1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПОДАРОК Philips Lumea Prestige за вас + консултации со дерматовенеролог

Дискусија во 'Тело' започната од Femina, 17 ноември 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Femina

  Femina Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  1.630
  Здраво дами. :) Летото е зад нас, но темите за мазна кожа и ослободување од несаканите влакна остануваат актуелни.

  Пред неколку месеци Philips го претстави на македонскиот пазар уредот Philips Lumea за безболна и долготрајна фотодепилација, со што ни ја даде најатрактивната метода за справување со влакната во домашни услови. Брзо, лесно, безболно и ефективно! Philips Lumea ветува намалување на растењето на влакната за 75% по само 3-4 третмани.

  Подарок Philips Lumea Prestige за една од вас!

  Изненадувањата на Philips продолжуваат со нов подарок за среќна форумџика. :party:

  Како да учествувате во трката за подарокот?

  За да станете потенцијална добитничка на престижниот подарок, неопходно е да се вклучите во дискусијата во оваа тема во периодот до 06.12.2016. Поставете прашање за уредот или образложете зошто би сакале да го поседувате.

  Во трката за подарокот автоматски ќе биде вклучена секоја дама која учествувала во оваа тема.

  Добитничката ќе биде објавена на 07.12.2016.  [​IMG]
  [​IMG]
  Револуционерната IPL технологија на која се базира Philips Lumea побуди огромен интерес и поттикна многу прашања.

  Консултации со д-р Вероника Давчева Битољану

  За да добиете конкретни одговори на прашањата поврзани со Philips Lumea, оваа тема ќе биде посветена и на консултации со д-р Вероника Давчева Битољану, специјалист дерматовенеролог.
  Докторката три недели ќе биде активна на форумот со цел да ги разјасни вашите дилеми и да ги одговори сите ваши прашања за фотодепилацијата во домашни услови.


  Вклучете се во дискусијата и не пропуштајте ја шансата да станете потенцијална добитничка на модерниот уред за којшто сонува секоја жена. Со среќа! ;)

  Обновено (07.12.2016):

  Среќната добитничка на посакуваниот фотодепилатор Philips Lumea Prestige е @zhap4e.

  Ви благодариме на сите кои се вклучивте во дискусијата. :)
   
  Последна измена: 7 декември 2016
  На atala, Marta ⛄, Tajnaotrovna и 40 други им се допаѓа ова.
 2. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.678
  Допаѓања:
  46.980
  Mozat li da go koristat povekje lica istiot? Mislam radi higiena...
   
  На mimosa08 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.296
  Допаѓања:
  169.382
  Пол:
  Женски
  Јас веќе го поседувам.
  Добар е, иако искрено мене не ме "измазни" :lol: до крај.
  Темен тен имам, црни влакна со јак корен..веројатно поради тоа.
  Може да го употребуваат две лица, хигиенски е, се пребришува со крпче, а и ништо посебно не прави освен светлина што испушта.. многу повалкани работи фаќаме во автобус секојдневно :)

  Кога би го добила, би го подарила на лице за кое знам дека не може да си го дозволи а и е потребно. Мака мачи со хормоните и влакната..
  И тоа..:)
   
  На jasti, mariz, mirK и 14 други им се допаѓа ова.
 4. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.298
  Допаѓања:
  17.915
  Пол:
  Женски
  И мене ми беше тоа на мисла, имам темен тен и дебели црни влакна, па нон-стоп мака мачам со депилации, и додека на други жени депилацијата (и тоа правиме муабет восочна/шеќерна/со епилајзер, а не брич!), им трае по 3-4 недели, мене ми трае по 2-3 дена и пак иста приказна, ела куби се одново. :^)
  Ризик јак ми е кога би дала толку пари за уредов, а да не знам дали би ми се исплатело, дали на мојов тен и влакнавост би помогнал, па доколку би сакала да ми дадеш мислење и да ми образложиш зошто не ти помогнал скроз? Мислам, не ти паднаа влакната, многу брзо ти се појавуваа повторно, или?
  Да не си женско кое има проблем со влакнавост, налет... :|
   
  На dreamerg, kjukli и Dust им се допаѓа ова.
 5. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.296
  Допаѓања:
  169.382
  Пол:
  Женски
  Вака сеа..
  Влакната ми ги изретчи и тоа доста, би рекла 60-70%, ама уште имам..не се до толку јак корен како на почеток, али си растат.
  Не верувам дека 100% може да ги елиминираш ама тоа е само мое мислење.
  Друго нешто, потребно е доста време, 6-8 месеци па и година, во рекламиве дека за 3-4месеци ќе се измазниш не верувај..тоа може некој како мајка ми, светол тен, трчи трчи па влакно, она еднаш да се издепилира, после 4 месеци ќе и пораснат и тоа 20 влакна :) ама на таквите баш и не им треба чудово..
  Мене со депилација не ми растеа на 3 дена, ама после 8-9 дена се осеќаа.. ама не беа за депилација. Депилација на две недели или 18 дена евентуално..
  А за брич ич да не зборам, ни еден ден не бев мазна :rofl:

  Секое влакно е различно..тоа што кај мене не успеало, не значи дека и кај тебе нема да успее.
  Убава работа е, намалува влакна, ама ете кај мене 100% не се..
   
  На dreamerg, Natalie Shine, fallenangel и 5 други им се допаѓа ова.
 6. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.298
  Допаѓања:
  17.915
  Пол:
  Женски
  Ее, а кај мене пак обратна работа. Кај мене татко ми, маж, па влакна аш на него. Кај ги нема, па и тие некои тук-таму ретки што му се, му се многу светли и тенки, абе мерак кожа, додека мајка ми си е како мене со влакната. Ту бре велам, како не се метнав бар во тоа на него... ама тоа ти е. :doh:
  Фала ти на одговор. :hug:
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.296
  Допаѓања:
  169.382
  Пол:
  Женски
  јас сум цела на тарко ми..
  изглед, карактер па и влакната хахахха
  само во гласот сум на мајка ми, не не распознаваат на телефон(facepalm)
  доколку сакаш да го земеш, земи го поевтиниот, истата работа ќе ти ја заврши ама само со кабелот ќе се шеткаш.. плус нема некои додатоци таму, ама и без нив се преживува
   
  На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.051
  Допаѓања:
  28.609
  Пол:
  Женски
  Богами како што мака мачам со влакнава се мислев и јас да го купам, ама се' уште не можам да си го дозволам. Исто како @Dust џабе се бричам кога секој ден треба за ми бидат бар нозеве мазни. :|
  Депилацијата ми трае една недела и толку, после еден куп поткожни ми се појавуваат, и морам да се избричам за да ги снема, и пак иста приказна. :rofl:
  Се жалев баш пред некој ден во некоја тема, сега и кај брадата и кај вратот имам проблеми. Црни, јаки, секој ден се чупам. (facepalm)
   
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.296
  Допаѓања:
  169.382
  Пол:
  Женски
  Темава на страна, си проверила хормони? :)
  Инаку не се бричам јас, џабе утепано време ми е ..
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.819
  Допаѓања:
  79.349
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира како луѓето кои имаат многу бемки би го користеле уредов. И пред сè, дали е препорачливо?
  Единствено тоа ме одвраќа во помислата за користење фотодепилатор. Имам доста бемки по телото, па ваквото зрачење малку ме плаши.
   
  На Natalie Shine, LivingGlam, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
 11. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.147
  Допаѓања:
  105.452
  Пол:
  Женски
  Жени кои веќе сте го користеле, гледам го фалите многу.
  Би сакала да го имам и јас, дефинитивно.
  Пред се поради тоа што од досегашното користење на брич па и ладни и топли депилации, проблемот со поткожни влакна секогаш ми постоел, коментирав за тоа и во соодветната тема, имам неколку лузни кои ми останаа при проба да ги отстранам со пинцета, значи естетски проблем ми е тоа голем, лузните никако не избледуваат :( Добро би ми дошле и консултации со докторката.
   
  На fallenangel, leni_794, pandelka и 2 други им се допаѓа ова.
 12. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  4.350
  Пол:
  Женски
  Од користење на различни препарати дали потемнува кожата што е третирана ? На делови ужасно изгледа , па да си знам дали фотодепилатор помага во отстранување на влакната а кожата не страда . Не можам да се погледнам на одредени места од далеку изгледа како воопшто да не сум се депилирана искрено ми доаѓа непријатно.
   
 13. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.370
  Допаѓања:
  143.707
  Од една страна изгледа супер решение, но од друга ме плаши ласерот/зрачењето.
  Колку може да е штетно ова зрачење?

  Како и да е , доста фален и рекламирен е периодот.
  А и фемина се размрда убаво. Ни фали уште гласањето за форумџика на годината. :)
   
  На fallenangel, ph.orhideja и anaja1 им се допаѓа ова.
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  58.907
  И јас бев заинтересирана за апаратов уште од почеток, ама прочитав дека бемките треба да се избегнуваат.
  Јас имам многу бемки, всушност тие такви рамни со површината на кожата, мали кафеави точки, па тогаш овој производ не е за мене, или сепак е?
  Би сакала да го слушнам мислењето на докторката
   
  На fallenangel и LivingGlam им се допаѓа ова.
 15. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.116
  Многу ми е потребно вакво нешто само за да се спасам од внатрешните влакна. Без разлика на кој начин ги отстранувам влакната, дали со бришење, депилација, со депилатор резултатот е ист после депилацијата ми се прават многу внатрешни влакна и по нозете имам флеки што едвај успеав да ги излечам барем малку.
  И барем на некој период да се спасам од бричот или од восокот би била пресреќна :whew:
   
  На jll, Natalie Shine, fallenangel и 2 други им се допаѓа ова.
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  26.156
  Допаѓања:
  171.262
  Пол:
  Женски
  Би сакала да го добијам овој апарат поради тоа што не можам да си дозволам да си го купам. По интернетот читав доста рецензии, имаш луѓе кои биле задоволни, со оглед на тоа дека давам секој месец за депилација би сакала да имам дома своја превентива. На тој начин ќе се заштитам од нехигиена.
  Прашањето ми е колку недели е потребно за остранувањето да биде успешно?
   
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.994
  Допаѓања:
  68.735
  Пол:
  Женски
  Дигам рака тука.
  Имам испробано се и сешто и не сум некако особено задоволна...па еве, може ова чудово ми е решение. :D
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.909
  Допаѓања:
  55.821
  Пол:
  Женски
  Прашање до докторката, всушност истото кое го поставував во претходната тема и не добив прецизен одговор:

  Дали е тестиран и препорачлив за лица со витилиго? Знам дека не може да се користи на кожата зафатена од витилиго, бидејќи тука влакната се бели. Ама, поради чувствителноста на ваквата кожа и опасноста од ширење на витилигото: дали може да се користи на здравите делови или постои опасност од оштетување?

  Ако е безбеден апаратот, да, би сакала да го тестирам ако го добијам на подарок. :D
   
  На fallenangel, honest girl и duffi им се допаѓа ова.
 19. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.298
  Допаѓања:
  17.915
  Пол:
  Женски
  Off-topic ама, 1) на вратот и брадата колку повеќе ги чупаш толку повеќе се рашируваат, така да совет мој е да пробаш можеби да ги избелуваш за да не се познаваат, и 2) може да имаш проблем со хормони од тироидна, надбубрежни жлезди или јајници (тие даваат хирзутизам како симптом), па препорачливо е, доколку веќе не си го сторила тоа - да ги испиташ хормоните; не дека и ако најдеш проблем ќе има соодветно и трајно решение, ама бар ќе знаеш на што си. :)
   
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.562
  Допаѓања:
  320.478
  Да се има вакво нешто е одлично.
  И јас би сакала да го имам.
  Најголем проблем ми се препоните при депилација, некако најосетливо место се.

  Гуглав и пронајдов што е фотодепилација.
  Бидејќи методот е врз база на интензивно пуслурачки светлосни зраци, ме интересира дали влакната опаѓаат ...што се случува со нив ??!

  Дали зрациве имаат штетно влијание на кожата ?...на пример дали може да предизвикаат хиперпигментација на деловите кои се третираат па да бидат различна боја од останатата кожа ?
   
  На simech, fallenangel, Lidija_lide и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.