1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парга (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ELT-S, 9 јуни 2012.

  1. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19
    еВЕ неколку свежи инфо за Парга. Местото било релативно со скали,да се качуваш и симнуваш додека шеташ, имало стар дел тврдина и нов дел. Градската плажа била мала и имало доста гужва, а Валтос била прекрасна плажа, до неа се одело со бродче, далеку било за пешачење освен ако не си сместен до плажата, ама тогаш пак далеку си од град. Брод имало на секои пола сат, карта била 2.5 евра повратна. Не било претерано големо местото, и било мирно.Водата била топла. Се на се во глобала одлично за одмор.
     
  2. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Фала многу за инфо. :D Инаку, јас кајшто ќе бидам сместена е 280 метри од градска плажа и 500-600 метри од Валтос, така да таман ќе ни е и пешки да одиме до Валтос. Едвај чекам да одам!!! :D 8)
     
  3. sanja-84

    sanja-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Знаете ли да ми кажете какви се цените во август, за лежалки на пример. И дали може да се иде пешки до плажите?
     
  4. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19
    Еве денес ги пребарав оддалеченоста од вилите што ги нудат агенциите, со плажите-градска и валтос. на пристојна оддалеченост се до некои 500м што е супер. Мала била Парга ама прекрасна.
     
  5. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Пред Парга има 2 островчиња Аntipaxos и Рaxos.
    Е сега на Антипахос се наоѓа плажата Voutoumi beach.
    A тука е сниман филмот The Blue Lagoon
    [​IMG]

    Има тура 15 евра до овие 2 островчиња целодневна тура, а имало по 25 до Лефкада и КрФ, кружење околу островите.

    Видете ја плажата од Плава Лагуна. Совршена 8)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На crazylady, Hipster, Stam и 2 други им се допаѓа ова.
  6. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19

    ПРЕКРАСНО!!!
     
  7. macefeminka

    macefeminka Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    ии јас се мислам дали да биде тасос парга или кушадаси?помош??
     
  8. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Кушадаси било ужасно, како пристаниште. Тасос е убав остров, сум била, ама нема журки и слично, помирен остров е за разлика од другите. Во Парга ќе одам сега и како што читам/слушам местото било прекрасно ептен. :)
     
  9. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    Ако мислите на Кушадаси во Турција ич не е ужасно.Има некои ( 1-2) плажи како пристаниште,другите се убави како што памтам јас (зашто бев одамна).Има тури(во буквално секоја агенција,а ги има на секој чекор) организираат за до ПамукКале,до еден огррооооомен аквапарк,организираат еднодневна тура со брод низ морето :rofl: Се на се,убаво е.


    Инаку,и јас ќе одам во Парга летово и како што видов на интернет убаво било,па сеа...
    Најдов една страна за Парга,видете тука погледнете.
    http://www.pargagreece.net/parga-blog/http://www.pargagreece.net/parga-blog/
    А еве и видео http://www.youtube.com/watch?v=_UgUFhxP6nchttp://www.youtube.com/watch?v=_UgUFhxP6nc
     
  10. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    Епа вака.Како што гледав на интернет:
    Валтос е одалечена 20 мин. пешачење,ама со кола е многу помалце.Во лето,од пристаништето има бротчиња што одат до Валтос (за тие што не се со кола).Плажата е долга 3 километри,така да,колку и да има гужва доволно голема е за сите.Плажата е 85% песок,а останатото се камчиња.Повремено има мали бранови,а ветер ретко..Има поволни можности за професионално нуркање,возење со глисер и многу многу други.Околу плажата има многу таверни,ресторани,кафичи,има телефон,пресоблекувална,мини маркет,бар,тоалет,туш,лежалки...
    Лихнос е одалечена 4 километри јужно од Парга.На плажата има ресторани.До нејзе може да се дојде со брод,кола или пешки.Ако веќе одите на плажата,штета ќе биде да не ја посетите пештерата на Афродита која е на 5 мин пешачење од плажата.
    Крионери е "главната" плажа во Парга на само неколку метри од центарот на градот.На плажата има кафичи,продавници и таверни.Половина плажа е со песок,а другата половина е со камчиња,а водата е кристално чиста.Огромна атракција е и островот на Дева Марија веднаш пред плажата.До островчето можете да стигнете со изнајмена педалина или дури со пливање.Ако барате плажа без многу луѓе,мирна и тивка,тогаш Крионери не е за вас,поради тоа што секогаш,дури и во Септември има гужва.
    Агиос Состис Е на само 1 километар од плажата Сарикинио.Изолирана е,па за разлика од другите плажи,овде неможете да најдете ресторани и продавници и нема многу гужва.На плажата има мали камчиња и е поволна за нуркање.Најпрепорачливо патување до таму е со брод,затоа што копнениот пат не е многу добар.(20 мин. од пристаништето во Парга). Оние коишто до таму одат со кола,нека го следат малото,тесно патче за Antousa(мало гратче).Ако одите со кола имајте мапа со себе,затоа што е тешка за наоѓање и нема многу луѓе по патот коишто можете да ги прашате за дирекции.
    Писо Крионери е веднаш до Крионери(залив до залив се).На врвот на плажата/карпите има црква наречена Св.Атанасиос.Писо Крионери е помала од Крионери и со помалку гужва,но пак затоа има кристално чиста вода.Во околината има мали карпи во кои се криат прекрасни плажи и пештери.
     
  11. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12

    Фала за исцрпниот опис! :) Ти ќе одиш летово во Парга? Во која вила ќе бидеш сместена? Да не знаеш нешто повеќе за вила Марија? :) Фала! :inlove:
     
  12. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    Ништо :* Туку да,јас ќе одам во Парга летово.
    Вила Марија се наоѓа во мирниот дел на Парга на околу 280 м до плажа. Располага со модерно опремени двокреветни и трокреветни студија, кои се наоѓаат на многу мала одалеченост од центарот на Парга.Сите студија се опремени со сопствена кујна, тоалет, квалитетен мебел, ТВ, клима уред и сопствeн балкон.
    Ова е се што најдов,се надевам дека ти помогнав :* :)
     

    Прикачени фајлови:

  13. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    па убаво е родното место на Ибрахим паша :lol:

    не сум била, ама гледајќи по сликиве...изгледа како убаво :D
     
  14. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    Да се надополнам
    Како да стигнете до саракинико со кола:Од Парга,поминете низ Anthoussa и продолжете накај Агиа.После вториот излез за Агиа,свртете лево и 3 километри следете ги знаците(кај крстосниците секогаш втрете лево) и ќе стигнете до плажата.Патот е асфалтиран,но некои делови се земјени и тесни,па затоа возете со внимание.

    И :!: Секој ден од 10,11 или 13 часот се организираат ури со брод до лихнос или валтос.Билетите се купуваат директно на лице место,односно на пристаништитео.Билетите до валтос се 4 евра,а до Лихнос 7 евра.
     
  15. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Еве линк поставен на еден јавен форум така што мислам дека не рушам ничива приватност. Сликиве се пре преубави, дури и јас која не сум љубител на Јонско Море размислувам догодина здравје да ја посетам Парга :D Ми се допадна многу повеќе вака на слики од островите, освен нормално ако го изоставиме Санторини. Сите што одите годинава мислам дека стварно ќе уживате!!
    http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 533&type=1
     
    На linija му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vodolija88

    Vodolija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Се врати ли некој од Парга деновиве, да каже како си поминал?
    Ќе одам за неколку денови таму на одмор па добро би дошло некои тазе информации и импресии, и дали е стварно ладно морето?
     
  17. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    И јас сакам, и дали ноките се ладни и колку ако се... За каква гардероба? Јас одам во недела... ОДВАЈ ЧЕКАМ... :)
     
  18. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19


    Eве јас се вратив, прекрасно место е, за право уживање.
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Како се цените во ресторани и маркети? :?:
     
  20. linija

    linija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    19
    Епа леб има во пекара од 1е па нагоре, во маркет поскап ама поголем леб, овосјето бесе од 2,50 е кило праски, јаболки..... 1.70е беше 1,5л кока кола, гиро 2 евра до 2,30....суфлаки околу 7 до 10 евра, пицата од 8 евра нагоре а тоа бесе во не толку големи ресторани, а во елитните беше многу поскапо, на пример шпагети за двајца 70 евра хихихихих.. цените се малку според висок стандард, заради многи англичани гости :)
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.