1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парада на гордоста

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 16 јуни 2021.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ни мене не ми смета да видам двајца мажи фатени за рака или жени ама нека не праат циркуз и нека не го наметмуваат тоа да гледаат млади деца и да мислат дека е тоа нормално.
    И уште нешто да кажам, немојте да мислите дека сите лгбт луѓе ќе ви се појават на парадата. Памтените што си тераат и не се замараат нема да дојдат туку ќе бидат само тие кловнови како и од лани.
     
    На Leat и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  2. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Да, во Македонија сите се тотално индиферентни , спиритуално просветлени, издигнати над ниските страсти, а во слободно време медитираат и се молат за спас на човештвото во кое што не разликуваат ниту боја, ниту вера ниту сексуалност.
    На никој не му било гајле, мхмм, подобро кажете си дека ви е гадно отколку вака да се лажеме, искреноста е секогаш поокеј.

    Инаку ни мене не ми е за оправдување голотија и провоцирање(како на пример користење верски и народни симболи) како на сликата што сте ја испратиле погоре.
    Зошто? Затоа што го оправдуваат веќе постоечкиот стереотип што народот го има и секако дека луѓето ќе се фокусираат само на такви слики и ќе си ја потврдат замислата што ја имаат во глава, дека перверзијата е синоним за сите лгбт луѓе.
     
    На MissChievous, Biljarkata, noteforself и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    @GrimTheReaper, знаеш какви промени во светот донеле парадите и протестите? Општо, не само за лгбт популацијата.

    И на форумов имаше доктор што кажуваше дека најголем дел од пациентите со :*:полови болештини:*: се во брак и имаат фамилија, @Kimberly11. Македонија не е држава во која е тешко да стапиш во брак со некој кој ќе изневерува со човек од ист пол.
     
    На Waverly Raven, staycalm, Stephen Amell и 5 други им се допаѓа ова.
  4. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    57.742
    Пол:
    Женски
    А зошто мислиш дека само ти имаш право на политичка агенда? Како твојата политичка агенда е релевантна, а од другите лгбт луѓе не е? Прво и основно истите луѓе искачаат и за воздух, ене го другар ми некни беше на протест за сечењето на дрвата. Крај краева секој има свое сопствено и легитимно право на протест за што сака, дали за воздух, дали за вмро, сдсм, 5г, дали за марсовци, за што ти душа сака.

    Ќе се склучуваат бракови, затоа што како што ти имаш право утре да го посетиш сопругот во болница, геј човек нема. Ако ти почине недајбоже сопруг, имотот останува на тебе, а кај геј луѓето на "фамилијата" која најчесто го отфрла. Сите права кои ги носи тој лист хартија ти ги имаш, тие ги немаат.

    Парадата го обележува движењето на Стоунволската побуна, кога конечно им застанале на полицајците затоа што ги тепале, апселе, малтретирале само затоа што биле во придружба на човек од ист пол. Се дури еден ден не им прекурчило да јадат ќотек за ништо, па се кренала револуција.

    Тоа што сега можат да живеат со свои партнери како што тврдиш е баш заради вакви паради. Прекинете да мислите дека само вие имате право на протест и дека само вие го заслужувате тоа право да барате нешто. Сите сме исти под сонцето.
     
    На eve123, Pixi5, awkey и 17 други им се допаѓа ова.
  5. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Замисли, не сме.
     
    На GirlRose, Ketchup, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И јас се чудам како не знајш...
     
  7. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Ама стрејт луѓето не прават паради и не трчаат по улици да кажуваат: ЈАС СУМ СТРЕЈТ, ВИДЕТЕ МЕ, ГОРД/А СУМ!

    За мене парадава е смешна и е ту мач. Верувам дека има луѓе-гејови, во ред ми е да бидат заедно, во врска, да се држат за раце по улица (и во Македонија имам видено еден куп такви, особено женски, се шетаат у парк) и никој никогаш не ги тепал. Не знам што зборите....

    Ама исто така мислам дека голем дел од тие што така се декларираат почнаа тоа да го прават од помодарство и поради тоа што ја преиспитуваат својата сексуалност слушајќи постојано за некои си истополови врски. Се претера веќе!
    И сум АПСОЛУТНО ПРОТИВ ИСТОПОЛОВИ БРАКОВИ И ЗАКОНИ ОД ТИПОТ НА РОДИТЕЛ 1 И РОДИТЕЛ 2 И ПРЕД СЕ, ПРОТИВ ПОСВОЈУВАЊЕ ДЕЦА во ваков тип на заедници...

    Многу почна да се оди против против природата... некоја си Европа у која све е раскурцано ни служи како пример за општествени вредности...Тонеме!
     
    На ReinaDeCielo, Just.do.it, tinka-mace и 4 други им се допаѓа ова.
  8. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.999
    Допаѓања:
    22.516
    Пол:
    Машки
    Стрејт луѓето парадираат секој ден, само не на официјален настан парада :)

    За да нешто оди против природата, треба да не постои во истата. Хомосексуалноста, па дури и одгледување мали од истополови животни постои во природата.
     
    На mode-kristina и WildMk им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Во која смисла?
     
  10. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Мене ми е само занимливо кога читам дека кај нас не ни имало хомофобија преку ... *drum roll* ... хомофобични постови. :D
     
    На Pixi5, M.B., smooch и 6 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Страшното е што не ни сфаќаат дека е така.

    Овде, ај има некој баланс... ама на темите каде пишуваат повозрасни... :worried:
     
    На mode-kristina и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  12. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Еј те молам, ајде, само немојте со тие компарации со животни за све нешто...

    Па парадираат и хомо-луѓето. Постојано гледам во градски парк девојчиња-лезбејки се шетаат и се држат за рака, а истото го правиме јас и дечко ми и уште 10 други парови, се разминуваме и никому ништо. Многу си даваат на значење и внимание хомо луѓето во 21 век, а тоа посебно ги "вози" тинејџерите поради што и почнуваат да глумат дека се нешто што не се. Јас сум од помладата генерација и во средно се дружев со девојки што го правеа ова, покажуваа некој" пркос" кон општеството, глумеа лезбејки, се шишаа на кец. Денес признаваат дека била глума за внимание иако и тогаш ние, поблиските до нив знаевме, и сите си имаат дечковци.

    Кога реков против природата мислев на тоа дека не можат и никогаш не можеле да имаат деца луѓе од ист пол и според тоа, мислам дека не треба ни да имаат право да посвојат.
    Немој да ми кажеш дека не можат и некои хетеро парови, те молам, затоа што знаеш што сакам да кажам!
     
    На ReinaDeCielo и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Повеќето хетеросексуални парови што присвојуваат деца, никогаш не можеле да ги имаат.
    Оти за нив не го мислиш истото?

    Знам што сакаш да кажеш: хомофоб си.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    На шо би била горда ти како хетеросексуална жена во поглед сексуалност? За кој дел од тебе е очекувано да се срамиш? Пошто зато се горди. Не за то со кој се ебат. Дека едноставно поќе не се срамат и дека то е океј. Секој со своето.

    Инаку вистина нема хомофобија кај нас, се цвета. Нема потреба од паради. :l: Доказ за то:
     
    На eve123, Pixi5, smooch и 6 други им се допаѓа ова.
  15. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Затоа што мојата агенда е насочена кон општо добро, и за стрејт и за геј и за среден род, you name it. Парадава мене во никој случај не ме афектира, ниту пак нешто имам јас бенефит од истата.
    Парадата во Македонија конкретно, буквално нема да го смени мислењето на оние кои не се согласуваат со нивната сексуалност. Тоа што сега се чувствуваат послободни, е поради западот и стимулирање на нивното присуство во медиумите. Друго, порано палеле вештерки, беселе неистомисленици, така да, со носење на поголема свест, технологија, образование, едукација, е се поприфатено нивното присуство во јавност. Јас сум растена во фамилија каде преовладува хомофобија, но по сопствено убедување моето мислење е спротивно. Ама не благодарение на парада, всушност, истата постои тек во последниве години.
    Дали сме сите исти под сонцето, не е дискусија. Не знам како да објаснам, дека не ми е гајле кој што носи и прави во кревет. Дали треба да имам јас посебен третман према одредена групација само што е геј?! Не... Гледам дали си човек. Ако не си, најголемиот геј биди, за мене си говно.
    И точно, секој има право на протест, ама протест говориме така? Што нема врска со факинг парада за експонирање на својата сексуалност.
     
    На Frosty! и Traveler91 им се допаѓа ова.
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Таму на запад од каде што ги наоѓате оние скандалозните слики од паради (оти на таа кај нас, ниту било каде на Балканот немало ништо вулгарно), исто така луѓе прават грандиозни gender reveal parties и им се дешава да предизвикаат експлозии, па и цели шумски пожари на истите. Да, по повод тоа што двајца се размножиле и откриваат кој пол ќе им биде бебето.
    Ама не, фамилијарните стрејт луѓе ич не ја наметнуваат својата сексуалност и начин на живот :yawn:
     
    На KateKane, Bezimenka90, staycalm и 3 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Само ако имаш личен бенефит треба да се залагаш за некоја кауза.. нели?
    Така функционира македончето:
    Ако немам корист, шо ги е*аам.
     
    На eve123, Pixi5, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.999
    Допаѓања:
    22.516
    Пол:
    Машки
    Смешно е да се споредуваат воопшто парадите на запад и парадите на балканот. На запад, ЛГБТ луѓето веќе ги уживаат скоро сите права, па парадите сега се повеќе од забавен карактер и претставуваат одбележување на тоа што го постигнале. Кај нас на балканот, парадите се протест. И уште многу години ќе бидат само протест.
     
    На eve123, Mencia, smooch и 7 други им се допаѓа ова.
  19. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Па пример протестираат тутунари, што мајка барам да протестирам за тутун кога не го ни садам. Нормално дека треба да имам личен бенефит, од кој гледам и општ бенефит. Парадата е бенефит само за мал процент на популација.
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Постигнувањето правна еднаквост за сите маргинализирани заедници во општеството, е од бенефит за цело општество.

    Замисли да нема повеќе прикриени хомосексуалци во хетеросексуални бракови.
    Замисли колку болка и страдање, за колку луѓе ќе биде отстранета...
    А тоа е само еден сегмент од целава нееднаквост.
     
    На Pixi5, smooch, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.