1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паради на гордоста

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LGBT, 3 август 2012.

?

Дали поддржувате одржување на паради на гордоста?

  1. Да

    113 глас(а)
    41,7%
  2. Не

    104 глас(а)
    38,4%
  3. Не ме интересира

    54 глас(а)
    19,9%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И дискотека е јавно место.. не се дома.
     
    На Alisa22, Someonespecial, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Што доколку и сите учесници се разголени?
    Зошто љубовта, страста, жарот или нагонот мора секогаш да бидат поистоветувани со разврат? Каде е тука можноста за слободен експресионизам?
    Како овие хомосексуални парови кои се прикажани на фотографиите се поразлични од хетеро паровите каде дечкото/мажот со пивски мев ја милува полуразголената девојка или жена сред улица полна рендом минувачи во лето?

    Ви тече од нозе со двојните стандарди, зад кои ги прекривате своите стереотипни видувања.
     
    На Someonespecial, Nausicaa, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Па Нели ЛГБТ заедницата сака да докаже дека они се нормални, дека се е тоа нормално, вообичаено, па што потреба дебилна имаат да се жвакаат по улица.

     
  4. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Јас не знам што се случува на сликине, ама не ми е нешто невидено, за да се чудам.
    Патем, секогаш гледате на работите ко што сакате.
    IMG_20180917_192158.jpg IMG_20180917_192147.jpg IMG_20180917_192134.jpg IMG_20180917_192122.jpg IMG_20180917_192107.jpg
    И ова е дел од парадата.
     
    На FallenAngell, Someonespecial, RoseRain и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ако јавно ги покажуваат своите истополови нагони тоа ги прави ненормални само затоа што ти се тебе одвратни? :D
     
    На Someonespecial, Nausicaa, Lella и 5 други им се допаѓа ова.
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Самата парада мене не ми се допаѓа, сама по себе таа делува на една болна морбидна парада на која сексот е ставен на пиадестал како главна карика во ланецот, промовираат ниски страсти...Зарем мора ли со паради да се бара које си и што си....човечкото достоинство е паднато на најниско ниво...
     
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Целиот проблем е што всушност ти е битно кој со кого има секс. Нека прават што сакаат, секој има право на личен избор. А и ти имаш право на свој став.
    Јас едвај чекам и кај нас да можат вака слободно да продефилираат. Ама не, за кај нас уште е научна фантастика, или ќе ги спалат на клада или ќе ги размаваат со камења.
     
    На FallenAngell, Someonespecial, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А што ќе ти е парада..кај секој ден улиците ни се блокирани, едвај одиме и се враќаме на работа, па сега и поради нив сообраќајот да биде парализиран.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Па всушност, не знам :D
    Aко нив им значи, нека направат.
     
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    Зa мене се нoрмaлни пaрoви геј пaрoвите и гејoвите кaкo индивидуи.
    Нo геј пaрaдaтa ми е непoтребен и лoш нaчин нa мaркетинг нa нивнoтo лoби, a не некaкви прaвa и итд.
     
    На BlackNight, Harper, sparklie и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Парадите се еден вид борба за своите права. Низ светот се прават секакви паради и да не беа тие, сѐ уште ќе живеевме во време каде што црнците се робови, жените немаат никакво право на збор, геј луѓето не смеат да ја искажат јавно својата сексуалност и уште милион примери. Пак ќе кажам, поединци не ја одредуваат цела популација.
     
    На FallenAngell, ane.bella, Someonespecial и 10 други им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако јас се прашувам нема потреба апсолутно никој да ја искажува јавно својата сексуалност. Шлапање по улица меѓу било каков пол не ми е вкусно на око. Не дека ми пречи едноставно не ми е вкусно и мене никогаш не ми било лагодно да го правам тоа.
    Затоа и ги сметам парадиве за циркуз со мото-видете ме, јас сум геј. Многу ми е гајле што си ти твоја работа си е тоа. Мене апсолутно ништо не ми менува сексуалноста на колегата на братучед ми или на комшијата.
     
    На VDT2906, Abeja, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Аман значи, преку да не кажам што ми е веќе од исти коментари по стопати.
    Ако сакале да ги гледаат како нормални да не правеле паради. Еве ајде, нема ни паради да прават, нема да се бакнуваат и гушкаат во јавност, нема за раце да се држат, нема во филмови да ги има, сè само на група затворени умови да им се угодува.

    Ако не ви се допаѓа и ви е одвратно и не знам какво, замижете и продолжете понатаму. Не е сè на светов направено за вам да ви биде убаво на око на крај краева.
     
    На FallenAngell, ane.bella, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    За што е парадата во Рио де Женеиро?
    Милиони посетители од цел свет, секоја година, илијадници голи.. а не е геј парада...
    Што не пискате дека е тоа неморално, перверзно или не знам какво??


    Многу драма се прави за глупости..
    И ден - денес, знаеме на сред улица да се залапаме со маж ми, и сигурна сум дека некому не сме му пријатна глетка, ама многу ми е гајле...

    Секој, кој сака да си изрази љубов, треба да може, да смее и да не биде осуден или нападнат поради тоа.

    И вакво нешто имам прочитано на форумов: Не сакам кога на плажа има стари овиснати луѓе во костими за капење.- Ма немој! Светот постои исклучиво за стрејт, млади, згодни луѓе и парови.. Другите, што? Нека умрат??

    Кога ќе се навикне цела планета да ги гледа како нормални геј паровите, да не се 'паѓа во несвест' затоа што по улица се држеле за рака, се бакнале, затоа што биле во врска или брак, имале заеднички деца... е тогаш ќе нема потреба од геј паради...

    До тогаш, разберете го ова, како промоција на еднаквост.
     
    На FallenAngell, Alisa22, kim.k и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Нa вaквa скрoмнa пaрaдa ти мaнa нaјде. Досадна дури во споредба со други по светов.

    И мене не ми се допаѓаат собири каде луѓе се присилени да одат и да веат знамиња за да не изгубат работно место, жално и тажно е, ама тоа е.
     
    На Bender Rodriguez, Someonespecial, malerozna и 6 други им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Девојче мене наопаку ме глеат ако син ми сабајле у 9 го изнесам надвор по шорцеви а ти се чудиш за гледање наопаку ради хомосексуалност.
     
    На FallenAngell, Dust и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    82.137
    Пол:
    Женски
    Геј пaрaдите немaaт никaквa смислa , a ни нaјмaлку мoжaт дa прoменaт нечие мислење.

    Тие штo ги прифaќaaт ги прифaтиле и без пaрaдa, тие штo не ги прифaќaaт немa дa ги прифaтaaт пoрaди пaрaдaтa , a тие штo се неутрaлни свеснo си јa oдбрaле тaa oпцијa и не ги ни интересирa кoгa пaрaдирaaт.

    Знaчи никaквa кoрист немa, oсвен геј нвo дa си сoбирa пaри нaнесувaјки пoвеке штетa oдкoлку кoрист.
    Бaрaње прaвa дa, ке си нaпрaвaт пaртијa ке сoберaт глaсoви и ке бaрaaт прoменa нa зaкoни.
    Пaрaдите никaкви прaвa немa дa дoнесaт.
     
    На Dust, LiliBoz и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Скромна или нескромна, за мене секогаш ќе биде парада на провокација а не на понос...па по нос не удираат, да,.....
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ако ова го мислиш.. тогаш не знаеш како функционира ПР.

    Иако сме целите 'истресоци'.. баш на ПР
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не е за тебе парадата, не треба на срце да си земаш или пак да дозволиш со сила да ти ја наметнат својата забава. Замисли дека е концерт со музика каква што ти не слушаш и не планираш да одиш. Тоа не значи дека имаш нешто против луѓето што пеат, само не ти се допаѓа начинот на кој ја слават својата музика (ако е метал пример со тресење коси) :D
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.