1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парга (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ELT-S, 9 јуни 2012.

  1. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Дали има некоја од вас што летово била во Парга да ми каже како се движат цените на лежалките на плажите (на пр, еве конкретно на Валтос), пијачките, по колку чинат крстарења до блиските острови,... По нешто читнав на страната но, се стари мислења од пред три-четири години.
     
  3. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    јас бев лани, и ако добро се сеќевам.... на Валтос се плаќаше само лежалка без пијачка беше, ако сакаш пијачка плус се плаќаше. Плаќавме 6 еур за 2 лежалки и 1 чадор без пијачка. До таму одевме секој со со мали бродчиња тие беа по 1 еур во еден правец...а некои одеа и пешки преку ридот.
    На крстарњето со бродот се ценкавме со типацот плативме 20 еур по особа, беше онака интересно да се видат убавите плажи
    Иначе, парга ми се виде скапичко за разлика од другите места во Грција, најверојатно затоа што го сметаат и за полуксузно туристочко место, имаше доста странци онака баш дотерани, ресторан до ресторан е, голем избор ама и поскапо, застануваа и крузери се сеќавам
     
    На Marie.m му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Дали Валтос е достапна со кола?
     
  5. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Да да, имаше коли гледав ...
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nina+O

    Nina+O Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Достапни се сите плажи со кола но ако има паркинг.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Здраво девојки,
    јас бев во Парга од 15ти август и супер беше. Инаку, Валтос плажата е многу блиску, се оди пешки на пет минути е, нудат и превоз со бродче за 5 евра но нема потреба бидејќи е блиску пешки. На лихнос ние бевме пешки се оди околу саат време, со бродче е 9 евра, а со такси е 8 евра, што е најисплатливо ако поделите на четворица. Саракинико е исто преубава плажа, се оди со бродче за 11 евра. На сите плажи има место да си поставите пешкир, а лежалките се 6-8 евра две со чадор, кафе е околу 3 евра. Сите се чисти и преубави и водата е топла и кристална. И градската плажа е исто така убава со чиста вода, но има многу гужва. Веднаш до големата градска плажа се наоѓа малата, која е малку подзакриена.
    Цените беа средни...гиро стандард 2.5 , кафе 3 евра, пиво од 3 нагоре, коктели од 5 евра нагоре итн. Инаку има големи маркети, Ариста е доста евтин, а има и Керфур, се наоѓа после градската плажа, по пристаништето од десна страна.
    Се на се, е преубаво место. Позз :)
     
    На Larichka8 и Acka22 им се допаѓа ова.
  8. Nephertiti

    Nephertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    11
    Знам дека е уште рано, ама си го планирам буџетот за годинава, па ме интересира местово. Прилично е убаво и поразлично од сите места во Грчка, па ајде женски тие што сте биле, што мислите може ли да се истера убав одмор тука со некои 600 евра за двајца, или премногу е скапо? Исто така ме интересира колку е мало местото, односно дали може да се иде пешки до повеќето плажи :):):):)
     
  9. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Местото многу ме потсеќа на Охрид, така да на повеќето места - плажи во Парга можеш пешки да стигнеш, има неколку места кои се во околина на Парга а кои се убави за нив ти треба кола. Сивота-Белла Врака е полуксузно место, убава плажа и таму има школа за сурфање на вода, кајаци и слично. Ние бевме сместени во многу убав апартман кај Лихнос плажата на 4 км од Парга, на цената точно не се сеќавам ама мислам дека не беше скапо за апартман на 50м од плажа. Единствено што ми се виде поскапо се лежалките кои секаде се наплаќаат 6 -10 евра на ден повеќе.
     
    На lilo и Nephertiti им се допаѓа ова.
  10. Nephertiti

    Nephertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    11
    А дали некој/а од вас бил/а во Вила Антигони? Блиску е до градските плажи и на убава локација, само никој досега ја нема спомнато по форумиве.
     
  11. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Девојки, некоја да сподели искуство за Парга средина на Јуни? Одам нареден викенд.
     
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Лани бев и толку, немам намера да одам повторно...значи, немој да очекуваш кој знае што, ништо посебно...мене не ми се допаѓа таму.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Зошто?
     
  14. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Здраво женски. Со мм сакаме да одиме Парга во вила фиоре. Дали некоја била и какво искуство има. Ви благодарам ❤️
     
    На Ivana2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Симонбомбон

    Симонбомбон Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Ние бевме во Парга вила Фиоре мн убаво чисто и комфортно нема да зажалите , само тоа можам да кажам преубав помин имавме позз
     
    На lilo и Bubu111 им се допаѓа ова.
  16. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Парга е магично место, прекрасно и романтично баш за млади и парови, живо е весело. Јас би отишла повторно и повторно. Поскапо е од останатите места можеби но вреди за секој денар.
     
    На Bubu111 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  17. stojche

    stojche Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Ајде те молам нешто повеќе за Вила Фиоре, одам за два дена...Впечатоци од вилата и Парга

    Ајде кажи ми впечатоци од вилата,ќе одам за два дена...Како е-што е...собите , чистота? и на кој кат бевте? мене ми кажаа дека кујна ќе делиме со уште една соба :(
     
  18. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Вилата е прекрасна, многу чисто, секој ден менуваат постелнина и крпи. Бевме на прв кат. Многу е блиску до плажите и шеталиштето. Во собата имаш прибор, фрижидер и решо, а на катот имаше една кујна ама ретко кој ја користи, бидејќи во самата соба имаш се потребно. Имајте убав одмор, Парга е едно од најубавите места што сум ги посетила. Уживајте во нејзината убавина. ❤️
     
  19. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Фиоре е со сопствена кујна и купатило. Многу е чисто но е просечно на изглед. Таман за парите. Колку пари толку музика. Јас пак да би одела во Парга би одела само во Фиоре и Фиоре и Фиоре.
    Локација подобра здравје. Да одете и да не се мислете. :sun: Убав одмор(poolparty) Убаво ти објасни БУБУ 111
     
    На Bubu111 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. stojche

    stojche Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Преубаво беше и Парга и вила Фиоре. Ја препорачувам..Локацијата екстра..блиску и до центар и до плажите и најбитно на рамно е :D Едино негативно што е малку бучно, зашто вилата се наоѓа на самата улицa. Mеѓутоа сепак е преубаво и чисто пред се.
     
    На Bubu111 му/ѝ се допаѓа ова.