1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паралија (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од plavusha, 23 јуни 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Има некакви тури (крстарење, нуркање)? Ја коа бев тогаш, немаше, или не сме виделе...
     
  2. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Има крстарење, се појдува од паралија пристаништето, се оди до литохоро, осамената плажа на 12 грчки богови, се бањате таму и се враќате назад. Има различни бродови со различни програми, баш синоќа ги гледав, треба да си избереш со кој сакаш и дали ти одговара програмата која ја нуди самиот брод ;)
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Само тоа? А колку пари е и колку време трае? :)
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Епа само тоа, паралија не е остров, обично туристичко место е и нема многу блиски работи за крстарење. Добро е и ова што го увведоа сега пред неколку години, порано немаше ништо од такви работи. :!:
    За цената, на едно место ко што видов беше 17 евра од човек, се тргнува во 9.30 сабајле и се пристига во 15.30. Не знам на другите бродчиња како е :?:
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Па некаде околу 15ти август бев,сместени во мотел бевме на името не се сеќавам бевме одма покрај плажата на среќа го најдовме сместувањето не бевме ојдено со дечкоми преку агенција ама ете среќа за сместување за 2та некаде околу 185 евра не фати за 2та со се клима вклучена,па ние не се расфрлувавме ама не се ни стегавме значи средно,секој дена на плажа кафенце коктелче навечер пак излегвавме на кафе секоја вечер за јадење нешто носевме од тука нешто од таму купивме од маркет јадевме гиро и пици тоа е накратко за 1 недела потрошивме некаде околу 400евра горе долу така мислам дека беше не ме држи за збор значи 500евра за 2јца мора да се има е сега колку имате на располагање на крај краева толку и ќе трошите,парите за бензин за колата и зелен картон тоа не ставам и осигурање за таму тоа се плус трошоци сега како планираш ти и со кој да одиш незнам јас на одмор преку агенција никогаш не сум одела секогаш со кола...
     
  6. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Ќе може линк од програмите за крстарње? :?:
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Нема линк од крстаренјето :(
     
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Едвај чекаммммммммммммммммммммммммммммммммммм

    а да бидам искрена покрај бањањето и сунчањето, ептен ќејф ми е за шетањето и купувањето аливчиња особено :lol: , нели?
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Убаво да си поминеш! :inlove: Прекрасно место, а Олимпик бич е посебно убава. Во центарот за аливчиња баш не знам, ама обетки, ланчиња, нараквици, магнети, приврзоци, мечиња, алки, штипки, знаменца има на секој можен чекор. :D Што ти душа сака, за поклони ич да не се мислиш. :rofl:
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Конечно Паралиааа :) 1 Септември :) Само да ве прашам дали има тој период медузи? :D
     
  11. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    има и тоа огормни
    Ние ( со дечко) ми бевме тој период минатата година и него баш го ожили една голема медуза ...и плус имаше едно МК семејство од Штип кое цело време го помина ловејки медузи и презентација на истите на плажа .... така да се надевам дека знаеш како и што се прави како реакција позле опекотина од медуза...
     
  12. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Досеа сум немала искуство со медузи..али како што сум слушала треба на местото каде што е раната,да се намачка со зејтин :^)
     
  13. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    прво треба да се види дали има останато некое од пипците ...и секако мора да се отстрани ( на дечко ми извадивме една пипка која беше тенка како рибарски конец...
    после ние го миевме местото со студена Вода...но после некое време испадна дека малку сме погрешиле со тоа студената вода... Можело и само со морска воза... еве некоја инфо плус :
    ја скрив пошто е српски
    Ubodi morskih životinja
    Kad vas opece meduza, potrebno je ožareno mesto isprati morskom, a nikako slatkom vodom. Zabranjeno je trljati ranu ili stavljati led na nju, a najbolje bi je bilo namazati je sircetom, kremom za brijanje ili sodom bikarbonom jer se na taj nacin sprecava širenje otrova po telu.

    Ukoliko vam meduza opece oko, oci se dobro isperite ovoga puta tekucom slatkom vodom, a nikako morskom, dok se ubodi na podrucju usta tretiraju razredjenim sircetom ukoliko nije došlo do otoka ili otežanog gutanja. U svakom slucaju, kod uboda meduza, potrebno je zatražiti medicinsku pomoc, a ona je neophodna i u slucajevima jakih oteklina, poteškoca u disanju ili gutanju i kod jakih bolova.
    Kad vas meduza opeče, trenutno se javi jak bol na mestu dodira. Koža reaguje crvenim osipom i žarenjem pa zato treba odmah sanirati mesto koje je meduza opekla (ožarila).
    Najbolje je koristiti antialergijske kreme kao lokalno lečenje, odnosno "syno-pen" i "fenistil gel" koji dobro podnose i mala deca."
     
  14. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360

    Фала :) Се надевам дека нема да применам ништо од ова,али како и да е,ќе имам на ум :))
     
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ептен сте се зафркнале што ќе одите толку касно тој период,водата е катастрофа а медузи тогаш има полно,лани кога бев јас уште од 15ти почнало да има морам да признам дека со страв се капев...
     
  16. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Не ни е уплатено сеуште..само конечна ни беше датата и местото,само сеа со ова медузиве..ќе ме предомислите :/
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас ако одам ќе биде од 20 јули или од 1 август негде... а да, што покасно тоа е попрљаво не само од медузите и самиот народ е уфффффффф :puke:
     
  18. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Преку која агенција ќе одиш или сами ќе си барате смештај :^) И преку која агенција си одела до сеа,за да ми препорачаш :) ?
     
  19. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    можам да ти гарантирам дека зависи и тоа многууу зависи кој се е на плажата !!!!!
    Минатата година јас и дечко ми бевме во Олимпик( 2 КМ подалеку од Паралија) водатата беше 100% почиста него во Паралија ....на на плажата навистина имаше нормални луѓе...
    Преминатото лето од 20 до 27 август бевме во Паралија и се заебавме за цел живот ...буквално едвај влегувавме во водата!!! Имаше некоја Невладина со лица со посебни потреби и за да не ги носат нормално во барот за да си прават нужда сите го*мна и чуда кои ги правеа пловеа во водата ... немаше медузи ама затоааа имаше пловечки елементи кои со време завршуваа на плажата!!!
    ова го пишав некаде и предходно мислење(-доживување)
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Ајде се надевам ќе се погоди време,луѓе и се останато :D Фала на советите девојки,ако треба уште ќе ви пишам :D