Палење на свеќи во црква

Дискусија во 'Религија' започната од Makide, 24 декември 2011.

 1. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  Што значи палењето на свеќите во црква, кое е верувањето за палењето на истите?
  Што значи свеќи „ kapino strei “, не ми е јасен поимот, треба да запалам свеќи во црква, ве молам кој знае нека се приклучи на темава.
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.150

  Да запалиш свеќа за мртви или за твое здравје?
   
  На Aleksandaro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  За мое здравје,каде точно треба да ги запалам?
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.150

  Во садот (незнам како точно се вика) каде што се палат свеќи ама горе (во долниот дел се палат за мртви). Ќе ја запалиш и во себе ќе ја наречеш дека е за твое здравје.
  Јас обично палам по 3, за мое здравје, за малиот и мм. Ти можеш и 1, нема врска само да е непарен бр на свеќи (така знам, зашто за мртви се носи парен брпј на свеќи).
  Ќе се снајдеш а и ако не ти е јасно прашај го ѓаконот таму во црква (лице кое ја одржува црквата)
   
 5. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Во црквата кај што има со песок наполнети за палење свеќи .Горе е за живите доле е за мртвите .
   
 6. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  Ви благодарам многууууу, само во црквите сега почесто се палат свеките на место со вода а оздола песок, свеќите што треба да ги запалам треба да се големи.
   
 7. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Сакаш од најмалите или најголемите,тоа си е твој избор
   
 8. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.217
  Палењето на свеќите во цркавата ја претставува нашата жртва кон Господ. Таа е нашата бескрвна жртва, зашто последната крвна жртва која се пролеа за простување на гревовите на сите нас е самиот Господ Исус Христос.
  Назад во Стариот Завет, една од наредбите беше принесувањето на крвната жртва како почитување на Господ. Во тоа време се беше базирано само на она што Господ го кажуваше преку своите пророци, на кои многумина и не веруваа. Разликата на светите пророци од останатите луѓе е токму тоа што тие луѓе се она што го учеле за Господ и сите тие закони не ги разбирале буквално, туку ја барале нивната духовна смисла. Затоа е и мал бројот на свети пророци во Стариот Завет.
  Но, со самото доаѓање на Господ Исус Христос, се она што беше напишано во Стариот Завет, го докажа со дело и покажа дека човекот по својата природа е свет. Затоа треба тој постојано да се стреми кон совршенство. Додека со Неговото распнување, Тој беше последната крвна жртва.
  Така и од тој момент, повеќе не се пролеваат крвни жртви, туку се принесуваат други дарови. Тоа е свеќета која ја симболизира Божјата светлина и топлина која треба да се всели во нашите души и срца.

  За тоа колку свеќи треба и е потребно да се запалат, нема и не постои правило. Доволно е да се запали и една свеќа, но за тоа време додека ја палиме и потоа, во себе да кажеме една искрена и чиста молитва. Не се потребни многу зборови, нека бидат само два зборови (Господи помилуј!) или еднставно искрено да се каже, да биде војлата Божја. Сепак Господ знае многу повеќе што нас ни е потребно во моментот и најважно што е полезно и добро за нашата душа.

  Исто не е важен парниот или непарен број на свеќи.
   
  На friendy, Abeja, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.568
  А, ако не палиме свеќи не сме верници?
  И второ прашање:
  Зошто постојат свеќи од 2,5,10,20,50 и 80 денари?
   
 10. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.217
  Не значи дека не си верник, ако не запалиш свеќа. Сепак палењето на свеќа е еден вид на жртва која се принесува за Господ.
  Кој како си сака :) .
  Тоа зависи и од самата големина на свеќа. Претпоставувам дека поентата ти беше дека се работи за еден вид на поголема жртва, но ако е тоа вистинското прашање, навистина не е.
  И свеќата од 2 денари, а исто и онаа од 80 денари го има истото значење. Разликата е во тоа што таа што е од 2 денари ќе гори околу 30 минути, но онаа од 80 денери ќе гори и неколку часа.

  Тоа на еден начин е и од практични причини.
  Зашто за време на Литургијата потребно е да гори свеќа и 2-3 часови константно (пред иконата на Господ и на Мајката Божја) и затоа се става една голема свеќа. Но тоа не значи и дека ние треба да палиме од тие свеќи. Ова значи само за големите икони од Олтарот, но не и за пред другите икони.
  Но, не и грешка некој да сака да запали од нив.
   
  На friendy, crazylady, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.757
  1- Многу луѓе одат во Црква, се покажуваат пред народот, бакнуваат и палат свеќи, ама не се никакви верници. Најголем верник можеш да бидеш во срцето.

  2- Свеќата дава светло. Колку свеќи и да се запалат од твојата свеќа, твојата светлина не се намалува. Така и ние луѓето треба да шириме светлина и љубов од нас, затоа што така светлото и љубовта се зголемуваат и шират, а не се намалуваат.
  Постојат разни цени, (тие пари одат во Црквата), па секој според џепот. За да може и посиромавиот да запали свеќа (од 2ден.) и побогатиот ако сака да остави повеќе пари, да купи од 50ден. (иако најчесто е обратно :tmi: ).
   
  На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.805
  Пол:
  Женски
  А ако си направил грев и ако одиш во црква и запалиш свеќа ? :tmi: :tmi: :tmi:
   
 13. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.217
  ^Ако совесно е направен гревот и ако совесно пристапуваш на тоа и не ти е жал, туку тоа не го сметаш како грев и како нешто погрешно, тоа е навистина грев.
  Но, ако направиш грев и отидеш во црква со покајание пристапиш за направениот грев, таа искрена молитва можеби ќе ти биде за спасение и прошка на гревот (по Божја промисла).
   
  На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. song

  song Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  46
  Кое е најпогодно време за палење свеќа ?
  Рано наутро,пладене,попладе би згрешила ли ако отидам навечер ?
  И мора ли свеќата да биде запалена внатре во црквата или може и надвор (затоа што има и надвор поставени такви незнам како се викаат со песок за палење свеќи) ?
   
 15. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.568
  ^
  Значи ако гори свеќа повеќе часа тоа е што поголема жртва кон Господ и повеќе ќе те сака?

  Не разбирам зошто нели сите сме еднакви пред Господ и сите еднакво сакаме да му пренесеме жртва преку палење на свеќа.
  Вака, се знае големите свеќи се купуваат само за крштевки, свадби или на секој празник од некои што сакаат да се направат побогати.
  А, јас мизерувам со свеќа од 2 денари, зошто мислам дека исто е дали ќе платам 2 или 80 денари.
   
 16. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.069
  ^
  Зар ти немаш приметено некоја бабичка како се вртка околу свеќите и штом ќе ја запалиш и го свртиш грбот ја гаси и ја собира? Така да немојте да се замарате дали била голема или мала, едноставно запалете ја од срце...
   
  На Abeja и Gordana10 им се допаѓа ова.
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.964
  Допаѓања:
  77.245
  Одвреме навреме одам во црква,и палам свеќа и за здравје и за татко ми.
  Палам за сите мои блиски,секогаш земам 5 свеќи.
  Најтешко ми е ,кога таа долу треба да ја запалам.....
   
  На friendy и maca99 им се допаѓа ова.
 18. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.805
  Пол:
  Женски  Епа грев е, ама ако човек не вервува во Господ не верува ни во рај/пекол, зошто телото по срмтта се распаѓа никој не може да биде сигуре дали има рај/пекол :)
   
 19. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  Ете Серафима убаво ни објасни дека исто е значењето, без разлика на цената на свеќата.

  Исто и мене ме нервираат кога одма трчаат по луѓето и ги гасат свеќите. Еднаш вработениве во црквата се испокараа со луѓето, затоа што треба барем малце да ги остават свеќите за да погорат. За поголеми празници, во ред. Пренатрупани се свеќниците, плус капе восок па не можеш да се наведнеш да запалиш и подот е цел излепен.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.568
  Поверојатно е парите да одат во [​IMG] отколку да им се дадат на сиромашните.
   
  На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.