1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парадокс на нашето време:

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од AlekBt, 19 јули 2010.

 1. AlekBt

  AlekBt Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Имаме пошироки патишта,а потесни видици,
  имаме поголеми куќи,а помали семејства,
  повеќе удобности,а помалку време за уживање.
  Имаме повеќе жители, а се помалку луѓе,
  повеќе дипломи,а помалку разум,
  ... повеќе знаење,а помалку размислуваме,
  повеќе стручњаци и повеќе нерешени проблеми,
  повеќе доктори,но се помалку здравје.
  Пиеме премногу,пушиме премногу
  но премалку се смееме.
  Премногу зборуваме,премалку сакаме,
  пречесто мразиме !

  Девојки уште една тема на која случајно наидов и ми се виде доста интересна,
  па да ја споделам со вас, само што не знам колку ке издржи овде .....
  Слободно можите да ја надополните ...
   
  На JaneAusten и MiiLla им се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Зклучок: има квантитет , нема квалитет . :D
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Епа Алек толку убаво си го напишал ова... За жал така е. Луѓево денес се раѓаат со чудни синдроми или пак се раѓаме обратно (којзнае :lol: ) што СЕ правиме наопаку.
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Навистина ептен вистинито.
   
 5. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  woooow колку само е точно :o
   
 6. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Имаме часовници, немаме време
   
  На JaneAusten му/ѝ се допаѓа ова.
 7. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  Тоа ти е нашиот парадокс-чудно но вистинито. :o
   
 8. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Стварно интересна тема и само колку се што кажа е вистина дури и жална вистина ..
   
 9. AlekBt

  AlekBt Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Имаме повеќе забави и повеќе ни е досадно ...
  Премногу зборуваме, но за жал кога најмалку треба.
   
  На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AlekBt

  AlekBt Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Еве уште нешто :)

  Ги зголемуваме своите имоти,
  а ги намалуваме своите вредности,
  научивме како да преживуваме
  но не и како да живееме,
  додаваме години на животот,
  ...но не и живот на годините.

  Отидовме до месечината,
  а проблем ни е да отидеме преку улица
  да му помогнеме на соседот,
  загосподаривме со надворешниот простор
  но не и со самите себе,
  го прочистивме возухот
  но ја загадивме душата,
  го разбивме атомот,
  но не и нашите предрасуди.
   
  На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Можам да кажам само дека си тотално во право за се што напиша,чиста вистина,само луѓето воопшто не размислуваат на таков начин,а за месечината дека отишле,па и којзнае дали е тоа вистина,иако мислам дека е лага :) :D кога тие нешта би се смениле во позитивна мисла,тогаш многу поинаку би било испланирано и проживеано времето :) ама за жал секогаш така ќе се случува,се додека луѓето не станат свесни за тоа и не ги сменат нештата.
   
 12. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Тоа е тоа.... :)
   
 13. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Апсолутно точно.Штета е што и покрај вакви материјални услови,ние не се развиваме и духовно и не го искористуваме животов максимално.Се преоптеретуваме со глупости и не ја гледаме суштината на нашето постоење и не сме благодарни за тоа што го имаме.
   
 14. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  се согласувам
   
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Многу убаво кажано! :)
   
 16. Echo

  Echo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  114
  Сето тоа е резултат на развојот на општеството, "развојот" мислам, што повеќе наликува по некои случувања како да се враќаме назад, а во одредени случаи па и намерно се враќаме кон минатото, т.н. back to basics, затоа што увидуваме дека ќе било подобро некои работи да останеле какви што биле порано. Порано било доживување да се оди на корзо, да се слави нова година, со душа се чекало да дојде викенд, за да се журкаат луѓето... Тоа не значи дека сакам и денес да било така, туку не оправдувам па што денес све е отидено во сосема спротивна крајност. Све што е претерано, поттикнува здодевност, а све што е здодевно-води кон НИШТО. Затоа денес не можеме да си најдеме некоја сатисфакција, затоа што све е дозволено (премногу) и све е на дофат, па времето си го трошиме на монотоно секојдневие... :hai:
   
 17. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Точно. :nod:
   
 18. AlekBt

  AlekBt Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Машки
  Во живот без никаков труд, нагадени со орден !
   
 19. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Се е апсолутно точно
   
 20. butterfly22

  butterfly22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Секојдневни грижи, нервози, проблеми, маки, расправии...но, зошто да се грижиш? Во животот треба да се грижите само за две работи:...

  Дали си здрав или болен?

  Ако си здрав – тогаш немаш за што да се грижиш.

  Ако си болен – тогаш треба да се грижиш само за две работи: Дали ќе оздравиш или ќе умреш?

  Ако оздравиш – тогаш немаш за што да се грижиш!

  Но, ако умреш имаш две работи за кои треба да се грижиш: Дали ќе одиш во рајот или во пеколот?

  Ако одиш во рајот – немаш за што да се грижиш!

  Но, ако одиш во пеколот ќе бидеш презафатен да се поздравуваш со сите пријатели, така што нема да имаш време да се грижиш за ништо!

  Затоа, зошто без потреба да се грижиш?

  БИДИ СРЕЌЕН!

  Немој да плачеш кога сонцето ќе зајде на крајот на денот, затоа што од солзите нема да можеш да уживаш во убавината на ѕвездите!
   
  На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.