1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок за трето дете

Дискусија во 'Дете' започната од ohoho, 25 март 2011.

  1. Milena.....

    Milena..... Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Fala na odgovorot jas sum porodena pred 15dena i sea gi vadime dokumentive za mesecen dodatok sto e po osumiljadi i nesto i bev vo opstina inace sme opstina zelenikovo a so luge so kontaktirav vikaat kao nesleduva taa ednokratnata pomos od 60.000den za treto dete i neznam kaj treba da podnesam dokumenti za ednokratnata pomos vamu kaj tutunski kaj violina kafanata ili vo opstina zelenikovo i dali voopsto sleduva ednokratnata pomos nakdobro znaat veke sto imaat tri deca dali ja zemale ednokratnava i dali sleduva ako ima neka mi kaze se izvinuvam na dugackiot tekst
     
  2. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Слушај ти си поднесуваш за трето дете за 8000 ден. секој месец за наредни 10 години. Не ми е јасно какви 60 000 бараш од општина. Општина дава само еднократна 5000 ден. за општини со низок наталитет.
     
  3. Milena.....

    Milena..... Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Da 5.000den e za prvo dete za vtoro 20.000den za treto 60.000 i sea neznam dali mi sleduvaat i tie 60.000den ednokratnata pomos site vikaat ukinat e ednokratniot dodatok a na net pisuva deka sleduva i neznam kaj da se obratam fala na odgovorot
     
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ова што ти го наброја ќе важи тогаш кога ќе престане да важи додатокот за трето дете 8.250,00 денари 10 години.
    Иначе, во одредени Општини каде е оценето дека наталитетот е ниска стапка, даваат за првородено дете некој надомест.Некаде е помалку, некаде е дури 5000 денари а некаде воопшто не даваат.На пример во Карпош не даваат.
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Milena.....

    Milena..... Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Znaci tie 60.000 den gi davaat po istekot na 10god a segde na net pisuva ednokraten nadomest od 60.000den i ne mi bese jasno koj gi dava dali opstina ili socijalno
     
  6. Milena.....

    Milena..... Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    A fakticki ne sleduvaat tie 60.000den ednokratnata pomos za treto dete kolku so razbrav fala vi mnogu na odgovorite
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Тие ке се даваат кога ке се укине ова за трето дете, нема да има со години месечно надомест туку еднократен од 60.000. Мислам сега наредниве месеци ке се укинува.
     
  8. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Од јануари 2020 год ќе важи тој закон, бидејќи до 31 декември важи овој закон од 8.360 денари месечен додаток за трето родено дете за наредните 10 год. кој ќе го зимаме.
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SmeskoE

    SmeskoE Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Се породив пред една недела прашав во социјалното и ми реко дека се уште важи стариот закон со 8000 денари секој месец 10 години.Потребните документи треба да се поднесат во рок од 3 месеци унаку ке се изгуби правото на земање на додатокот.Прашајте во социјалното кои документи ви требаат.Стариот закон ке важи не разбрав добро дали до јануари 2020 или до март.
     
    На mamaibebe и Beautymom им се допаѓа ова.
  10. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Колку што знам стариот закон до крај на годинава ќе важи а од јануари новиот закон.
     
    На SmeskoE му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sarka10

    Sarka10 Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, нова сум на форумов и имам едно прашање.
    Поднесов документи за 3то дете, ми дадоа бројче и го однесов во банка, сега ми рекоа треба да ми стигне решение.прашањето ми е
    Третото дете ми е со вториот брак, другите две деца се со мене, извадив потврда од суд, дали тоа би било пречка да да не добијам позитивно решение или не? Дали некоја друга мајка има земено во ваков случај за 3то дете?
     
  12. SmeskoE

    SmeskoE Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Треба да извадиш потврда од суд дека не ти е одземено старателското право на првите две и немаш никаков проблем.
     
    На Sarka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Јас сум душо, од првиот брак имам две лепотици кои не се со мене па ми стигна решение,ако ги имаш сите док.собрано и од социјално, суд.... Мене бројчето за во банка заедно ми стаса со решението на недела дена по поднесувањето на док, јас за исплата уште немам треба за 3ипол месеци да земам...
     
    На Sarka10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Имате ли број да се јавам да прашам?
     
  15. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Има пари.... Ми исплатија за сите 3ипол месеци наеднаш..
     
    На лукајана му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SmeskoE

    SmeskoE Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ако може сакам да знам,дали и двајцата родители треба да потполнат изјава во социјалното кога се поднесуваат документите или може само едниот,фала!
     
    На Daniela2610 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Daniela2610

    Daniela2610 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    I dvajcata od tatkoto ima 1 list za potpisuvanje
     
    На SmeskoE му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milena.....

    Milena..... Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki edno prasanje jas gi podnesov site dokimenti pred 20dena vo socijalno za dodatok za treto dete i od tamiu mi dadoa edno livce so arhivski broj da cekam nekoe brojce prasanjeto mi e koga izlaga toa brojce i bez toa brojce cabe ke idam u banka da podnesam moram li da go cekam toa brojce pa posle u banka na kraj ili ?
     
  19. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Mislam eeka se ceka za brojceto. Mislam deka taka bese
     
  20. Daniela2610

    Daniela2610 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj informacii za isplata