1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паднати капаци или Ptosis

Дискусија во 'Лице' започната од NightAir, 16 октомври 2011.

 1. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  491
  Не сакав темата да ја ставам во здравје бидејќи ме интересира шминка за паднати капаци.Во мојата фамилија е наследно да се има паднати капаци и многу ми смета бидејќи колку и да ставам шминка не се познава.Дали знаете некои техники за шминкање такви капаци? :)
  (Втората слика)
  [​IMG]
   
  На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  17.442
  Пол:
  Женски
  http://www.youtube.com/watch?v=4SMPB3X5 ... re=related
  Ова е закон,го имам гледано уште одамна,само не верувам дека го има кај нас.Е сега што знам гледај како се шминкаат азијкиве,тие имаат такви "проблеми" со очните капаци,па можеш да видиш какво шминкање ти одговара.
  http://www.youtube.com/watch?v=nybpvItAfUE
  Еве нешто,во принцип треба да си играш со сенчање,за визуелно да го зголемиш долниот дел од капаците,а тоа да се бои на сенки приближни со капакот,некои кафеавкасти потемни и посветли за да направиш визуелно да изгледа така.
  Се надевам малку ти помогнав.Една моја другарка сака да прави операција за овој проблем,само не знам како функционира кај нас,да не ја унаказат.
   
  На NightAir му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.614
  Допаѓања:
  4.956
  Пол:
  Женски
  Побарај ја на јутуб sandygold25, баш знам имаше она видеа за тоа, а и многу други со корисни совети :)
   
 4. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Ех, не знаев дека има име за ваквата состојба на паднати капаци. И моите се такви, толку се паднати што дури ми тежат. Инаку за шминка, потешкотии имам само со нанесувањето на туш. :doh:
   
 5. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  6.617
  Пол:
  Женски
  Азијките имаат таканаречен "монолид" и е различно од спуштени капаци.Оние кои имаат монолид всушност имаат една убава рамна површина со која што може да експериментираат како сакаат, може и да лажираат капак со сенчање.Додека спуштените капаци се малку попроблематични.Има многу видеа за шминкање на спуштени капаци, на ју тјуб може да се најдат како make up for hooded eyes.Во главно мислам дека треба да се избегнува хајлајтирање под окото бидејќи уште повеќе се нагласува поголемата површина на самиот спуштен капак.

  Wayne Goss има зборувано за типови на очи и која шминка се препорачува за нив,дечкото ми е супер, за разлика од бројни туторијали каде што покажуваат како се добива одреден изглед, тој е повеќе насочен кон едукација, зошто џабе е било каков туторијал ако не си свесен дека можеби копирање на истиот изглед е неизводлив или воопшто не одговара на твојот тип на очи. :)
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.