1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок-породилно

Дискусија во 'Бебе' започната од ikame, 7 јуни 2013.

  1. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    Породилното е 100% јас бев патолошка цела бременост
     
  2. Nnena95

    Nnena95 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    I jas bev na patoloska okolu 500denari mi se skrateni od platata valjda vlijae ama ne mnogu
     
  3. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Луѓе абе што се овие муабети дека и породилно ќе намалат на минималец заради корона, да не страда економијата?? ☹️ Како што го разбрав Филипче, утре ќе се разговара за тие на патолошка и на породилно.
     
    На T.G. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Da :( za zal.. ako izglasaat ke zimame 14 500 :( ovie nekolku meseci.
     
  5. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Да, сега кажа на пресот, веројатно утре ќе знаеме колку ќе добиеме наредниот месец :|
     
    На T.G. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Ко човек кој е главниот провајдер на парични средства за две фамилии дома, ова не ми се допаѓа.
     
    На Frosty! и Mami3 им се допаѓа ова.
  7. Milicko*

    Milicko* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Добро ете ако ни намалат надомест за овие месеци заради ситуацијата ок, да не чува Господ и да сме со добро здравје. Но сепак ќе прашам дали кога ќе заврши кризата планираат да ни ја вратат разликата?
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Nikoj ne znae
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Кај мене ни денес нема породилно. Сите зедовте?? Ми текна да им се јавам, ама гледам 15 30, касно ми текна оффф..
    Знае некоја нешто?
     
  10. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    На Milicko*, Vanessa9li, Nora.A и 2 други им се допаѓа ова.
  11. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Mami jas sum na trudnicko a soprugot odi na rabota, imame 3 deca 2 odat vo gradinka i imame potvrda zemeno, dali i on moze da otsustvuva od rabota?
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Не,ти си дома
     
    На T.G. и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  13. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Не да не ми се допага..... Може некого не тангира ова ама мене и те како :/
     
  14. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Знае можеби некоја од вас кога ке има прва исплата? Мислам прва група за месецов
     
  15. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Ако може мала помош и совет во врска со породилното боледување. Се породив на 23.01.2020 и од истиот ден ми е активирано породилното , значи од денот на раѓањето на детето . Документите ми се однесени до фондот но на мене платата за декември ми е помината делумно . За декември ми се исплатени само придонесите 15000ден (платата ми е 30000) и 1000 ден ми се пуштени нето плата .Значи само придонесите и 1000 ден плата ми е поминато . За јануари немам никаква исплата од фирмата , јас мислам дека треба до 23.01 да ми покрие фирмата плата а на фондот да бидам од 23.01 па натаму . Е сега породилно немам земено очигледно а од фирмата ме убедуваат дека се е во ред со породилното и декс треба да чекам исплата секој момент . Им звонев пак да прашам ми ксжаа дека се чекало на директорката на фондот од градот каде што живеам да ми потпише налог за исплата и дека ќе ми бидат исплстени два месеца наеднаш наредната недела . Јас мислам и сум скоро па убедена дека исплата јас нема да имам поради непоминатите плати а не можсм да отидам до фондот да прашам порафи ситуацијава со вирусот , претходно чекав да поминат 40 дена не излегував од дома па детето ми се разболе и јас не можам да отидам до фондот да си прашам . Како ќе ми се земе мене просек од 12 последователни плати ? 10 плати регуларни ,единаесетата 1000 ден и за јануари 0 ? А минималната плата е 14500 - јас имам 15000 продонеси и 1000 ден плата . За јануари ме убедуваат од фирма дека ќе ми го рачунаат цел од фондот како породилно а на мене ми е активирано од 23ти . Ме убедуваат од фирма дека наредната недела ќе имам исплата на два месеца породилно . Како ??? Ве молам за мислење и совет што да правам .
     
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Ke imas isplata so narednata nedela,zavisno dali ti e potpisano resenieto.
    Tvoeto porodilno zavisi od resenieto sto ne e potpisano od tvojata opstina t.e. direktorkata na socijalnoto vo tvojot grad.
    E sega ne te razbrav za januari koga otvori porodilno t.e od koga ne odis na rabota,toa e presudno za saatite da se poklopat vo firma i socijalno.
    Ako pogreasile ednite sig ke imas zastoj zasto ne se poklopuvaat.
    Jas sum porodena 20.01 pa dosega 2 pati t.e 2 mes mi e pusteno porodilnoto.
     
  17. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Мене породилното ми е активирано на 23.01 документите се доставени , но декемвриската плата не ми е комплетно помината од фирмата само 1000 (наместо 30000)ден имсм нето плата пуштено и 15000 придонеси (практично само придонесите ми се поминати . За јануари од фирмата немам апсолутно никаква исплата . А јас мислам дека до 23ти треба да ми се рачуна плата а од 23 па натаму да преминам на фондот . Како ќе ми се рачуна мене просек ? Како воопшто ке земам породилно ?
     
    Последна измена: 2 април 2020
  18. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Јас ке ти кажам за себе : Породена 16ти јануар породилното отворено од 8ми Јануар.... За до 8ми јануар добив плата од фирма а од 8ми до 31ви добив породилно..... Докиментите сопругот ми ги однесе во Скопје знаејки дека ке има заебанции.... Ми исплатија доста брзо.... Но тоа зависи и од тоа дали твоката фирма пуштила плата на вработрните или не ако не пуштила плата за месецот ни ти нема породилно да земеш.... И да те врткаат пошто ако порпдилното ти е од 23ти тие требале да ти исплатат плата за до 23ти....
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Да поентата ми е тоа јас за декември (месецот пред да се породам ) имам само 1000 ден нето плата и 15000 придонеси пуштено од фирмата, а за јануари немам ништо пуштено од фирмата а треба да ме покријат до 23.01 како што и мислев. Ме убедуваат да чекам породилно а јас две плати немам поминато од нив ! Значи јас нема да земам породилно наредната недела како што и мислев . Ти благодарам многу на брзите одговори . Многу се нервирам незнам што со себе ..
     
  20. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Кас ке ти кажам, не се нервирај
    Верувам тешко ти е, и уште ке те маткаат ама бебето осека се, од нервоза ако доиш може и млеко да снемаш така да мисли си позитивно и бебето пред се, имаш дар во рацете ппвреден од се. А тие твои работодавци на некој начин ке им се врати, обични примитивни нелуге. И запамти секое лошо е за некпе поголемо добро :*