1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парен или непарен број на прстени?

Дискусија во 'Свадба' започната од kate1986, 6 август 2011.

 1. kate1986

  kate1986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  sum slusnala deka na nevestata i se dava ili eden prsten (verenickiot ili burma) ili 3 (za zborot, za veridbata, pa burma) a na zetot samo eden (moralo da e neparen broj). vase mislenje ve molam :)
  [mod-kirilica:1ondruq9][/mod-kirilica:1ondruq9]
   
  На Oona* и Angel4eeee им се допаѓа ова.
 2. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  2.352
  Paren ili neparen broj na prsteni?

  Јас прв пат слушам за вакво нешто. Јас добив еден веренички.т.е оној со кој ме запроси маж ми и бурмата.
  ццццц што се нема да прочитам :)
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  И јас првпат слушам...имам веренички прстен и бурма. Маж ми има само бурма, ама не ја носи...и што сега?
   
  На dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  е уште ова не верував дека ќе го прочитам :rofl: :rofl: , исто и јас имам два веренички и бурма. И што ќе се деси сега:? :D :P
   
 5. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Јас имам слушнато дека не било убаво да носиш парен број прстени го знам ова за било која возраст, а не само за невести, а иначе што е финтата поима немам. Јас мислам дека е глупост пак уште некоја бабина деветина, ама ај ако знае некој нека пиши што е финтата.
   
  На vaga95 и dimoska им се допаѓа ова.
 6. Responsible

  Responsible Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2011
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Ова прашање може да се види исклучиво во Македонски форуми и општо во Македонија, како најзаостанати од сите сами си поставуваме "Божји правила". Демек тие од другите држави изумреа бидејќи не обрнуваат внимание на овие глупости :?:
   
 7. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.149
  ниту парен ниту непарен број на прстени (не носам никакви прстени )инаку ова е уште едно празно суеверие
   
 8. dimoska

  dimoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  47
  Ти да не му се секираш кој што ке ти кажи јас како поклони на свадбата добив прстени од законџиите и сега носам бурма веренички прстен и 4 други пошто ми се многу драги.што значи вкупно 6 ги носам 4 и пол години и уште рогови не ми пораснале.уживај и прави како што ти одговара немој да слушаш бабини деветини шо велиме.не се замарај.Ке ти кажам нешто што ми рекоа нема врска со темата ама чисто како пример една роднина ми рече кога девојчето мое беше бебе да не и ги перам алиштата во машина оти ке и се вртело во главата.секакви глупости ке слушниш немој да си чукаш главата за се и сешто.уживај и терај си само по свое.
  и јас исто.ни велеа дека ако едниот не го носи прстенот мислам на бурмата не знам што ке се случело.јас ги носам двете на мажот ми му е широка и ништо не се случило.не можиш да му објасниш на луѓето дека не е вазен прстенот не е важно тоа со има на раката туку во главата.ама македонска работа.
   
 9. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Глупости во боја,нема врска парен непарен број,на некој му текнало да шири празни муабети и ајде... :^)
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Се прашувам дали и другите земји што не се на Балканскиот полуостров, си ги поставуваат истиве прашања и разни други бабини деветини :^)
   
  На MarchelineAmaru, Seznajka2 и rossonerka им се допаѓа ова.
 11. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  прв пат слушам за таква глупост :)
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mops

  mops Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  119
  што уште нeма да слушнам |( :fubar:
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  ..глупости |(
   
 14. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  првпат слушам
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ane-sk

  ane-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  676
  Што нема да измислат :^)
  Јас ги носам само вереничкиот и бурмата и ништо не ми фали како што гледам :D
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  и јас мислам дека е глупост и прв пат слушам му текнало на некој и ајде така било на мене ми купија две нараквици и што сега да барам уште една или едната да не ја носам ма не се замарам со такви работи
   
 17. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.380
  :D :D :D

  За ова за прстените јас прв пат слушам и го сметам за голема глупост.
  За секоја пригода по еден прстен требало, а тие што не прават веридба, туку само дума па свадба? На думата треба два прстена да и’ донесат на невестата и на свадбата еден? |(
  Абе да разберам стари луѓе да веруваат во вакви работи и да прашуваат, ама млади девојки?
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  прв пат слушам за вакво нешто, понекогаш се прашувам како им успева да измислат вакви работи.
   
  На Oona* му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Аууу па да му кажам на дечко ми кога ќе оди на Битпазар да земе 1килограм прстени да си ги има за секој случај :lol: :lol: којзнае колку ќе ни затребат.
  Од триста бабини деветини неможеме да се омажиме :D
  Непарен број на прстени, престапна година, едно друго ..крај нема на глупостите :rofl:
   
  На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  57
  Леле ама глупости |(