Папата ги изми нозете на затворениците за време на светата Миса Вечера Господова

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 19 април 2019.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  10.650
  Пол:
  Женски
  што ќе правам јас сама на работа???
   
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  46.283
  Па и ти си измислуваш празници, 30ти не е неработен ;)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  кУ*ојте нека им ги измие. Мизерии и глупости.
   
  На Gosh, Nigredo Odor, Shalitra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  10.650
  Пол:
  Женски
  е нас ни е,си го одработивме вчера за да ни е слободен
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.194
  Допаѓања:
  16.705
  Пол:
  Женски
  Јас па мислам ова со миењето нозе дека било симболично и дека во себе крие порака а тоа што папата го сфатил буквално па им клекнал стварно да им мие е друга бизнис приказна. Секој си толкува како сака а тоа никој не може да докаже дека било навистина така.
   
  На Feminka22, baba Rada и gjoker4e им се допаѓа ова.
 6. BlackNight

  BlackNight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  2.814
  Пол:
  Женски
  Језуититот Игнасио Лојола е авторот на овој слоган, мислам дека овој податок го најдов во една од трите книги по уставно на Проф.др. Светомир Шкариќ, ако сум грешка поправете ме.
   
  На daylight, Orthophill и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  3.062
  Пол:
  Машки
  Сепак Макијавели е поверојатно да го кажал слоганот, оти бил постар од Лојола, иако биле современици. Во времето кога ја напишал „Владетелот“ Игнасио имал само 22 години.
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  46.283
  Не го кажал веројатно ни едниот ни другиот. Веројатно се работи само за лошо толкување на делови од "Владетелот" на Макијавели кај што зборува дека владетелите не бираат средства за да ја постигнат целта, ама никаде не вели "Целта ги оправдува средствата".
   
  На daylight и Orthophill им се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.282
  Допаѓања:
  18.035
  Пол:
  Женски
  А ти да пазиш малце што пишуваш, а?
  Може има причина што го направил тоа.Тебе ако ти е мизерно нему не му било.
  Плус Папа да мие нечии нозе, па уште и нс затвореници?Што сакате повеќе?
  Папа е титула и тоа голема, поготово гледам католиците доста го почитуваат и го вреднуваат.
  Еве кај нас на 7ми што ќе дојде прогласија неработен ден, значи важна личност е.
  Многу се замишљавате нешто..
   
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски

  Што е толку важна личност тој папа за нашава држава!?

  После сите оние скандали во Ватикан што се случија, педофилија и ред др.гнасотии, силување на калуѓерки...богами папата треба на сите католици не само нозе да им мие, туку и газот да им го бакнува.. класичен циркузант:@
   
  На hermosa, truffles, staycalm и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.194
  Допаѓања:
  16.705
  Пол:
  Женски
  Всушност е "Целта ги одредува средствата". Ама погрешно го протолкувале.
  Целта ги оправдува средствата звучи диктаторски.
   
  На daylight и DAngel им се допаѓа ова.
 12. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.619
  Допаѓања:
  46.662
  Пол:
  Машки
  На Someonespecial, lovestoneddd и Scott Weiland им се допаѓа ова.
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.655
  Допаѓања:
  35.163
  Пол:
  Женски
  На staycalm, Someonespecial, John Snow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.709
  Што не ги "oпнал" од позади по еднаш симболично. Поише ќар би имале на таа затворска суша.
   
  Последна измена: 23 април 2019
 15. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.414
  Допаѓања:
  3.043
  Од каде знаете поради какви обвиненија биле осудени?

  Инаку во учењето на римокатоличката црква не е толку битно дали си лош или добар човек, важно е да си дел од црквата (да плаќа црковен данок, да дава донации и покаже покорност кон поглаварите) па тогаш и ќе влезе во рајот. Членовитге на италијанската мафија биле изразито побожни луѓе.Исто така и бројни диктатори негувале одлични односи со римокатоличката црква.
  Претходниот папа (Бенедикт) 2006 година потврди дека е сè уште на сила (со векови) догмата дека сите оние кои не се дел од „светата„ римокатоличка црква не можат да се надеваат на царството небесно туку само на вечниот пеколен оган кое (наводно) Бог го подготвил за ѓаволот и неговите врагови. Колку само ваквите црковни ставови се всушност спротивни на Христовото учење може секој да провери макар ако прочита токму некое од библиските евангелијата (Евангелијата известуваат за животот и учењата на Исус Христос) кои патем се во употреба и во самта католичка црква.

  А за самиот настан мислам дека е црковна пропаганда со цел да се претстават поглаварите на римокатоличката црква како понизни служители рамноправни кон секого. Тоа си има свој ефект во католичкиот свет меѓу самите верници (доверба, послушност, давање пари и тн). Приватно како личност самиот папа можеби е навистина таков, не знам. Но ако се погледнат делата на верската организација со која управува и која ја представува, за жал е мнооогу далеку од тоа - и тоа како во минатото, така и во сегашноста.
   
  На PaLaVa, truffles и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  26.049
  А ја испи после водата Папава или..?
   
  На truffles му/ѝ се допаѓа ова.
 17. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.414
  Допаѓања:
  3.043
  Од владата како да демантираат
   
  На baba Rada и Feminka22 им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.282
  Допаѓања:
  18.035
  Пол:
  Женски
  Добро де смениле.
  Јас знаев дека е неработен ден, и во школо така ни кажаа.
   
 19. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски

  Е не си нормална...ќе умрам од смеење:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
   
 20. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.057
  Пол:
  Женски
  Ако де, негов избор, слободна волја нели. Вам 35 метарски минариња во дворови ќе почнат да ви дигаат, вие папараци на папата изиграватe каде одел и што прави.
   
  Последна измена: 31 август 2019