сеќавање подолго :)
  Инаку достапна е и апликација па може и на телефон да си учите :D
   
  На piksooki и meganbaby им се допаѓа ова.
 8. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.399
  Пол:
  Женски
  Ја почнав да си учам италјански на странава што ја постирала феминкава погоре. :D
  Ептен ми е интересно и планирам да продолжам :D
   
 9. blosson

  blosson Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  И јас учам француски и многу ми помага на дуолинго (така нешто) на таа страна и ств е добра за почетници..мислам јас не сум почетник ама многу сум заостаната поради тоа што наставникот наш незнае во кој свет се наоѓа а камо ли да предава јазик -.
   
 10. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.887
  Јазик најдобро се учи со гледање филмови.
   
 11. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.189
  Допаѓања:
  14.370
  Пол:
  Женски
 12. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.989
  Јас имам позитивно искуство со дуолинго за учење јазик, и го препорачувам на сите што знаат англиски, но сакаат да научат друг јазик. :)
   
 13. butterfly4

  butterfly4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2014
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  526
  Зошто не ми го отвара линкот?? Дали на другите ви отвара или од кај мене е проблемот?

  btw.некој да не знае страна за онлајн учење на Германски? :)
   
 14. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.189
  Допаѓања:
  14.370
  Пол:
  Женски
  И мене не ми го отвараше од тука. Отвори ново прозорче и напиши на гугл мемрисе и ќе нема проблем. Иначе и на оваа страна има германски. :)
   
  На butterfly4 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.989
  https://www.duolingo.com јас тука учам :)
   
  На butterfly4 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ichliebedich

  Ichliebedich Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  10
  Јас веќе почнав на доулинго да учам германски. забавно е и лесно :wasntme:
   
 17. malinkasladoled

  malinkasladoled Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Кој има искуство со учење странски јазик од дома преку интернет? Кои страни би ми ги препорачале? Знам дека има бесплатни и оние кои се плаќа месечно? Ме интересира како оди плаќањето и дали ти праќаат сертификат?

  Ве молам кој знае и има искуство нека ми објасни!
   
 18. malinkasladoled

  malinkasladoled Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Не знаев дека има претходно тема, па нова сум и не знам као да ја избришам претходната порака.

  Ве молам кој знае!!! Дали онлајн курсевите ги плаќате и ако ги плаќате, како се плаќаат? Дали на крајот ќе ти испратат сертификат?
   
 19. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.952
  Допаѓања:
  33.900
  Пол:
  Женски
  Јас планирам да почнам со учење Англиски и Германски.

  Ги гледав овие страни

  https://www.duolingo.com/
  https://www.memrise.com/

  Некој поискусен да ми пише ЛП оти не се снаоѓам баш многу :tmi:
   
 20. Ваља

  Ваља Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите!
  Се викам Ваља. Јас сум од Летонија, но по народност сум русинка : ) Барам нови пријатели македонци.сакам да научам македонски јазик, затоа одлучив да напишам овде :))Кој има време и желба да комуницираме, нека ме контактира лично или преку скајп psycode1. Можам да помогнам во учењето на рускиот јазик : )
   
  На temily му/ѝ се допаѓа ова.