1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парга (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ELT-S, 9 јуни 2012.

  1. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Ако е таа што ја мислам тогаш беше под закуп на Ариес агенцијата. Градската плажа ти е блиску. Тука ти е пола песок пола камења, има место и за крпа да постелеш. Плажава не е нешто нај ама е ок. Е сега има една друга плажа што е стварно прекрасна Валтос. Ние одевме пешки до таму и ни требаше околу 30 минути за да стигнеме до таму. А има и бродчиња кои возат до таму и 5 евра мислам беше карта. Лежалките на Валтос барем пред 2 години беа 7 евра (две лежалки и чадор) но има место и за крпа да си ставиш.
    Нагорнини од вилата до шеталиштето кафулињата нема но ако сакаш да одиш накај тој замокот а воедно и патот за плажата Валтос има скали и е баш нагорнини.
    Патот е некаде околу 8-10 часа не се сечавам точно.
    За цените по кафулиња не се сеќавм баш, знам дека кафе ти е од 2-3 евра нагоре а и пиците од 8 евра нагоре. Гирото ти е 2.50-3 евра. Овошјето и зеленчукот се прилично скапи а и по маркети е поскапо затоа што се маалски продавници. Бидејќи јадев праски многу запамтив дека беа по 2.5 евра а парче краставица 50 центи.
    За шетање има, раздвижено е, без гајле за тоа а и блиску ти е.
    Би ти препорачала да одиш на крстарење, околу 20-25 евра е и стварно е многу убаво. Но се закажува еден ден порано.
    Ако те интересира нешто друго друго прашај.
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам. Едвај го чекам 14 јуни:sun:.За навечер дали има забава. кафулиња баш за млади. Се на се местото дали останува во сеќавање. Ми изгледа како Охрид
     
  3. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Прашуваш нешто во постов? :)) Ако прашуваш, на речениците каде што треба да има прашалник одговорот е ДА :))
     
  4. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Кој се двоуми дали да оди на одмор во Парга јас ке кажам едно огромно ДА ОДИ ! :) Парга е преубава и е една од местата во Грција кои задолжително треба да се посетат за одмор.
     
  5. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас ви се чудам на тие што идете во Парга со сопствен превоз.
    На 100 км ви е Лефкада.
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.534
    Пол:
    Женски
    Секој ден грав не се јаде:D па така секоја година и на Лефкада не се оди:D
    А затоа што најголем дел од младиве одат со бус а не со кола, таму треба да рентаат скутер или кола, за тука и не мора..
    Јас не знам кои толку одат со сопствен превоз таму..се слушам преку агенција хаха
     
  7. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Ете јас бев со кола лани. Прво гледав за Парга, а после си викам што ќе акам 550 км, а кога за плус 100 ќе одам на Лефкада. И така бидна да отидам таму.

    За со автобус сегде се исплати. А со кола ако си со плус 3-ца и до Сирија се исплати да одиш на одмор. :lol:
     
  8. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Кој се мисли дали да оди во Парга - ич да не му ја мисли! Преубаво место, магично. Мало, но со многу душа. Луѓето прекрасни, прави угостители. Често во ресторани ти даваат чашка узо иако не си порачал, на крај и десерт ти носат од куќата.
    Има повеќе плажи, од кои најмногу ја засакав малата плажа Писо Крионери. Помалку луѓе одат таму, нема толку гужва и затоа ми беше омилена. И плус горе на ридот над плажата го има најубавото кафуле со поглед кон плажата. Градската плажа е убава, но има премногу гужва. Валтос е преубава, голема, па се наоѓа место за секој. Лихнос и Саракинико се подалеку, но се исто преубави плажи.
    Цените во маркети, по ресторани, кафулиња, горе долу се исти како и на останатите места во Грција.
    Во која вила и да одите, сите се горе-долу блиску до некоја плажа.
    Се на се, преубаво место, посебно го препорачувам за парови.
     
    На cinderella7, Oxymoron и f.e.m.i.n.k.a им се допаѓа ова.
  9. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    2.563
    Каде е поубаво Парга или Сивота? Во што е разликата?
     
  10. f.e.m.i.n.k.a

    f.e.m.i.n.k.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала летово на одмор во Парга некако од слики ми се допаѓа....планирам преку агенција па да ми препорачате вие што сте биле или знаете ...поздрав
     
  11. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!
    Штотуку се вратив од Парга и таму си поминав прекрасно. Сместена бев во вила Фиоре тоа е до студија Докос. Мислам дека подобра локација нема. Всушност од вилата веднаш си на шеталиште на 40-50 метри. Двете плажи е блиску. Веднаш на 50 метри има керфур маркет, и до керфур е плажата. Во петок и сабота имаше ептен гужва. И некои од кафичите пуштаа ептен гласна музика нешто како отворено диско. Скоро сите туристи беа норвежани, англичани, германци и сл. Нашите ретко ги имаше. Цените се поскапи од друго место затоа што ова е така поелитно како во Охрид. А и многу потсетува на Охрид.

    Бевме скоро секој ден на различна плажа. Саракинико е убаво и Lichnos според мене беа најубави со ситен песок и сина вода. :)8) Лежалки 6 евра
    Сивота белата плажа е многу убава но местото е помало и така е како селце. Имаше и кафичи и ресторани и за сувенири но сепак мало место нешто како Елшани накај Св. Наум-Охрид. Инаку покрај морето имаше шеталиште во главно супер беше но во однос на Парга три дупло помало. Таа белата плажа ја држат англичани нема грци. ХА ХА ХА:rofl:.
    Амудиа беше само плажа и неколку куќиќки. Ептен за одмор не е ни село. Сепак плажата голема и со најситна песок, плитка како Женска Плажа-Струга. Меѓутоа имаше и неколку морски краби ама ништо не ти прават. Таа беше најплитката и најтоплата плажа. Водата бања и немаше ниту една тревка во морето но песокот беше темен и кога пливаш под тебе е кафеаво.А чиста е водата. Лежалки бесплатно само да нарачаш кафе. 2 кафинја + 2 води за 6 евра или 5. Водата скоро не се движеше. Немаше ни еден бран, изгледа дека залив.
    Врахос беше најдлабоко и камења имаше. А водата прозирна. Тоа е една улица и до улицата патека и куќи само во еден ред. Е таму имање многу луѓе и имање полно кафичи.. Мене не ме бендиса толку. Сите што ги сретнавме се жалеа дека имало големи бранови секој ден. А и јас најголемите бранови ги видов таму.
    Бевме и Лефкада ама само во градот. Многу убаво ама рамно како на тепсија воздух немаше. Во 21:00 и се потиш. Е таму поевтино беше 1 евро макијато 2 евра гиро 2,5 пиво. Со широка чарчија и долга. Да се изнашеташ нешто како Битола.
    И превеза застанавме таму убав град имаше Калиопе и Њу јоркер ама плажа во градот немаше. Фактички плажи нема нити во Лефкада нити во Превеза настрана се, а какви се незнам. Едни од вилата биле таму на некиоја атрактивна плажа ама рекоа дека многу длабоко било.
    Поздрав!
     
  12. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Ариес травел ја има под закуп Фиоре. Три пати менаа постелнина. Не беше толку нова вилата ама ги имање сите услови. Куња и прибор за куња,купатило,двор, скара, сушара посебно за алишта, јас би ти ја препорачала.
     
  13. f.e.m.i.n.k.a

    f.e.m.i.n.k.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    На здравје одмор нека ти е :) фала на информација...но ја сменивме локацијата во Пефкохори ќе одам...здравје друго лето можеби :)
     
  14. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира во септември колку би чинело сместување во Парга за 4 лица? Ги читам вашите коментари и навистина посакав да ја посетам :) Дали може да се најде нешто до 30-40 евра?
     
  15. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Види вакапреевтино ти е во ФИОРЕ. Цена за студио од 06 до 13.09.2016 ти е 199 евра.
    А од 13 до 20.09.2016 е промо цена за 109 евра. Поевтино здравје. Превозот е плус. Ние отидовме со наш автомобил и не чинеше со плин 1500 денари.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nina+O

    Nina+O Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Еве од Парга видео се надевам дека ќе ви помогне во изборот девојки...
     
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Дали е топло на Парга после 15.09?? Што време може да се очекува?
    Има потреба од Рентање на кола или моторче за да се шетне?
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.205
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.534
    Пол:
    Женски
    Според мене Парга е прилично поладна втора половина на септември од на пример Скијатос или Халкидики.. И онака јонско море е нијанса поладно од егејско преку цела година, а и времето има големи шанси да се расипе..
    Лично јас, кога би морала да одам тој период, не би ја избрала Парга..
     
  20. Nina+O

    Nina+O Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Минатата година бевме со дечко ми, од 5ти до 13 зависно од тоа како ќе ти се погоди времето, од прилика види од видеото за ориентација некоја да имаш. А за кола или моторче не сум сигурна зашто е доста по скапо од трансфер со бродче( доста брзи).