Палачинки

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 17 јануари 2010.

 1. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.381
  Допаѓања:
  94.031
  Пол:
  Женски
  Оваа ја правеше мајка ми и ја имам во тефтерот како Џиновска Палачинка.
  Се загрева рерната на 200 степени и во плехот се става околу 100 гр путер. Се матат три јајца, 300 мл млеко, 9 с.л. брашно, прстофат шеќер и прстофат сол. Кога путерот врие се турива смесата во плехот и се пече 15тина минути.
   
  На Jas! и kanella им се допаѓа ова.
 2. Trxmx

  Trxmx Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2016
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  8.227
  Пол:
  Женски
  Еве ги моите амерички палачинки.
  Во сад ставам 1 шоља брашно, пециво, малку сол и 3 лажици шеќер(кога сакам да бидат чоколадни ставам Nesquick, тие најдоле се затоа толку кафени) и ги мешам состојките. Потоа истурам чаша млеко и 1 матено(со вилушка) јајце. Мешам со лажица и смедста е готова. Палачинките се вртат кога ќе се направат многу меурчиња. На крај искачаат преубави:inlove: IMG_3026.JPG
   
  На ElProfesore, Osamena devojka, mal.ecka и 24 други им се допаѓа ова.
 3. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.889
  Пол:
  Женски
  Колку пециво?
  Преубави се.
   
  На Trxmx му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.852
  Прееска ја отворив темата и ти ги видов палачинките и ми се пријадоа :Dама не бев сигурна колку пециво се става па ги направив по рецептот на Мендилејн од претходните страни и ми испаднаа супер.
  Од оваа твоја доза колку палачинки искачаат?

  Да напоменам дека прв пат вечерва лично ги правев америчките палачинки (иако не ги јадев прв пат :lol:), ама луѓе дај кажете вие по толку малку правите?
  Ете мене од смесата ми искочија 6-7 максимум, скоро сите сам син ми изеде, јас за толку и не седнувам. Не сакав да ја дуплирам дозата оти не бев сигурна како ќе ми испаднат, да не ја утнам смесата , а ете испаднаа совршени.
   
  На mal.ecka, kukla21, Trxmx и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Trxmx

  Trxmx Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2016
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  8.227
  Пол:
  Женски
  Цела кесичка истурам, а две дози искачаат колку што има на сликата погоре. Кога ќе ги намачкаш средиш повеќе од 3 неможеш ни да изедеш уствари :D
  Еве слика од една доза само (- некоја што сум изела у правење:P)
  IMG_0997.JPG
   
  На eli25 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 6. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.420
  Пол:
  Женски
  сите палачинки ги сакам ..ммм е сеа се настрвив а касно е неможам да јадам ај утре за појадок .. Иначе матењето миењето садови после тоа сето тоа може да биде мачно така да ви препорачувам сета смеса во пластично шише и мешај јас така ги правам после ни кутлач ни садеви за миење каде каде полесно..
   
 7. Mariangel

  Mariangel Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  45.813
  Пол:
  Женски
  Amerikanski palachinki :angel: ]:) IMG_0017.JPG IMG_0018.JPG
   
  На macence994, ЕденЧлен, mariz и 11 други им се допаѓа ова.
 8. Vennera.aa

  Vennera.aa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  7.473
  Пол:
  Женски
  Дали некој ги има правено палачинките со банана и јајце, си реков да направам за мали нема шансии да ги свртам се лепат и кашкаат. Како ви успева да ги направите има ли некоја цака?
   
 9. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.037
  Допаѓања:
  21.684
  Пол:
  Женски
 10. nikolija2

  nikolija2 Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Со крем и банана..мм најубав десерт :) :nod:
   
  На BoyL му/ѝ се допаѓа ова.
 11. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.055
  Допаѓања:
  97.060
  Во тавче за палачинки се става масло? До сега немам правено во посебно тавче, страв ми е да не му направам проблеми на мајка ми ...
   
 12. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.146
  Допаѓања:
  112.546
  Пол:
  Женски
  една капка на првите 2-3 после не
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.055
  Допаѓања:
  97.060
  Ставив мало парче путер и тоа само на првата и после не ставив. Фала ти!!
   
 14. snowflake5

  snowflake5 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  Кој е најдобар рецепт за американски палачинки? :)
   
 15. snowflake5

  snowflake5 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mariangel

  Mariangel Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  45.813
  Пол:
  Женски
  Se mati 1 golemo jajce (ili dve mali), se dodava 1 sholja za chaj mleko i 1 lazhica zejtin i se mati ushte malku. Vo drug sad se stava 1 sholja za chaj brashno, 1 pecivo, 1 vanila, 2 golemi lazhici sheker, maaalku sol. Se promeshuva, a potoa technite sostojki se isturaat vo suvite. Se mati so mikser da se soedini. Ke vidish kakva e gustinata ako e mnogu gusta dodadi mleko, ako e mnogu techna brashno. Ne treba da bide techna smesa kako za obichni palachinki tuku malku pogusta :)
  Zagrevash namrseno so salfetka tavche na pojakatemperatura a posle namaluvash na sredna temperatura i isturash na sredina po malku od smesata (nepolnakutlacha) i sami se oformuvaat :)
   
  На mal.ecka и snowflake5 им се допаѓа ова.
 17. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.615
  Допаѓања:
  20.418
  Пол:
  Женски
  Не обожавам американски палачинки, најубави ми се традиционалните, стандард тенки и убаво испечени.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 18. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Najubavi mi se tradicionalnite gi obozavam so nutela I cokoladen preliv odozgora
   

  Прикачени фајлови:

  На A_star и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 19. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.206
  Допаѓања:
  55.856
  Пол:
  Машки
 20. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  6.837
  Пол:
  Женски
  Јас не ги сакам американските палачинки. Традиционалниот рецепт ми е најубав.
  2 чаши брашно, 2 чаши млеко и 2 јајца. Не многу густа смеса и тенка палачинка. На крај само нутела превиткам и чоколаден прелив.. Мхм, мхм:)
   
  На A_star и Osamena devojka им се допаѓа ова.