1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Павловичева маст (детска крема)

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 28 април 2010.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  2.422
  слушам нашколо некои сколски викаат дека наместо помада за лице, обична, користат павличева маст.. а и прочитав на форумов дека и тука многу девојки ја фалат.. е сеа ај ако сака некој нека ми објасни зошто се користи оваа маст? каква е нејзината функција на лицето??
   
 2. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  jas ja koristam zadovolna sum mi go snemuva crveniloto od liceto i aknite
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.866
  Допаѓања:
  198.122
  Пол:
  Женски
  Тоа е бебешка крема, се користи за мачкање на газето кај бебињата за да не им страда кожата од пелените, ама може и за цело тело. И мислам дека навистина е најубава. Мене ми е малку мрсна за лицето, ама за кожата на телото, особено за погрубите делови ми е супер. Може да се најде секаде, и во аптеки, и во маркети и на пазарче.
   
  На CaperucitaRoja и figgiMK им се допаѓа ова.
 4. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  199
  да стварно е многу убава, јас ја користам за секаде, дури и како сјај за уста понекогаш, а и многу е ефтина :geek:
   
  На CaperucitaRoja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29
  jas pak slusnav deka se pojavuvale bebeski vlaknem=nca od taa mast
  kako mof, i na drugarka navistina i izlegoa od koristenje sekojdnevno na liceto taka da najubavo e da si koristite krema koja e za vasi godini i koja vi odgovara ;)
   
 6. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Јас редовно користам детска крема.Бидејќи имам сува кожа ја комбинирам со АД капки и ставам секоја вечер пред спиење.Наутро ставам исто детска крема меѓутоа од Doctor's бидејќи е исто мрсна меѓутоа не светка толку лицето.
  А за бебешки влакна од кога знам за себе ставам ваква крема и искрено немам ништо приметено. :)
   
 7. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  a koja krema ja koristis od doctor's bidejki i jas mnogu imam suva koza duri mi se lupi liceto :(
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Doctor's Baby cream with Chamomille Oil,Vitamine A,D Со едно животинче чај што пие (бик е ако не се лажам не ме фаќај за збор :D ),а чим имаш сува кожа како што споменав погоре ќе купиш павловичева маст и АД капки и ќе ставиш неколку капки во кремата,пред да го направиш ова пред спиење ставај облоги од чај од камилица.Зиме ова го практикувам секоја вечер инаку ми се перута лицето многу. Се надевам дека ти помогнав. :)
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Павловичевата маст најмногу ми користи за нега на стапала :) . Ама ја бидува за се, мрсна е, убаво ја нвлажнува кожата, не за џабе се користи за малечки. Имама другарка која редовно става на лице место обичен крем, бидејќи има петн сува кожа, па така не и пука, и не и се прават лишаи. Мене ми е премногу мрсна, и онака имам мрсно лице, маа за испукани пети и слично, најдобра е. :)
   
  На CaperucitaRoja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Ја користам и тоа многу често.Не ставам на лицето,само на телото.И обавезно си го мачкам задничето за да ми биде помазно и помеко и стварно помага.Ефтина е бтв ;)
   
  На CaperucitaRoja му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  ја користам за погрубите делови од телото (пети, лакти, колена) и ставам и на задникот понекогаш ја користам и за раце зимно време кога ми се суви
   
 12. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Користам павлодрем со невен и камилица..Нема нешто што ми ја право кожата помека..Ја користам за се..За тело,после депилација..Ја ставам и на усните,ми ги прави многу меки... :makeup:
   
  На Xepp му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Јас користам павловичева маст само за на интимниот дел. Обавезно после капење се мачкам таму. Меко и мазно е. :angel:
  За на лице ми е премногу мрсно, нема шанси.
   
 14. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  И јас ја користам. За лице, неколку пати во месецот како замена за кремата која обично ја користам (инаку користам плава Нивеа крема). Ставам за да ме потхрани но нема потреба да ја користам секојдневно на лице. Ја користам насекаде по телото ако имам потреба, ако ми е посува кожата од вообичаено и слично. Одлична е и за стапала, и за интимниот дел, воопшто навистина супер крема која секогаш треба да ја имаме при раце, а и воопшто не е скапа.

  Која павловиќева крема ја зимате? Јас мислам оригиналната е најдобра.
  [​IMG]
   
 15. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам таа новата на бекутан
  [​IMG]
  А порано ја користев таа розевата, не знам како се вика.
  Оригиналната ја немам пробано досега.
   
 16. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Од кога знам за себе ја користам таа розевата, Детска крема мислам се вика сега. Повеќе ја користам во зима кога ми се суши кожата на лицето и рацете. Вообичаено не користам никаква крема, бидејќи немам потреба. :)
   
 17. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  2.422

  и јас оваа ја имам дома.. и од време на време ја користам :)
   
 18. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  [​IMG]

  Јас го користам ова кремче, многу си го сакам, го употребувам на телото, на интимниот дел, газенцето!
  Ретко, ептен ретко се мачкам на целото тело (затоа што и по обичај не мачкам ништо)! И ретко го употребувам на лицето затоа што кожата ми се менува, кога е сува го користам ова кремче, а кога ќе се смени тогаш другото!
   
 19. Skorpija87

  Skorpija87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  68
  и јас користам павличева на лицето поради лишаите сто ми излеваат и ми помага многу позз
   
 20. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Павловичева маст се мачкам само на интимниот дел после бричење и многу сум задоволна.