1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парга (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ELT-S, 9 јуни 2012.

  1. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Минатото лето, бидејќи Велеиченстевниот го достигна врвот на гледаност во Македонија, многумина отидоа во родното место на Ибрахим-Парга. Ама многумина од тие што отидоа, најголеми замерки имаа за тоа дека било повеќе фамилијарно место и немало ноќен живот и водата била камен ладна, многумина ми кажаа дека во цел одмор 3-4 пати дали се искапиле оти била ладна водата. Сите што беа таму на одмор беа во ЈУЛИ, во ЈУли да е толку ладна водата, богами и не е на арно... :/
     
  2. majaaaaaaa88

    majaaaaaaa88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    јас немам такво искуство со водата,нормално не е како на краците или другиве гратчиња,но е иста како сите острови во јонско море,јонското може е малку поладно од егејско ама е многу почисто,а водата беше далеку од ладна
     
  3. majaaaaaaa88

    majaaaaaaa88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    а за ноќен живот,точно е дека нема некои дискотеки но има еден куп таверни,кафичи и барови,секоја вечер има каде да отидеш,само што цените се малку поскапи
     
  4. Buterflygirll

    Buterflygirll Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Ви благодарам на сите за исцрпниве одговори и за водата ми кажуваа и другите дека не била ни ладна ни топла средна значи таман :)
     
  5. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Јас бев претходното лето,да,фамилијарно место е повеќе ама има и за шетање,има многу таверни,кафичи,се сеќавам дека имаше и два коктел барови со гласна музика,забава,пијачки,ова она.Местото е идеално за одмор.Водата е малку поладна,да,ама не е до толку ладна.Таман си е.Имаат и убави плажи (Valtos beach,Agios Georgios,Lihnos,Piso krioneri,Krioneri...)
    Писо Крионери и Крионери ги дели една карпа само.Крионери е грдската плажа и како секоја градска,има гужва а и водата не е нешто.Писо Крионери е одма лево од Крионери,мала плажичка,без многу гужва,ама водата е каде-каде подобра.
    Има можност за еднодневно крстарење по околните градчиња-островчиња. Paxos-Antipaxos-Blue caves.
    Многу е интересно,баш убаво искуство.Сега не се сеќавам,мислам дека беше на Антипаксос една плажа The blue lagoon претпоставувам се викаше,таму бил сниман истоимениот филм.Водата е кристално чиста,ама затоа е малку по ладничка.
    Парга има и една тврдина,нешто налик Кале,навечер да се отиде таму е преубаво.Веднаш над градот е.
    Вака се на се,убаво место е.
     
  6. Buterflygirll

    Buterflygirll Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Јас веќе уплатив за Парга кога ќе се вратам ќе ви пишам :)
     
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И јас оваа година сум во Парга :*
    На 27 јули одам :*
     
  8. Sonce7777

    Sonce7777 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Здраво Dream-Girl, те молам дали можеш да ми пишеш нешто повеќе за Парга, јас го гледав островот Paxos, воодучевена сум,и е во близина на Парга, па се двоумам дали Парга или сепак Пахос. Ти благодарам.
     
  9. martina6290

    martina6290 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки,
    Нова сум на форумов и специјално го направив аccount-ов само за да ве прашам, дали има некој што бил оваа година во Парга? Ме интересира каков е ноќниот живот, какви се цените за сок, кафе, лежалки и сл. Фалааа :)
     
  10. martina6290

    martina6290 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    epa cekame detali togas :)
     
  11. Missbutterfly

    Missbutterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    19
    Јас сум веќе 3дена на Парга и можам само да кажам дека нозете ни паднаа кога посакавме да одиме в град.Инаку сместени сме покрај самата плажа Валтос,плажата е убава за 2лежалки е 8евра за 3 10евра.
    Денес имав прилика да ја посетам и таа тврдина или што и да е,има шармантен кафиќ со преубав поглед.Инаку цените се изгор бар за просечен граѓанин(3евра една кифла,и сместувањето е скапо зборувам поблиску до плажа).За 3ноќевања плаќаме 200евра за трокреветна соба :x .Барем имаме соба со поглед на море ако не нешто др :| .Се на се убаво
     
  12. FullBreathe

    FullBreathe Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Што мислите за одмор во Парга од крајот на август? Се плашам да не ни се расипе времето? Инаку има убави понуди за 200 евра 10 ноќевања. Некои сугестии?
     
  13. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Наши пријатели беа лани во парга на крај на август и рекоа дека виделе медузи. Инаку убаво си поминале само рекоа дека поскапо е за разлика од други места низ Грција.
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ние кога бевме немаше медузи :)
     
  15. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    На јонско нема мислам медузи ,ама на егејско полно е медузи :D
     
  16. avongirl

    avongirl Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Бил ли некој во Парга крај на Септември ?
    ГЛедам по агенцииве имаат аранжмани за од 15 и 22 Септември а цените се пристапни па ме интересира дали некој има информација какво е времето во тој период и дали бродчињата што прават тури се таму сеуште :)
     
  17. Majasilk

    Majasilk Нов член

    Се зачлени на:
    24 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, може ли некој да ми каже колку е со брод од Парга, до соседните острови, Лефкада....и некои други блиски, и колку треба патување со кола од Скопје до Парга и дали некој бил во ПАРГА - Studia Fiore или ПАРГА- Vila Dokos?
     
  18. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Здраво дечки. Бил ли некој од вас во Парга во вила Сифакис или вила Апостолис? Ако може некој нешто повеќе да каже за вилите, ако знае. :D
     
  19. Lilly8

    Lilly8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    288
    Сакав да прашам доколку одиш сам,не преку агенција за колку пари можеш да најдеш апартман за 4ца. 2ца возрасни 2 деца? Како се движат одприлика цените за 1 ден?
     
  20. pomada

    pomada Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    и мене баш ме интересира дали некој бил во сифакис вилата блиску ли е вилата до центарот пишува дека била една од поубавите па дали е така ако знае некој нека пише :)