1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Париз

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од LoVeR, 21 јуни 2011.

  1. gagic

    gagic Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    62
    Здрaвo. Сaкaм дa прaшaм нештo вo врскa сo јaвниoт превoз вo Пaриз . ке летaм вo мaрт 4 денa ке престoјувaм кaквa кaртa дa земaм oд кaде се купувa aкo знaе некoј некa ми пише блaгoдaрaм oднaпред:)
     
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Ако мислиш на метро, картата се купува во метрото, веднаш кога ќе се симнеш долу во станицата, има апарати слични на банкомати и тука си купуваш. Во автобус, кај возачот.
     
    На gagic му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    Во Париз сум била два пати и планирам повторно да отидам летово....ме фасцинира секој агол и полетност на градот и разиграноста на францускиот дух. Што е до мене веднаш би се преселила таму да живеам и секое утро да пијам кафе во Cafe de Flore <3
     
    На fighter, gagic и Tanjamm им се допаѓа ова.
  4. gagic

    gagic Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    62
    Ахa a ценaтa кoјa е имa ли сo пoвеке вoзењa?
     
  5. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Околу 13 евра е карнет за 10 возења.
     
    На gagic му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Paris e magicen,romanticen.......nemam zborovi.Mi se ide pak.
     
    На Tanjamm и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  7. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Нареден месец ќе го посетам Париз, едвај чекам да дојде датумот. :inlove::l::sun:
     
    На Zenski Svet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    каде најде сместување?
    кое место го препорачуваш?
     
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Сместување немам сеуште најдено, имам само карти. :D Планот ми е сместување да најдам преку Booking. Разгледував, има пристојни понуди и цени. Преостанува уште да се одлучам. Секоја препорака би била добредојдена. Важно ми е да имам пристојно собиче за двајца во кое планирам да се приберам само за спиење. Истото да биде блиску до метро и по можност да има засебен тоалет.
     
    На Zenski Svet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sophia555

    Sophia555 Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Кога се оди со агенција во Париз покрај цената има дополнително аеродромски такси
    Доколку се оди сам колку чинат аеродромските такси и каде се плаќаат?
     
  11. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Како штотуку вратена да споделам импресии.
    Ако морам да го опишам градов со еден збор тоа би бил зборот прекрасен. Со својата убавина целосно ги исполни моите очекувања, баш е онаков како што и го замислував, волшебен и романтичен. Иако престојував само 3 дена сепак успеав да прошетам многу. Деновите ги користев максимално, излегував од хотелот наутро околу 9 часот а се прибирав доцна во ноќта. Хотелот го резервирав преку букинг и се наоѓаше во дваесетата област од центарот. Цената за едно ноќевање по лице беше околу 25 евра а собите беа сосема во ред. Поврзаноста со метрото е одлична, билетот е 1,9 евра за еден правец со тоа што може да се менуваат и повеќе линии со иста карта доколку не се излезе надвор од метрото. Се купуваат доле во метроата од автомати. Јас земав 10 билети по цена од 14 евра кои ми беа доволни за престојот.
    Првиот ден најпрво се упативме кон Нотердам, имавме среќа што немаше гужва и веднаш влеговме. Катедралата воодушевува со својата грандиозност и убавина. Во нејзина близина е чинам судот. Од таму тргнувајќи по кејот на реката Сена се упатив кон Лувр, попатно наидувајќи уште на неколку прекрасни градби како Орсеј и Conciergerie (стварно не знам како се изговара). За Лувр може долго и долго да се раскажува но во интерес на времето само ќе ви кажам дека никако не смее да се пропушти. Од таму, упатувајќи се преку градините, по кратка пауза кај езерцата, сончајќи се на удобните зелени столчиња стигнав на Конкорд. Погледот кон авенијата Шанзелизе и Трумфалната Капија воодушевува заедно во комбинација со сите останати градби кои го опкружуваат делов. продолжив по реката и попатно ја разгледав Гранд палатата. Полека полека, наближувавме веќе кон Ајфелова. Не замислував дека е толку убава. Многумина би рекле дека е куп железо но сепак тоа е многу добро осмислен куп без кој Париз не би бил тоа што е. Најпрво се упатив кон Трокадеро од каде има одлична гледка кон кулата. Направив кратка пауза, се фотографиравме, купив мали слатки сувенирчиња од уличните минувачи и тргнавме кон кулата. Се разбира дека решив да се качам иако малку се плашам од висина. Прво чекавме петнаесетина минути на безбедносна контрола а потоа уште половина час одприлика за карти. Погледот од висината неможам да го опишам со зборови. Целата бев наежена од возбуда. Малку фалеше да ја изгубам свеста кога дечкото клекна, извади мало црвено кутивче и ме запроси. Уште пред јас да се освестам што се случи, странците околу нас почнаа да се смеат да ни честитаат и да се нудат да не фотографираат. Каков момент! Никогаш нема да го заборавам, со насолзени очи од среќа се гушкавме. Потоа се симнавме, седнавме доле во тревата, си купивме шампањ и прославивме за прекрасниот настан. Од таму тргнавме кон триумфалната капија која беше многу поголема и поубава од онаа која ја замислував. За крај на денот прошетавме по Шанзелизе и си отидовме на спиење.
    Вториот ден беше резервиран за Монмартр и катедралата Sacre Coeur. Монмртр е баш едно од најромантичните места со тие прекрасни ресторанчиња и еден куп уметници. Од како добро го прошетавме и разгледавме овој предел се упативме кој Mulen Rouge. Во негова близина решивме да одмориме правејќи пауза за кафе и кроасан. Навистина биле вкусни кроасаните, се топат во уста... Потоа, тргнувајќи пеш по улиците сосема непланирано ја видовме и операта. Веќе дојде пладне и по краткиот одмор во хотелот се упативме на вечерна прошетка низ Париз. Колку е убав градов навечер! Како бајка е! Навистина незнам како да ја опишам убавината на осветлената Сена со десетиците мостови, убавината на Нотердам, убавината на кулата... Навечер градов е баш како на оние најубавите разгледници.
    Третиот ден и не остана многу време. Си ги спремивме работите и се упативме кон Луксембуршките градини. Одкако добро ги разгледавме свративме и во Латинскиот дел каде имаше навистина вкусна храна. Од тука уште малку прошетавме кон реката и веќе беше време да се упатиме кон местото од каде поаѓаше автобусот за на аеродром. Бидејќи стигнавме одприлика час порано, имавме време малку да го разгледаме и Конгрес Центарот кој е во непосредна близина на автобуската.
    Се на се, прекрасно поминато патување, прекрасно исполнети три дена. И пред да го видам, Париз за мене секогаш беше градот на љубовта, градот на светлината, градот романтиката и убавината. Сето тоа само се потврди. Од сега па натаму мислам дека за мене ќе биде омилениот град, како да не биде кога и предлогот за брак си го добив таму? :l::inlove:
    Жалам што немав малку повеќе време за да го видам Версај и убаво да го прошетам новиот дел но тоа е што е, ќе се потрудам наскоро да создадам уште една прилика за повторна посета.
    Кога ќе имам време ќе прикачам и слики.
     
    На Asja, Juicy, Tanjamm и 7 други им се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Со Визз ли патуваше?
     
  13. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Да, си купив карти одприлика месец порано по супер цена, околу 2500 повратна. Летовите во двата правци минаа во најдобар ред, ептен беа точни.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    На кој аеродром слета ?

    Јас (не баш наскоро) сакам да одам во Париз на 4 дена, ама во моето ,,мени,, и Дизниленд ќе се најде ради малото, па ми се битни вакви поединости
     
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Beavuis airport, оддалечен е од Париз околу 75 километри, или одприлика час и половина возење. Носи на местото Порте Меилот кое се наоѓа на одприлика две станици од Триумфалната Капија и од каде има метро. Постојано има автобуси кои носат до Париз и до аеродром. Картата на лице место ако се купи чини 17 евра во еден правец а преку интернет мислам дека е 1-2 евра поевтина.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    IMG_20170520_120731.jpg IMG_20170520_123251.jpg IMG_20170520_142050.jpg IMG_20170520_164331.jpg P1090290.JPG P1090317.JPG P1090280.JPG
     

    Прикачени фајлови:

    • P1090207.JPG
      P1090207.JPG
      Големина на фајлот:
      335,1 KB
      Прегледи:
      7
    На hermosa, Hellobeautiful, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  17. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Девојки, кои агенвии одат за Париз вклучувајќи го и Дизниленд обавезно? Од каде се купуваат карти за Дизниленд и колку часа моѓеш да поминеш таму?
     
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Картите можеш да ги купиш пред влезот, но и самата агенција со која патуваш нуди карти.
    Дизниленд е поделен на два забавни паркови, еден е наменет за деца, а друг е за возрасни. Картите се купуваат одделно и чинат околу 30евра, што значи за посета на двата паркови би платила околу 60евра, вреди да се види ама баш се.
    Со време не те ограничуваат, можеш да престојуваш цел ден.
    Прогуглај ќе ти излезат понуди од агенции
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Благодарам Ели, дефинитивно имам план да отидам, специјално за Дизниленд и Богородичната Црква во Париз... па и не чинат многу картите мислам. Само да го надминам мојот страв од авиони :D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mlle

    Mlle Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    256
    Хелоу, дали ќе може да ми препорачате некое сместување во Париз културно чисто со пристојна цена?