1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паралија (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од plavusha, 23 јуни 2011.

  1. pantomimicar

    pantomimicar Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    аха а дали знаеш обично колку време се патува ?
     
  2. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Не сум била, ама кога прашував во агенција ми рекоа 2-3 часа со автобус, па пак 2-3 часа со траект до главниот град, таму се прави пауза за ручек па после мислам се оди на некоја плажа и назад. Битно сигурно ти оди цел ден и тоа од рано сабајле 6-7 до вечер 10-11 сигурно.
     
    На pantomimicar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Oд Битола до Паралија патување е околу 2 и пол,3 сати. Зависи од сообраќајот. Мене па не ми се бендиса многу оти премногу луѓе имаше, ич немаше место на плажа. А за ноќниот живот, најинтересна ми беше онаа дискотеката шо е на отворено, огромна беше. Ако си женско без пари пијачки и влезници биле. И врие од Срби
     
  4. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Супер мене баш ми се допадна.Сега малку ме нервираше тревите во водата , но може да помине.Инаку за цените многу е ефтино .Има работи што се поевтини од Македонија.Купачи за 1 или 2 евра.Панталони што си ги купив од Струмица 800 денари таму беа 720 денарии а Грција е.Се на се задоволна. :) ;)
     
  5. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ќе одам во Паралија на еден ден само, па ме интересира како е во овој период, дали има медузи и слични ствари :D што друго треба да земам освен оние основните работи (пасош, купачи и сл), осигурување знам дека треба ама кое е најдобро, кое ќе ми одговара за еден ден само? И одприлика колку време се патува до таму?
     
  6. Vik4e

    Vik4e Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам како се движат цените во Паралија планирам да одам на еден ден онака цени пр за гиро,кока-кола, како се движи цената на облеката обувките (сандали на плута ако има ) ? :)
     
  7. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Кока кола во кафич околу 2 евра, гиро 2-2.5 евра онака завиткано, а во порција околу 5-6 евра. За шопинг што знам баш колку би ти препорачала, нема баш некои посебни работи што не би ги нашла овде, а се може и поскапи. Али има доста продавници за чевли и облека со прилично низок квалитет, ама разгледај може да се најде нешто. Јас на пример имам едни римјанки купени пред 5 години од таму за 9 евра и уште се како нови, а цело лето ги носам и сите ме имаат прашано од кај ми се. Ептен се убави и едноставни за секој ден. Така да ако имаш време разгледај, моја проценка е дека такви сандали ќе бидат околу 20-25 евра.
     
  8. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    има ли некој телефонски број од некој вила во Паралија кај што престојувал??
     
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Овој период претпоставувам дека гужвата е веќе почната :D така да ако одиш натаму, не мора баш на градската плажа, може да си најдете место малку понастрана, секако ако не ти одговара гужва и слични работи. Инаку медузи не би требало да има, претежно ги има во август, ама ни тогаш не е нешто загрижувачко. Инаку за патувањето, јас од Скопје со кола патував некаде 3 ипол-4 саати, зависи како возите, зависи и од гужвата на граница, нормално. Не е далеку во секој случај. :) За јадење не би ти препорачала да носиш од дома, и така одиш на еден ден, а цените не се нешто превисоки, ни за јадењето, ни во кафичите за пијачки и слично. Само за осигурувањето незнам точно што и како треба, распрашај си се...
     
  10. rainbow16

    rainbow16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    22
    Help, help. Може некој да ми објасни каде се наоѓаат Лидл и Арванитидис, чичко Гугл не сака да ми каже :?:
     
  11. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    6944216060-hotel Simos, mislam deka sopstvenickata se vikase Dina. Lani bevme. Ok e. :D Ne znam dali na sekoj sprat cenite se razlicni. 4 sprata e hotelot i e na tretiot red.
     
    На ennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    Lidl e na vlezot vo paralia. Nema sansi da go promasis, niz nego minuvas.
     
  13. elena.93

    elena.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    141

    И ние одиме на 21ви,па да те прашам ако одите преку агенција да ми кажеш преку која дека нас ни треба само превоз,имаме веќе резервирано
    :D
     
  14. lokumce

    lokumce Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    18
    Слушнав дека имало еднодневни ескурзии за паралија...сабајле тргаат вечер се вракаат....да не знае некој нешто за тоа...барав по агнецииве на нет немозам да најдам...
     
  15. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Феријал Кашиков организираат вакви екскурзии, побарај ги на фејсбук, 800 денари. За секој случај прашај ги, зависи од кај си и дали ке ти одговара.
     
  16. ennaa

    ennaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дали бил некој во вила Рики во Паралија да ми каже како е,во агенцииве ја нудат??
     
  17. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Приватен смештај за од 23-24Јули, колку е од прилика? За ноќ? И дали лесно се наоѓа на лице место?
     
  18. jovana19

    jovana19 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    има ли некој телефонски број од некој приватен смештај во Паралија кај што престојувал??
     
  19. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    Јас резервирав во овој хотел http://www.hotellilalo.gr/,читав на форумов некој го фалеше. За тројца плаќаме 44 евра од ден. На сликите изгледа супер, а можеш на booking.com да прочиташ мислења од луѓе кои престојувале таму.
     
  20. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    За која услуга е таа цена, само ноќевање?