1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пакетчиња за децата без родители

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од ЕденЧлен, 18 декември 2016.

?

Дали ја подржувате оваа хумана акција?

 1. Да

  98,7%
 2. Не

  1,3%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Здраво на сите на форумов,имам една идеја се надевам дека ке ви се допадне.Мислам дека темава е на соодветно место,ако не е избришете ја или префрлете ја.

  Сакав да ви дадам еден предлог,дали би сакале да направиме една акција од форумов да направиме самите пакетчиња и да однесе во некој дом за деца без родители?Мислам дека би ги израдувале многу тие малецки невини дечиња.

  Со ова верувајте ке направиме голем гест,и дека ке им го вратиме бар на момент животот на дечињата кој за жал се без родители.
   
  На sjdgo, Crna Dama, Dorothy89 и 9 други им се допаѓа ова.
 2. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  60.815
  Секако дека е убава идеја, ама како си замислил тоа да им ги однесеме? Како ќе се соберат истите? Имаш ли некој план, организација?
   
  На Jas! и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 3. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.216
  Пол:
  Женски
  Vo sabota od 13-14 ima veke akcija vo organizacija na retvitniobrok. Kaj spomen kukata na Majka Tereza. Se sobiraat produkti za paketcinja.
   
  На biGirl, КикиМаус, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 4. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Мило ми е што ви се допаѓа идејава.

  ке се собереме сите и ке донираме по 100 ден,и ке направиме пакетчиња,или ке купиме има по 100 ден пакетчиња.И ке ги однесеме во некој дом,давајте идеи.
   
  На Dorothy89, КикиМаус и Jas! им се допаѓа ова.
 5. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Кои тоа сите да се собереме? Цел форум?
  Каде би донирале? Од каде би знаеле дека кај дечињата ќе завршат парите? :)

  Кој ќе купува? Кој ќе прави пакетчиња?
   
  На galapce, Victorian, Jas! и 3 други им се допаѓа ова.
 6. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Секој кој сака да учествува ке дојде и донира барем 100 ден,и сите тие што би се собрале би отишле во некој дом.Јас стојам на располагање за све,премногу ке значи ова верувајте на дечињата.
   
  На Victorian, Jas! и JollyGirl им се допаѓа ова.
 7. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Епа пишувајте повеќе мислења во темава за да излезе на почетна.

  Инаку премногу би им значело и на болни дечиња, што не се излезени со месеци од болница и што празниците ќе ги поминат во болнички кревет :)
  Ама камо да се соберат и толку...
   
  На Victorian, friendy, sanjaeva и 5 други им се допаѓа ова.
 8. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Па еве давам идеи затоа и ја отворив оваа тема.

  Може и ете да однесеме и во некоја болница,само да се собереме што повеќе,верувам дека 100 денари за нас тука не се многу.

  Значи да се разбереме јас не сакам да зимам пари од тука,јас не ги собирам на сметки и чуда НЕ.Него едноставно да направиме собиранка,да дадеме пари да идеме и да земеме пакетчиња и однесеме онаму каде што би се договориле.
   
  На Victorian, Jas! и JollyGirl им се допаѓа ова.
 9. P.S.love

  P.S.love Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  946
  Допаѓања:
  8.201
  Пол:
  Женски
  Убава идеја! А,ние од другите градови? Или да се организираме секој/а во својот град :?: така па,можи нема да има доволно хм..
  Кај нас во Бт,секоја година во домот за доенчиња има најмногу донации,баш би било убаво шо вика @JollyGirl и за болните дечиња.
   
  Последна измена: 18 декември 2016
  На Victorian, Jas!, JollyGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Добра идеја .
  Кај нас последните 3год во градинките се собираат пакетчиња за деца од загрозените семејства.Секој родител носи колку сака пакетчиња но да нема внатре поголема вредност од 200ден.
  Може да се организира и тука слично но да се дади план каде тие ке се однесат.
  Нека се даде идеја каде да се испратат па ние што сме од внатрешноста може да испратиме и по карго ние ке си го платиме.
  На пример за таа и таа ден да се испратат и да се соберат наеднаш и да се однесат..
  Само кој ке се нафати....
  Ако има некој друг подобра идеја нека повели :)
   
  На Victorian, Jas!, ninja35 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.446
  Допаѓања:
  84.734
  Пол:
  Женски
  Мислам дека оваа е уште една неуспешна тема или акција како и да е.

  Велиш да се собереме што повеќе? А како,форумот е анонимен,членовите сакаат да останат анонимни и затоа мислам дека ништо нема да може да се изведе.
  Да има некој број пример(што нема шанси),или оставено некаде кутија за донации океј али вака тешко...Или пак место каде што некој ќе ги собрира средствата тоа би било најдобро,не е којзнае што ама сепак треба организација за да биде успешно :)
   
  На Kukla994, baba Rada и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 12. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Оние кој сакаат нека си останат анонимни,и нека не помогнат,сепак темава е идеја кој сака бујрум.
   
 13. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.446
  Допаѓања:
  84.734
  Пол:
  Женски
  А тие што сакаат да останат анонимни и сакаат да помогнат?
   
  На Ordinary и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 14. Nausicaa

  Nausicaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.439
  Допаѓања:
  20.022
  Како идеа и иницијатива од мене има големо „Да“ но самата реализација си бара добро разработен план, посветеност и- жртвување на анонимноста. Исто така, на едвај две недели до Н.Г. сметам дека нема доволно време за да може се ова да се организира и спроведе. Додека да се договориме што, како, каде ќе дојде и 2017.

  Јас најдобронамерно би ти предложила да не се собираат донации во пари туку секој кој е во можност да купи чоколади, бомбони, чипсови, сокчиња, гумени бомбони итн (може да се нагласи кој продукти највеќе би имале предност) и тоа да се остава на однапред договорено место, нека биде тоа канцеларијата на Фемина или некој пункт низ градот. А дали понатаму ова ќе се пакува индивидуално во пакетчиња или се ќе се однесе заедно, реално ќе зависи од тоа колку ќе се собере.

  @ЕденЧлен, а дали во оваа акција би биле вклучени и играчки? Пример, да се донираат и плишани мечиња, автомобилчиња, сликовници, боенки, боички, фломастери.
   
  Последна измена: 18 декември 2016
  На Victorian, Jas! и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 15. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Нека пратат пари преку некој кој го познава од форумов,а тој би учествувал во све ова.

  Друга работа,и онака по темиве(вашата шминка,модни критики и итн теми),пола сме ги виделе,немора име и презиме таман работа,нека си тераат по никот тука,тала пак ке бидат анонимни.
   
  На Bitter-Sweet и Jas! им се допаѓа ова.
 16. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Јас сум за и ова,јас ке се ангажирам за све,и кај ке се догг ке ги однесам со оној кој сака од тука ете да не биде анонимен.
   
  На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Луѓе .. може да се договориме ете @RainBow може да разговара со админите и да се направи некоја организација.
  Во сите градеви да се остават кутии и да може да се ставаат пари (ако веке целта се пари) на нив да си пише дека се наменети за децата без родители.
  Не мора ни име ни презиме,ништо.
  За пример би ги посочича ЗЕГИН,САРА ФЕШН кој ги има во секој град.Не верувам дека газдите би имале проблем да се дел од ова . Потоа парите нека се соберат и нека се купе нешто на децата од фемина и нејзините членови.
   
  На Victorian, LivingGlam, sanjaeva и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.596
  Допаѓања:
  171.604
  Пол:
  Женски
  Ја поддржувам акцијава, но тешко е за изведување. Пред години дадов предлог на друг форум, го разгледувавме, мислевме мислевме и ништо не смисливме бидејќи ..
  1. Имаше недоверба околу собирање на средства
  2. Голем дел сакаа да си останат анонимни
  3. Не можевме да се договориме за собирно место/пунк поради точка 2..


  Ако се договорите, прва ќе донирам(y)
   
  На Crna Dama, Aleksandar1212, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 19. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Давајте идеи јас ке трчам за све,сакам да помогнаѓи од мене има во старт 10 пакетчиња.
   
  На Jas! и Winter Lady им се допаѓа ова.
 20. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.895
  А пoеднoстaвнo не е секoј дa нaпрaви нaјмaлку еднo пaкетче и дa гo дaде нa некoј штo гo пoзнaвa и е oд пoсирoмaшнo семејствo? Вo дoмoт зa децaтa без рoдители претпoстaвувaм пaкетчињa ќе имa oд рaзни oргaнизaции, фирми, дoнaции... Вaкa oд срце нaпрaвете и дaдете пo кoмшии, рoднини, пријaтели...некoи зa кoи знaете или се сoмневaте декa се вo тешкa финaнсискa ситуaцијa.
   
  На LiliBoz, Giovanna, Victorian и 12 други им се допаѓа ова.