1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Панкот не е мртов [2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од Wild.Child, 14 мај 2011.

  1. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Конечно нешто добро и современо од македонската продукција. Филм за андерграундот на Скопје, за начинот на живот на дел од панкерите. Филмот на Блажевски е црна комедија за панкери на 40-ина години и без перспектива кои живеат на маргините на општеството во транзицијата. Нивното рутинско секојдневие е нарушено од неочекувана понуда - да го обноват својот панк-бенд кој бил култен пред 17 години и тоа на еден мултикултурен хепенинг во Дебар, кој треба да прикаже релаксирани меѓуетнички односи во Македонија. Раскажува приказна за обидот повторно да се соберат некогашните членови на групата кои се раселиле по републиките на некогашна Југославија.Мене лично многу ми се допадна, зашто ми е близок лично мене, зашто го сакам панкот и пораката што ја носи. Одлична глума и на актерите, тоа се луѓе кои лично во својот реален живот го имаат искусено панкот, и тоа совршено се вклопи во филмот. И зар може да очекуваме нешто подобро? Тоа е македонската сурова реалност, панкот денес е на дното на македонското општество и не е многу активно, за жал.Но има македонски бендови кои оставија многу добар звук како Дефект, New Politic state, Nexus, Loshi deca, VEP Druzinata, The Dojka, Flux, No name nation но ова е веќе тема за музика Нашиот панк филм не може да се спореди со лондонската уметност на панкот и лондонските филмови од типот на SLC Punk!, This is London но ко за македонска продукција може да помине со одлична оценка!
     
  2. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Мене ептен ми се допадна филмот.Доста реален.Само не ми е јасно што бара Дани таму ?
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Филмот е предобар, само што го изгледав.
    Туку да прашам ја кој како се вика во филмов:

    Јордан Симонов
    Камка Тоциновски
    Тони Михајловски
    Џевдет Јашари
    Кирил Поп Христов
     
  4. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ми се допадна филмот, лани го гледав во кино, и искрено воопшто не ми се допадна :!:
     
  5. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    Филмот не ми се допадна поради една причина :!: премногу пцовки инаку глумата и се друго беше чиста 10ка
     
  6. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Филмот не беше лош,ама стварно,што бара Дани таму?
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Filmot e zakon,se pomocav od smea :) Ferdinand mi e najkul faca :rock:
     
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Го гледав пред некое време филмов,и можам да кажам дека е одличен.Представена е суровата реалност во филмов.Покажани се работите,онака како во реалноста и покажано е дека не е се така розово.За секој случај мој тип е филмов дефинитивно.Глумата на пакнерите е одлична посебно на Тони Михајловски.
    А што се однесува до Дани,искрено можам да кажам дека го уништува филмов.Разбирам можеби е ставена во филмов бидејќи симболизира демек панкерка,ама при толку добри глумици кај е најдоа неа.Сепак нивна работа си е :D
     
  9. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Идеологијата на панкот и животот ,посебно на нашиве панкери не се поклопува воопшто со она што беше прикажано во филмот.Многу невино ги претставиле ликовите и панкерскиот живот .
    Не коментирам за денешниве помодарци кои глумат панкери зборам за панкерите у вистинска смисла генерации и генерации уназад .Кога Господ уште шетал по земјава .

    Но нејсе ,сакале нешто да направат и успеале до некаде ,за глумата само пофални зборови топ си беа сите ,
    освен Дани со нејзината појава што го усра цел филм . Од каде она тука боже мили , ,колку антипатична појава и небитна во филмот ама ај ... не би да коментирам за нејзе ,не е нималку вредна да трошам зборови .

    Сума сумариум - не е лошо филмчето но можеле и далеку подобар да го направат .
     
  10. Anonymous996

    Anonymous996 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    755
    Јордан-Мирса;
    Камка-Нина;
    Тони-Љак;
    Џевдет-Гзим;
    Кили-Паша. :)

    Епа народе, Панкот не е мртов! :)
     
  11. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Филмов е феноменален!!!
    Баш го доловиле тој панкерски живот! А овие Мирса и Љак, мисалм ги гледам татко ми и другар му, кој секогаш ми раскажуват како пред 20 и кусур години го преживувале тој панкерски живот.. Супер глума све, само кој кур Дани ја ставуле таму бре? Акцентот на анлискиот, абе ајде се познава дека Македонче збори, исто кога јас си “причав“ на СрБски еднаш (брукна невидена) ок не е тоа темата, туку како другите и мене ми беше онаа фаца ват д фак? коа ја видов.. Од толку добри глумци, баш нејзе ли? Ама ајде, држе вода до некаде и нејзината глума! Само го има некаде текстот на “Депонија“?
    https://www.youtube.com/watch?v=_7Lyqy4cHz4
     
  12. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Го имам гледано пред година-две.
    Одличен.
    Најмногу во глава ми останаа некои реченици и музиката.
    ,,Два света сме знам али тоа е јебига.''-oсобено оваа.
    И да,дека панкот сакале-не сакале умира полека.
    Слушај ја полека и ќе ги разбереш сите зборови.
    Не е изложен по нет текстот.

    :)
     
  13. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Интересен филм само што мислам дека ќе беше подобар со помлади глумци. Не дека немаме помлади глумци, располагаме сигурно, само што не се сеуште прочуени и истакнати.
     
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Ме насмеа само една сцена. Општо, не ми се допадна овој филм.