1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паради на гордоста

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LGBT, 3 август 2012.

?

Дали поддржувате одржување на паради на гордоста?

  1. Да

    113 глас(а)
    41,7%
  2. Не

    104 глас(а)
    38,4%
  3. Не ме интересира

    54 глас(а)
    19,9%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Пау пау..пуц пуц.ргдгауууууууууууууууууууууууууууу...епе нема смајли што пука...море топ да имав арно ке беше:tmi:

    Ти ли мавташ со знамено жити бога..ако си ти, се откажувам јавно преку форумов од тебе:?:
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Откажи се :inlove:
     
    На Lolo5, Alisa22, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  3. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Ќути, трај, арна си!
    Ја мислев живи луѓе јадат, тамо.:worried:|(
    П.С Супер си:hug::f:.
     
    На Lolo5, Someonespecial, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.810
    Допаѓања:
    38.279
    Пол:
    Женски
    Јас ја затеков во Лондон, тој ден не бев директно на настанот ама предходно ги гледав подготовките, се беше во боите на знамето, дури и парламентот беше осветлен со виножито. Се беше многу разиграно и љубовно. По улиците, баровите, рестораните се беше во знакот на прифаќање и не видов јас никаков проблем или контрадикторност поради тоа. Гледав слики и парадата ми изгледаше доста културна, весела и никако неморална. Тој ден бевме на Кингс Крос имаше drag queen што свиреше на пијано, толку убава мелодија одамна немав слушнато, имаше еден куп народ што му се воодушевува, старо и младо. Јас во тоа не видов ништо недолично.

    Јас само не знам што ве засега, ако не ви се допаѓа парадата не следете ја. Не знам ни на кој начин вас ве оштетува тоа што жена спие со жена или маж со маж, на кој начин вас ве погодува тоа што стапуваат во брак или посвојуваат деца. Многу биле загрижени за тоа како ќе растат тие деца, немој молим ве. Да беа сите толку загрижени за децата немаше да има деца на улица, деца што нема што да јадат, деца кои секојдневно трпат физичко и психичко малтретирање, да бевте сите толку морални и добри немаше да се буните и да спречувате некое од тие деца да најде топол дом и љубов во било каква заедница, туку ќе се боревте за тоа децата да бидат вдомени, среќни и сакани.
     
    На Ketchup, Harper, crimson и 19 други им се допаѓа ова.
  5. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Шетаме сас муж еднаш вон туристички утабаните патеки во градов ни, и оп неочекувано рејнбоу знаме и огромна гужва на 20 метри. Мислевме некој геј настан е, тоа било познат геј кафе бар, ние нормално појма немаме. И сега питањце, да се вратиме или низ нив шпалир да поминеме:wasntme:. Ај минуваме. Толку геј пипл на метар квадратен претходно немав видено, оти буквално чичка беше, стоеја повеќето. Зрнце непријатност немав дури минев, повеќе беше на старт дури се туфкав јао јао. Тестостерон, згодни имаше, пијат пиво, зборат, крузинг ваљда, тек тук беар некој ииии....никој не не погледна накриво ко хетеро пар:D. Муж ми можда се препоти малце, ал не признаваше:D
     
    На Ketchup, Harper, Lolo5 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Tие што викате дека сексуалност требало да биде интимна работа. Можда кажал некој, ама ќе кажам и јас. Вие што се хетеросексуални некогаш во јавност сте се држеле за рака со девојка/дечко? Сте се бакнале? Не зборам за ептен лапање или непристојно однесување туку најобичен бакнеж по кој случаен минувач ќе сфати дека сте во врска. И зошто вака правите во јавност ако сексуалноста е интима? Што мора други да знаат дека тој/таа со вас ви е девојка/дечко? И претпоставувам никој не ве погледнал онака попреку или да ви искоментира нешто.
    Епа исто и со хомосексуалноста. Никој не вели дека треба да им се дозволи непристојно однесување што е општо неприфатливо и за хетеро, туку слободно да се однесуваат со свој партнер во рамки на пристојност без некој да ги осудува.
     
    На Ketchup, Lolo5, Srckata28 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    Ама тане кој им брани да се држат за рака? Па и ја маж ми да го бацам на улица на некој нема да му е вкусно и ќе ме погледне наопаку. Зарем сеуште не знаеме каде живееме..
     
    На Роберт 7 и EvAngelos им се допаѓа ова.
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    82.084
    Пол:
    Женски
    Парадоксално е што сами си прават сегрегација.Гето,нивна територија.
    Зошто се потребни знамиња,светлечки табли и јасно укажување дека се геј бар?
    Исти се ко сите нас, зошто е потребно обележување.
    Пак ке кажам објективно ,претеруваат и изграваат жртви без потреба.
     
    На Abeja, orevokrsacka и EvAngelos им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Шо знам Соsmi, овде ниту се, ниту изиграваат. Едноставно, тематско им е местото:d:мада жени не видов. Нема сегрегација овде, кафичот после него, беше фри фор ол. Секаде има геј барови. Јас си мислев ќе не провоцираат, ама не. Какви места има овде, боље да не почнувам. Геј бар не е содома и гомора. Не се осеќаш ко да си во фавела и дека некој ќе те ске.а оти не си ко него.
     
    На Lolo5 и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Иронијата е во тоа што луѓе како Роберт и мнозината мажи кои се директни или прекриени хомофоби, немаат против бисексуални девојки да општат меѓусебно и со нив во кревет, ама затоа против педери можат еден тон дерогативни постови да напишат, јер они се ништожни предавници на нивниот Алфа род. :muscle:
     
    На Ketchup, Lolo5, Someonespecial и 8 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Можно е некој да ги претепа ако се држат за рака.
    Не знаеш каде живееме?

    За да не се случи во мешан бар, да му се пуштат на некој хомофоб, па да им скрши пепељара од глава.
     
    На Ketchup, crimson, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    - рече секој просечен расист кога црнците се организираа и бараа права со протести на улица.
     
    На Ketchup, Lolo5, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    82.084
    Пол:
    Женски
    Јa спoредувaш геј зaедницaтa кoјa ги имa сите прaвa кaкo и ние сo oснoвните чoвечките прaвa штo ги бaрaa црнците.
    Oгрoмнa рaзликa е тoa , oгрoмнa.
    Ај не лупaј жити се.
     
    На EvAngelos, orevokrsacka и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Па види вака.. Црнците имаа право на брак, ама мораа да седат позади во автобус.
    Хомосексуалците, можат да седат каде сакаат во автобус, ама немаат право на брак.

    Плус, и едните и другите, може (односно можеше) да бидат претепани и/или убиени заради тоа што се...

    Рековме, или за сите вака, или за сите онака..
    Не за едни вака, за други онака, за трети не знам како..
    А сите луѓе од крв и месо...
     
    На Ketchup, Lolo5, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    82.084
    Пол:
    Женски
    Ајде не ме смеј Вaјлд те мoлaм, oвие спoредби сo oснoвните чoвечки прaвa се детски муaбети.
    Мнoгу пaушaлни oдгoвoри и несooдветни oдгoвoри.
    Дебелo претерувaње кaквa штo и целaтa aгресивнa кaмпaњa нa лгбт зaедницa.
    Изигрaвaње жртви.
    Имaaт прaвo и нa брaк или нa oзaкoнети зaедници и нa нaследствo и незнaм еве штo другo им фaли вo игрaтa нa жртви штo јa игрaaт.Пaсивнa aгресијa не пoминувa кaј мене.
    Бoлни не се дa ги жaлиме .
     
    На Selest, EvAngelos и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Кој има право на брак?
    Во грото од државите немаат.
    За кај зборуваш ти?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Capture111.PNG

    Иако не е изричито нагласено дека сексуалната ориентација треба да биде подеднакво почитувана покрај другите наведени уставни облигации, и ова право спаѓа во спектрумот општествени права.
    Така да жал ми е што мора да те разочарам, ама oдредбите по ова прашање во Србија, Босна и Македонија најдоцна до следната година ќе се движат во една посериозна, концизна насока, а потоа најверојатно ќе бидат и официјално инкорпорирани во правниот законик. А тоа што ти и некои други од овде чувствувате потреба насилството врз LGBT да го прикажете како непостоечко, е ваш проблем.

    Не се болни, и не ни бараат да бидат жалени.
    Каква пасивна агресија, мислиш на оние екстра права кои наводно ги бараат?
    Комични сте.
     
    Последна измена: 18 септември 2018
    На Ketchup, Lolo5, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    82.084
    Пол:
    Женски
    Бaш oбрaтнo , вo пoвекетo имaaт или истoпoлен брaк или живoтнo пaртнерствo.
    Туку им oдгoвaрa дa бидaт пaсивни aгресoри, вo Бритaнијa и децa мoжaт дa пoсвoјaт , пa пaк пaрaди прaвaт зa прaвa,|(
    Амa aјде oд дрвaтa шумaтa не јa гледaте.
    Некa си терaaт живoтoт, не им требa грaнд пaрaдa.
     
    На Selest и EvAngelos им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182


    И ние славиме 8ми март, а од кога имаме право на глас... ехее
     
    На Ketchup, crimson, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    82.084
    Пол:
    Женски
    Зoштo би ме рaзoчaрaл?
    Кaквa е oвaa инсинуaцијa?
    Јaс јaснo кaжaв декa не сум хoмoфoб ,декa ги гледaм кaкo сите нaс, и декa не гледaм пoтребa дa се пaрaдирa или дa се нaметнувaaт експлицитни сексуaлни преференции пред нечиј нoс.
    Кoи oпштествени прaвa нa лгбт зaедницa кoнкретнo им се ускрaтени ?
    Кoи екстрa прaвa ?
    Дaли мoжеби трaнсексуaлците кaкo нaјкoнтрaверзнa групa вo лгбт зaедницaтa требa дa имaaт приoритет при пoсвoјувaње?
    Акo се дoнесе зaкoн зa живoтнo пaртнерствo кoј ке биде пoтпoлнo ист сo веке пoстoечкaтa брaчнa зaедницa,дaли е тoa прoблем?


    Ти си претстaвник нa лгбт ?
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.