1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Папучи, влечки, топлинки и слични обувки за дома...

Дискусија во 'Дом' започната од girl1985, 28 септември 2011.

 1. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Се ближи зимата, па како времето станува посвежо носењето на папучи по дома е навистина неизбежно. Практикувате ли да носите папучи? Важно ли ви е колку се квалитетни или било какви ги задоволуваат вашите потреби?

  Јас носам папучи обавезно, а сега во новиов дом обавезно морам да ги носам затоа што голем дел од станот ни е со плочки, а останатото е ламинат, па подот е поприлично ладен. Планирав да си купам квалитетни папучи, па еве имам нови од Аdam's Shoes. Ќе видиме како ќе се покажат, на повисока гума се, а одозгоре се прекриени со многу пријатен текстил.
   
 2. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Си носам јас ефтинки 150-200 денари од пазар :lol: , понекогаш ги земам и од мајка ми оние што ги има со крзно и кожа незнам како да ги опишам, а ептен во зима кога е ладно знам да си облечам и волнени плетени чорапи, ни ги плетела некоја баба.
   
 3. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.983
  Обавезно зима носам папучки, без нив не можам да се замислам, имам неколку пара и тоа од оние детските што би рекла, имам кучиња, кравички и лавчиња и другите 2 пара ми се обични со шарички. Инаку јас од вчера почнав да си ги носам пошто станот ни е со плочки и е малку ладничко деновиве па без нив некако не се седи :worried:
   
 4. Justinna

  Justinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  29
  не ми се згодни папуците незнам зошто, ама топлинки обожавам и најдобро ми е во нив... а посебно тие децките, шарени :lol: :D ;)
   
 5. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Имам едни зајци дома, во прво или второ ми ги донесоа за роденден и уште си ги носам по дома, дефинитвно најкорисен поклон. :clap:
  За други нејќам да слушнам. :D
   
 6. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Обавезно си носам папучи, Number 1 аксесорис за по дома :lol:
  Сега имам едни розовки од Џамбо. Таму има интересни моделчиња, квалитетот не им е нешто нај нај но и цената не е висока.
   
 7. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  си имам мајмунчиња- оние како топлинки што се. :$
  Не ги давам! Не ги менувам! Ем топло, ем слатки, ем додека шетам низ дома кучето мое си има занимација се фрла врз низ, ги лае, ги напаѓа :D
   
 8. MonnaSi

  MonnaSi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  536
  летно време ги вадиме теписите и носиме апостолки по дома , за да не одиме на паркет .
  А зимно време носиме оние обични папучи .


  Порано кај баба ми имаше и лајнарки за до веце , ама сега кога сме во наша куќа тоа ни под разно :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

  На Sttefi96 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Дај кажете каде има некои поквалитетни, по можност внатре крзнени папучи? Онака баш топли за во зима, да не сакаш да ги иставиш од на нозе ??:D
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.883
  Допаѓања:
  133.371
  За мене папуча е неизбежен детал кога сум дома.
  Навиката веројатно ми е стекната од детство, кога живеев во куќа со релативно ладни подови.
  И не е само топлината, туку и удобноста во газењето - многу подобро е за нозете да се носат папучи, од колку да се оди бос, ако папучата е квалитетна се разбира.

  Од папучите не се делам! Сега баш констатирав дека време е да си купам нови, овие што ги носам сигурно се 2 години стари. А многу си ги сакам, кожни се, медицински, маџента како цветчето на фемина :D
   
 11. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Бидејки 19 години живеев во куќа со поприлично ладни подови навика ми стана носењето на папучи или во екстремни случаеви калчинки.
  Сега кај Петко подот е поприлично топол, но пуста навика, неможам без папучи, да не ми се вареа нозете јас и преку лето би ги носела.
  Лани, свекрва ми ми купи едни убави виолетови папучи, но дека светло виолетови морав на секои 2-3 недели да ги перам, многу се валкаа и гадно изгледаа.
  Сега се пензионирани, во шупа заедно со чизмите, но за ова зимо планирам да си купам од оние ко мечки/кучки/мачки што се, кај мајка ми имам едни кучиња, сега ми требаат нови за овде.

  Само од тие многу тешко квалитетни да начека човек, мајка ми неколку пара ми купуваше и на крајот од сезоната веќе беа уништени, а овие моментално актуелните оваа зима ќе им биде 3 и најверојатно ќе ја истераат. Се надевам дека сега кога ќе купувам ќе начекам некои убави и поквалитетни.
   
 12. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Без разлика зимо или лето јас нон стоп носам влечки ама се знеа лето некој летни а зимо обавезно земам некој подебели и секако 1 број поголеми :D
   
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.003
  Пол:
  Женски
  Имам исти вакви со тоа што моите прасиња имаат круна на главата :lol:
  [​IMG]
  Си ги купив лани од Џамбо и ги изнаносев. Удобни се и навистина се топли.
  Не можам да замислам да одам без папучи, па дури и во лето. Кога е потопло, си носам едни црвени папучки :)
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Од каде може да си купам топлинки или папучи со крзно, онакви како UGG boots??
  Сакам еден пар за мене и 1 за мајка ми (и ги скинав несакајќи, мада беа стари ама сега имам грижа на совест :tmi: )
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.688
  Допаѓања:
  80.835
  Пол:
  Женски
  Задолжителен елемент се кај нас по дома, секој си има свои и се носат 24/7, посебно периодов кога е ладничко.
  На лето, поретко - ако имам добиено може да ме видите и со волнен џемпер на +40 степени, ништо чудно!
  Како мала имав топлинки како овие и ми беа ужасно страшни, ама помодарка уште од мала - другарките имаа, морав и јас! :!:
  [​IMG]
  Сега имам персиски мачиња - бушави и топли и не би ги менувала за ништо.
  Добри се, втора година по ред ги носам, ама се' си мислам дека фактот што се мачиња не ми дозволува да се понашам ко багер во нозете, да не си ги расипам. :D
   
  На booble.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Обавезно носам папучи кога е ладно што значи на есен и зима. Кога ќе се стопли времето само ќе ги исперам и спремни се за на зима :lol:
   
 17. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Од септември па до јуни секогаш сум со влечки по дома :lol: едно нешто се за тие како мене секогаш што се со студени раце и нозе :D
   
 18. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Ако нешто дома имаме, тоа се папучи. Ги имаме за извоз... :lol:
  Сериозно, имаме многу видови и големини на папучи, кои порано припаѓаа некому, сега служат за гости.
  Секој си има свои и цела зима ги носиме. На лето не. Подовите ни се ламинантни и со плочки, па за зима студи и убаво е да се носат, ама лето е претопло за нив и си одиме боси.
   
 19. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  Имаме навика да носиме папучи за по дома затоа што често кога некој јаде и е на брзање неможе да собере трошките а тоа и на маса и на подот па се разнесуваат натаму наваму па дур да дојде дома некој друг се тоа да среди да не газиме на трошки до душа избегнуваме да газиме на местата каде што има трошки ама неможе целосно да се избега :lol: а и на некој нешто ќе му се истури па дур да се собере исто како во горенаведениот пример ,абе зафатени луѓе сме ние хаха :D А патем и кога некој става дрво во печката и често паѓа пепел па и тоа треба да се избрише итн..Сакам да кажам од вакви ситуации произлезе нашата навика за носење папучи инаку имаме патос и воопшто не е ладно зимно време да се оди бос нема потреба од папучи од тој аспект.Инаку баш денес си купив кломпи за по дома,овие другиве папучи од носење се згмечуваат абе со земја се рамнат,не сме ние за такви.
   
 20. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Ја се заљубив у тие Slipper Boots.
  Као плетени чизмички за по дома,слични на УГ-от до негде во формата,само се многу по симпатични.
  Имам проблем со циркулација на стопалата.Абе секогаш ми се лед,дури и у лето на плажа кога се сунчам. :D А овие ептен топлички се.Папучки неможам да мкнам мака ми е.
  Ги има у Акцесорајз али многу скапи бе, штикла ќе си купам за тие пари.
  Ми текна дека у Пикокс може да ги има,ќе си проверам.
  Ако не Грција му е мајката ,h&m ги има,па на крај краева дури и во Акцесорајз таму да ги купам поефтини се гарант.
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.