1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паради на гордоста

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LGBT, 3 август 2012.

?

Дали поддржувате одржување на паради на гордоста?

  1. Да

    113 глас(а)
    41,7%
  2. Не

    104 глас(а)
    38,4%
  3. Не ме интересира

    54 глас(а)
    19,9%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.215
    Пол:
    Женски
    На кој формулар си пополнала сексуална оринетација побогу!! Кој го занима на интервју за работа со кого општиш во кревет.
     
    На Mrs. Lovett и Animali им се допаѓа ова.
  2. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки
    Море форумов е одличен споредбено со фејсбук :)
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.215
    Пол:
    Женски
    Ве изначитав како ЛГБТ немаат права, ги тепаат. Аха да секој ден гледам инквизација низ улици. Сексуалната ориентација е приватна работа на секој поединец. Имам пријатели хомосексуалци, и по нивното однесување не би ни приметила дека се со различна сексуална ориентација од мене. А и искрено не ме занима!

    Ми сметаат паради, сум против геј паради, затоа што се се само не право лице на ЛГБТ луѓето.
    Ми смета лигавење на парови во јавност, геј или стрејт.
    Ми смета глорификација на разврат.

    Пак ќе речам, во 4 зида кој што сака нека прави, ама во јавност нека се контролира. Всушност способноста да ги контролираме нагоните е она што не дели од животните.
     
    На oblace1, Alita и najjacha им се допаѓа ова.
  4. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Не гледаш по улица пошо на чело ваљда не им пише дека се геј, нели ?
    Тогаш во 4 ѕида биди и ти венчана со мажот ти, држ се за рака и слично, ни случајно немој кога ќе праат попис да наведеш дека имаш маж пошо тоа е строго приватно и за у 4 ѕида нели ?
     
    На CameliaMiller, buba4e89, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.504
    Пол:
    Женски
    Геј луѓе никому не должат да се однесуваат како да не се геј. Тоа е дел од нив. Може да искажуваат кој им се допаѓа, со кого се во врска како секоја стрејт осом, уз муабет.

    Овој аргумент е валиден за силувања не за ЛГБТ луѓе кои ти го поврзуваш со "неконтролирање на нагон и".
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  6. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.215
    Пол:
    Женски
    Држење за рака и симулирање секс на парада е исто?
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.174
    Двете ситуации се слични затоа што и во двете имаме насилник и жртва. И наместо грешката да ја побараме во насилникот, тој да се обвини, казни, ти предлагаш да седиме мирни и да не го провоцираме. Да, на долгорочен план треба да се едуцираат младите за да не пораснат во хомофобични возрасни, но во меѓувреме што правиме со агресивните хомофоби кои прават проблеми? Според тебе нема решение, не можеме да ги спречиме, како животни се, па најпаметно ни е да седиме и да ќутиме.

    И аман бе, „карање“, „рипање“? Се вика дискусија и често се дешава по форуми, а додека го пишувам ова се немам помрднато од столчево.

    Ако го напишеш истото повеќепати тука нема да стане вистина :D
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, DAngel и 3 други им се допаѓа ова.
  8. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Кога, каде симулираат ? На протест? Или на прајд забава ?
    И на евровизија исланд симулираа бдсм па не се геј пример.
     
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.215
    Пол:
    Женски
    Одвратни ми беа.
    На прајд паради има. Има и видео погоре.
     
  10. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Тоа е во земји каде парадата е во дух на забава, каде сите се поканети, каде уживаат сите, како журка на плажа, земји каде сите права им се остварени и тоа го пишувам веќе 4 пат.
    И феминистките скроз голи гураат у пи*ка крстови, па и тие мене ми се страшни пример. Ама, екстремните, не сите.
     
  11. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.986
    Допаѓања:
    22.423
    Пол:
    Машки


    Ајде малку relax со видеово, верувам мелем за очи ќе е за одредени членови на форумов. Па за некоја година и кај нас вака да е. :inlove:(fingers)
     
    На CameliaMiller, Purplelilac и WildMk им се допаѓа ова.
  12. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Абе као можеш да продолжуваш да збориш во мое име што има според мене и што предлагам? Тоа што го мислев го кажав, кој како сака нека го сфати. Тоа дискусија ли е? Дај да те пратам и на конференции да збориш у мое име хаха? Изнеси твое решение ако го имаш, немам потпишано полномошно кај некој за да ме застапува, ако го мислам така, така ќе го кажам. Ти пишав ли негде што да правиш и дали да седиш и ќутиш?:lol:
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Имам идеја
    На кој не му се допаѓа Парадата, може да седи дома тие 2-3 саати, не мора ни да учествувате, ни да гледате.
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, RoseRain и 4 други им се допаѓа ова.
  14. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Во право си ,моето психичко здравје ми е поважно од вашата парада.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Имам и јас идеја!
    Парите што странските организации ги трошат за хомосексуална парада да ги инвестираат во нови амбулантни возила, реновирање на болници и училишта, организирање народни кујни на сиромашните.
    Мислам дека на тој начин навистина се заштитуваат човековите права, а не со парадирање на некакви политичко-сексуални агенди.

    Кај нас овие основни услови не се задоволени па до хомосексуални паради дошла работава.
     
    На sjdgo, RosettaStone, EvAngelos и 2 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Е добро де, едното не мора да го исклучува другото.
    Плус, тие странски инвститори, имаат конкретни проекти во кои инвестираат. Не ти даваат пари по потреба, па ти шо сакаш да прајш со нив.

    Има понуда за грант, и си аплицираш. А во понудата конкретно стои за што би била наменета инвестицијата
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Ама што ќе му е на еден хомосексуалец од Севернамакедонија паради да му организира некој, кога за него нема да има амбуланто возило да го пренесе, нема да има инструменти во болница да се лечи, нема прозорци исправни во училиштето во кое што учи. Јас мислам овие работи се приоритетни.

    Инаку да, се согласувам дека странските организации не даваат пари по потреба на локалното население. Тие даваат пари согласно своите интереси, да остварат свои агенди. Ним не им е гајле за потребите на локалното население.
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Па тие нивни агенди, се за напредок на општеството, нема зијан од промовирање на маргинализирани групи.
    Ако сакаш здрав систем, треба прво да поставиш основа и законик, кои се базираат на почитување на човековите права.

    Битно е и ова, исто како што е битен 8мо мартовскиот марш (пример).

    Тоа со амбулантните возила и здравствените услуги, е скроз друг домен, во економија спаѓа, не во право.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.215
    Пол:
    Женски
    @WildMk кои маргинализирани групи? Па толку е јако то нивно лоби што само ако ги отпуштиш од работа дека заебале нешто ќе се фатат за тоа дека се геј и одма ука бука. Ајде ве молам. Се претерува со некои работи. Пак ќе кажам. Не сум хомофоб, не ми сметаат хомосексуалци, ми смета што се понашаат како ванземаљци да дошле на планетава, а бараат права. А не се. Нормални луѓе се, ги имаат сите права. Ајт доста.
     
    Последна измена: 23 мај 2019
    На oblace1, Mrs. Lovett, RosettaStone и 2 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Како можеш да зборуваш во име на луѓе кои не знаеш со што се соочуваат секојдневно?
    Исто кога маж кога ќе рече дека знае како е да си жена, или белец дека знае како е да си црнец.

    Не можеш да знаеш. Не си им во кожата. Не знаеш како е да се криеш и од родителите дека имаш партнер; не знаеш како е да слушаш покрај тебе вицеви и навреди секојдневно и да си патиш од внатре; не знаеш како е да имаш партнер кој е можно никогаш да не собереш храброст да го кажеш во јавност; не знаеш како е да глумиш она што не си, за да не јадиш ќотек некогаш и некаде; ништо не знаеш.
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, staycalm и 7 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.