1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПОДАРОК Philips Lumea Prestige за вас + консултации со дерматовенеролог

Дискусија во 'Тело' започната од Femina, 17 ноември 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.208
    Пол:
    Женски
    Би сакала да го имам и тоа многу ако навистина помага. Нозете ми се најголем проблем за депилација...
    Мразам бричеви ми се појавуваат мали ситни мозолчиња и ме нервира тоа многу..

    Ама ме интересира дали е штетно зрачењето? Дали може да предизвика некакви проблеми на кожата?
     
    На Lidija_lide му/ѝ се допаѓа ова.
  2. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Според сите одговори што ги имам добиено за овие ласерски отстранувања на влакна, зраците не се штетни. Бидејќи допираат само до фоликулата на влакното и ништо подлабоко, па сега не би требало да има некои проблеми на кожата и после третманите на овој ласер.
    Одлично би било да си добие некој ваков подарок, и да можеме да си го решиме проблемот доколку е вистина тоа што го кажуваат :)
     
    На Lidija_lide му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е во ред се додека бемките се безопасни. Бев на преглед, со светол тен и многу бемки сум, и апсолутно не ми кажа дека има потреба на било што да внимавам.
    Ги испитав, не е тоа проблемот. Нема шанси да се избелуваат, затоа што многу се. Растат секој ден, секој ден се чупам и пак утре имам.. :sweat::|
     
    На Lidija_lide, Mishela и referentka им се допаѓа ова.
  4. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали има штетни влијанија на осетлива кожа? Мака мачам со депилациите и исфрлувањето на кожата, па размислувам веќе подолг период за Лумеа како опција. Ефикасноста е докажана, единствено што ме плаши е можноста за штетни влијанија.
     
    На Lidija_lide му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Koga bi mozela t.e dozvolila bi go kupila.Son na sekoja zena e telo bez vlakna.Jas imam bel ten i mn malku vlakna.So ova "cudo" mozebi nema da imam voopshto.Ama raka na srce srekjna bi bila koga bi go dobila nekoja feminka koja ima hormonalni poremetuvanja i mn vlakna kako i vlakna na liceto.
     
    На Marty123 и Dust им се допаѓа ова.
  6. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.220
    Пол:
    Женски
    И јас би го сакала, дефинитивно :). Преку глава од депилација, и за недела дена пак нови влакна.
    Првично се средував со бричење, после со депилаторче, па со шеќерна депилација сега и се надевам ќе еволуирам со Fhilips Lumea :)
    И мене ме интересира за бемките, ги имам и јас доста како и за интимното депилирање и за зрачењето, дали може да се користи во бременост ?:^)( човек со план сум , на се мислам:emo:)
     
    На Lidija_lide, sanjaeva и Dust им се допаѓа ова.
  7. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Мене влакната на нозете ми се темни,а на рацете ми се светло кафеави,а имам светла кожа. Дали кај рацете би ми успеало,бидејќи за темни влакна знам дека успева,ама за светли не сум сигурна. А бидејќи кај надусниците кожата ми е чувствителна,дали се препорачува за таква кожа? Сега дека е прескап,прескап е,ама можеби вреди за парите,зашто да не чекаш да ти растат до одредена должина како за на депилација е супер,а сепак полека но сигурно ти се ретчат.
     
    На Lidija_lide му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Уф значи темата депилација ми е смртт!Многу сум нежна,бела,со самото бричење многу пати се имам исечено по нозе едно што пржи друго што остава грда трага/рана по нозете,друго мразам и што излегуваат бубулици и се вцрвува (создава јадавијца,се чешам целата по нозе после секое бричење :lol:) иритира кожата што дава лош изглед на при носење на кратка облека(особено летно време) влакната со самото бричење се потемнети и поостри и башка што растат веднаш по вториот ден после бричење.Со восок ништо посебно повеќе излепена на раце отколку издепилирана.Единствена надеж ни е Philips Lumea 8) Само ме интересира по колку време повторно ке нараснат влакната после депилацијата?И дали ги вади од корен? Доколку ги вади од корен не ми се верува дека веднаш би пораснале после вториот ден...?
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Kako sekoja zena i jas bi sakala da go imam.
    Mnogu pati sum posakala da go imama ama ne sum vo moznost.
    Bricevite,kremite mi se eftini i bez ubav efekt oti sekogas kozata znae da pocrvene i so grumki|(

    Imama prasajne edna drugarka imase vakvo i nekoi vlakna i ostana pod koza dali i so ova ima sansi za podkozni vlakna?crvenilo i grumki?
    Isto taka i ostana edna crvena linia na nogata pa so ovoj philips se nadevam nema takvi raboti.



    Redno e da dobijam i jas eden podarok :inlove::$
     
  10. Gonce.Premium

    Gonce.Premium Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    31
    Јас сакам да го добијам. Прашање, колку пари чини да си ги купам ако не го добијам?
     
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.581
    Допаѓања:
    34.014
    Би сакала да прашам дали има, и колку му е рокот на траење т.е. колку пати може да се уптребува?

    Имам полицистични јајници, и имам влакна бетер од татко ми . Иронично е што ме вика ,, принцеза ,, на тато.:rofl: Повеќе на принц личам. :(

    Секојдневно се депилирам со апаратче на брадата, а се депилирам над усната 3 пати неделно, и пак ми се познаваат влакната под кожата! Нема правда! :@
    А за нозете и да не зборувам, бричење ми трае 2 дена, и секогаш сум крвава од подкожни влакна. Во слободно време дури и си ги истискувам - како хоби ми доаѓа.:lol:
    Кога им кажувам на другите, не ми веруваат - демек, не се приметувало.
    Ама јас си приметувам, и по цели денови со чупалицата и огледалото сум во раце.
    Дури и во СДК барав мажи да ми препорачаат добар брич - е до толку сум очајна.:worried:

    Немам пари да си го приуштам , па ако би биле хумани да ми го донирате, и јас еднаш да се почуствувам ко ,, нормално ,, женско.:party:
     
    На Bender Rodriguez, Someonespecial, cresa-jagoda и 9 други им се допаѓа ова.
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.095
    Допаѓања:
    56.325
    Пол:
    Женски
    Не си за лајк, ама те лајкнав зашто се согласувам - треба тебе да ти го доделат апаратот.
     
    На one_girl, Someonespecial, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  13. CirezD

    CirezD Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    1.485
    Пол:
    Женски
    Кожата ми е склона на атопичен дерматитис. Употребата ми е ограничена на тема гел за туширање, строго Еуцерин и маслен, како и лосионите за тело. Поголем дел се препишани креми од доктор, секако, полни со витамини и слично за да сувите делови се сведат на минимум.
    Депилацијата со восок редовно ми ја досушува кожата дури и ми ја "перути", при соблекување на хеланки, има бел облак околу мене. А бричењето ме убива во поим со поткожни влакненца, па дополнително крварење од пресекување на истите.

    Дали е во ред да го користам депилаторов при ваков случај и дали ќе ми допринесе за влошување од редовната сувост на кожата на нозете, посебно? :)
     
    На duffi и LivingGlam им се допаѓа ова.
  14. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    За него прочитав дека се користи на мазна кожа. Пред да го користиш треба да се имаш избричено,издепилирано со восок или шеќер или пак со депилатор. Со крема не се препорачува. Ако се избричиш,што ти е најбрза алтернатива,треба веднаш да почнеш со користење на Philips Lumea. А ако си издепилирана со восок или депилатор,тогаш треба да почекаш 24 часа откако ќе се издепилираш за да го користиш. Првите 3-4 или 4-5 третмани(не ме фаќај за збор) мислам дека треба на две недели да ги правиш,а другите ќе ги правиш на шест недели. Ова што ти го кажувам го прочитав во темата за тестирање на фотодепилаторот.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  15. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    И јас мака мачам со поткожните влакна, се откостив давање пари кај Анчевски за епилација на цели нозе и ништо пак ги имам влакната :@ со луфа се тријам со саати под туш али џабе..
    А не видов цена колку пари е депилаторов скоро сите коментари ги прочитав цена не видов...
     
  16. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Епа тогаш сигурно ги оретчува(со тек на време со самото користење може скроз да ги оретчи што не би име проблем повеќе со бричење) што ги вади од корен.Тоа е добро (y)
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски
    Би сакала секако да го пробам Philips Lumea Prestige , употребувам бикчиња , а претходно употребував и депилатор што ми правеше и болка и не бев задоволна како ми ги вади влакната , често ми се случува да имам проблем и со поткожни влакна ( имам завршено и на хирургија поради нив)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Јас би сакала ваквиот уред да го подарам на сестра ми. Има светол тен, а црни влакна со јак корен :whew: Мака мачи голема. Прашањето ми е колку уредот би помогнал во отстранување и спречување на поткожните влакна? Има голем проблем и со ова, а и подоцна со флеките што остануваат од нив. Дали уредот навистина ќе има ефикасност и за оваа несакана појава?
    :d::drunk:
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Би сакала да го имам,ќе го дадам на мајка ми која мака мачи со влакната,и ако е хигиенски некогаш и јас ќе и го земам:lol:
     
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мојот коментер е дека,влакнетоста е наследна.Памтам дека баба ми,тетка ми ,мајка ми,братучетките и јас мака мачам,скоро секој ден сум со чупалица:(
    Прашањето и мене ми е,има ли некои штетни последици со употребата на ова чудо и која е цената?
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.