1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пангеа

Дискусија во 'Образование' започната од dragan4eDR, 11 мај 2014.

 1. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Пангеја (грч. Πᾶνγαία - сите земји, од грч. πᾶν — се и грч. Γαῖα — Земја) е назив за суперконтинентот кој настанал во времето на палеозоикот и мезозоикот, пред процесот на тектонски плочи не го раздвоил Лауразиј на Северната Земјина полутопка и Гондвана на Јужната Земјина полутопка. Тие два новонастанати континенти ги раздвоил океанот Тетис, а тие и понатаму се делеле на денешните континенти. Името го дал Алфред Вегенер, промотер на идејата за поместување на континентите од 1915 година. Водената маса која го опкружувала Пангеј се нарекувала Панталас (од грч. θάλασσα — море).


  [​IMG]

  што мислите за ова?
   
 2. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.576
  Допаѓања:
  4.278
  Пол:
  Женски
  Што има толку за мислење ? И ден денес има тектонско движење и некои места и објекти не се како што биле пред 100 год да речеме , ништо натприродно ни чудно
   
 3. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  На тема тектоника на плочи можам да ви раскаувам до утре :) Значи вака,пред да се создадат сегашниве континенти пред 200 милиони год. биле споени во едно копно кое се нарекувало Пангеа,подоцна под влијание на движењето на земјината кора се разделиле на две копна северно копно Лауроазија и јужно копно Годвана.Од Лауроазија се разделиле с.Америка и Евроазија,а од Годвана се разделиле Африка,ј.Америка,Австралија,Антартикот и Индија.Со одделувањето на Индиското копно од Годвана и негово спојување со Азиското копно се создадени највисоките планини на земјата Хималаите
  Општо познато е дека континентите и денес се движат,ова не е ништо ново...
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.901
  Допаѓања:
  3.727
  Научен факт е дека континентите се движеле и се движат, нема денес во тоа никаква мистерија ниту езотерија.