1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Палачинки

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 17 јануари 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Многу вкусен десерт. Какви најмноги ги сакате, каде сте ги јаделе најубавите палачинки, знаете ли да ги подготвите сами?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Кашата сама никогаш не сум ја приготвила, а она кога ќе ги фрлаш со тавчето, е тука уживам. понекогаш кога имам повеќе инспирација им редам се шо ќе најдам по дома, но некогаш и еурокрем или некој мармалад се доволни. Исто ги јадам некогаш и солени, со сирење или изварка, или ги мачкам со зденка. Најубави во Охрид: Леонардо, мада шо и во Немо не се лоши :D
   
 3. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  мене ме мрзи сама да го правам тестото, ама затоа не ме мрзи да ги јадам :lol: ги сакам со крем, банана, шлаг и прелив, но и со мед и ореви ми се мн убави... солени несакам ич, незнам зосто. Инаку најубави ми се во Plaza Del Toros
   
 4. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Дефионитивно палачинките во Аматти во Бисер најубави ги прават. Ги обожавам со еурокрем, банани, плазма, шлаг и чоколаден прелив. Милина :D
   
  На Vik'Toriah му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  уф порано ги обожавав ама сега ќерка ми ги обожава а јас морам да ги правам :twisted: скоро секоја вечер па почнав да ги МРАЗАМ
   
  На eemmiilliijjaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Јас тестото го правам за 10 мин максимум... Полесно несшто нема, ама па избегавам да јадам палачинки зашто немам мерка кога јадам благо, па не ни правам... ете така понекогаш за некоја ептен специјална пригода... Се дебелее многу од нив ако немаш мерка ко мене... Ма да никогаш не сум имала проблеми со тежината, ама бегај бе... боље јаболки ќе испечам../ :D ај ќе пуштам рецепта од Шведски палачинки утре, да не ја барам сега.. Кој не пробал да проба... мн се добри.... Мх, Мх...
   
 7. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  барем тестото е лесно да се направи вода(минерална подобро), млеко, јајце и брашно мешаш се и тоа е тоа.
  Јас најмногу сакам палачинки во сок од свежо исцеден портокал со шеќер фламбирани во тавчето и шлаг мммм...
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158

  Ауу не знам какви се тие
   
 9. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
 10. Vere

  Vere Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Палчинкиииии..мммммммммм... со еурокрем, мелени бисквити, банана, шлаг и Чоколаден прелив ! најдобар десерт !
   
  На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
 11. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  обожавам палачинки а посебно кога ги правам полнети со мајонез,кечап,печурки..кашкавал малку луто и оригано..така убаво замотани ке ги подпечам дур се подстопи кашкавалот..и после следи..ммммм..уживање :D
   
  На Lady-Sweet и lola-86 им се допаѓа ова.
 12. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Си имам една рецепта и секогаш според неа си ги правам, 400гр брашно, 400мл млеко, 400мл кисела вода, 2 јајца и еден филџан зејтин, се тоа со миксер убаво се мати и готова е смесата, излегуваат околу 30тина палачинки. Потоа си ги мачкам со крем и бабнана внатре обавезно и така најмногу ги сакам, понекогаш ако имам и шлаг и прелив ставам.
   
  На Annath, macence85, April87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Сакам и благи и солени палачинки :) Благите со банана + нутела, а солените може само со павлака, или пак павлака + салама + кечап, или др. комбинација салама + кашкавал + кечеп. Знам комбинацииве се калорични, но некогаш можам да си дозволам :)
  Знам да ги правам :) Ме нервира чекањето, но си наоѓам некоја занимација, а тие паралелно се печат.

  [​IMG]
   
 14. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.243
  Допаѓања:
  43.077
  Често ги правам... Ама додека ги правам, ич не сакам да ми јадат, зошто излегува дека цел ден висам на шпорет, а остануваат на крајот само 3 палачинки! :D
  Смесата ја матам со миксер, да биде глатка и секогаш ја погодувам. Ги јадам на сто начини, комуњарски - со шеќер или само со мед :lol: , фраерски - со еурокрем, банана и шлаг, бапски - со џем од било што (од смоква е врв!), или солени, со зденка, (додека е топла палачинката, размачкајте ја зденката, ууф, мерак), свеж домат и малку оригано. А еднаш правев и печени палачинки. Само ги полните со солен фил (павлака, шунка, кашкавал, печурки, кечап) и ги редите во огноотпорен сад. Изматете павлака со малку кашкавал и истурете врз палачинките,посипете со сусам и печете додека не фати површината златеста корка.
   
  На mal.ecka, Anacid, victorijaad и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.901
  Допаѓања:
  32.469
  Пол:
  Женски
  Не сум многу по јадењето палачинки и незнам да ги правам. Ги јадам само со еуро-крем.
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.452
  Пол:
  Женски
  За палачинки правење сум антиталент, а пробувам од време на време да направам ама секогаш неуспешно. Инаку ги обожавам секако и солени и благи. Мајка ми прави и солена торта од палачинки, прави еден куп палачинки, ги филува со сирење или павлака и шунка, ги реди една врз друга и ги потпекува во рерна....ммм ми се пријадоа палачинки :D
   
  На MarinaS му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ivanapinki

  ivanapinki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  најлесен рецепт за палачинки: 2 јајца 22 лажици брашно и 1 литар млеко или кисела вода и 1 лажица зејтин. нема шанса да утнете и густината и се е погодена искачаат околу 30 палачинки и се прават за околу пола саат:))))
   
  На mal.ecka и MarinaS им се допаѓа ова.
 18. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.228
  Допаѓања:
  5.650
  Пол:
  Женски
  Обожавам палачинки. Најчесто ги јадам во Аmati и секогаш ја јадам богата од таму :angel:
   
 19. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Палачинките од аматти и од енрико се незаменливи. А и на дечко ми :P
   
 20. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  уф уф уф ... секакви и со се ги јадам .. со еурокрем или со мармелад .. со било што :mm: