1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок-породилно

Дискусија во 'Бебе' започната од ikame, 7 јуни 2013.

  1. MilevskaBaby

    MilevskaBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Дали може број са ми оставиш од инспекторатот за секој случај
     
  2. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    А во кој контекст ти го звореа муабетот?
    Уште непочната со работа им кажа дека си бремена?
     
  3. MilevskaBaby

    MilevskaBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со работа на 1ви март а дознав за бременоста на 17 март и денес им кажав како стојат работите за да бидам фер и кажав дека ќе работам додека можам и сум способна а потоа ќе се договориме за породилното и есниот од браќата ми вика ама ри ќе неможеш да еаботиш ќе ти се лоши ќе паднеш нема да ти е добро и јас повторно кажав дека се надевам дека ќе ми биде во ред бееменоста и дека на рие работи нема да мислам и ќе работам додека сум способна (притоа работам во дуќан кој што де отвори на 1ви март и сеуште нема воопшто работа а и да има мојата работа е да услужам и наплатам не е физичка работа)
     
  4. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    За такви како нив не си требала ни да им кажеш :)
    Можеше да им кажеш кога веќе ке влезеш во 5 месец (да имаш 5 месеци стаж) после од 6тиот можеш на боледување до крај.
     
    На bertold му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Напиши на Google Трудов инспекторат и ќе ти излезе контакт.
     
    На MilevskaBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MilevskaBaby

    MilevskaBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Е са требаше така ама добрите секад ќе си патат
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.639
    Допаѓања:
    99.485
    Пол:
    Женски
    И мене ми се има десено да останам трудна веднаш, уствари јас веќе трудна и сум била, после 3г и кусур останав трудна кога најмалку очекував искрено. Кажав на работа и не очекував искрено разбирање зошто таков беше газдата ама наидов на супер разбирање. Малку е стварно тешко, сепак не знаеш каква ќе ти биде бременоста, дајбоже се да е во ред, ама за неколку месеци нема да можеш да работиш со фул капацитет, што не е нешто страшно за твојата работна позиција. Нажалост тоа е кај нас. Ако немаш прекин во стажот, односно од една во друга фирма не си преминала со прекин поголем од 5 дена (мислам беше), додржи додека направиш 6м стаж за да земеш породилно, замоли ги да те додржат, ќе работиш колку можеш повеќе, отвори најрано што можеш породилно и не си им веќе на терет. Се надевам ќе наидеш на разбирање, само би те советувала да не се расфрлаш со трудова инспекција муабети зошто сите газди си имаат врски по инспекторативе и џабе ќе ти биде муабетот, само ќе ти остане накриво да се гледате до крај.
     
  8. MilevskaBaby

    MilevskaBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Кас разговарав повторно со нив сега ме убедуваат да работам ушре два три месеци и додека направам 6месеци стаж да сум си плаќала осогурувањето сама. Незнам што да направам главата ќе ми прсне. Ама јас и од минатата работа имам 5 месеци стаж од септември до крај на февруари така да ако се важат тие еве овој месец е завршен одма ќе земам породилно.Овие газди се нови емаат никој никаде прости се упм немаат речник се на негативно ме упатуваат да им се плукнам на парите искрено подобро дома на раст ќе седам.
     
  9. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.591
    Допаѓања:
    2.459
    Ако те одјават, додека си на породилно, не те следува надомест.
     
  10. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    2.000
    Допаѓања:
    6.605
    Чим немаш потпишано договор, едноставно нема решение освен да правиш како ќе ти кажат.

    За породилно не треба да имаш вкупен стаж од 6 месеци, туку НЕПРЕКИНАТ, односно ако вчера те одјавиле од друго раб место на кое си работела 4 месеци, денес мора да си пријавена на новото и да работиш уште 2 месеци. Се тоа е со потпишан договор, а ти го немаш.

    Мора да се научи дека без разлика кој колку е фин (или изгледа така) мора да имате целосна документација пред да дадете отказ на друго работно место, освен ако не се договорите на пробен период - иако и тоа може да стои во договорот, најчесто 1 месец е пробниот период.
     
    На MilevskaBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.639
    Допаѓања:
    99.485
    Пол:
    Женски
    Ама ти не можеш одма да отвориш породилно... Земи и ти малку прочитај како одат работите, не чекај од нив. Породилно можеш да отвориш најрано 45 дена пред термин доколку си на патолошка, а 28 дена пред термин доколку не си на патолошка. Они реално ќе ти направат услуга сега, ако сакаш сама да си плаќаш, ако имаш 6м непрекинат стаж од претходната работа и сега без прекин ако имаш 6м тогаш оди си на патолошка, ќе си плаќаш сама, па ќе си отвориш породилно 45 дена порано и ќе си бидеш под фонд. Не сум сигурна ама мислам дека и патолошката е под фонд или грешам, девојки? Обиди се да не ствараш лоша атмосфера за да не дојде да останеш без породилно на крај, сепак минимум ако си на минималец бар 20000 ќе зимаш следните 9м, а без ич со мало бебе не е лесно. Не ти велам дека се во право, ама обиди се да ги разбереш, сметале на тебе а ти од старт не можеш да работиш на долги стази. Секогаш треба да се ставаме малку и во туѓа кожа, ако имаш бизнис и имаш вработена која одма поставува услови, нема да ти е сеедно секако, мада за ваква состојба секој треба да има разбирање. Ти велам во иста ситуација сум била и знам како ти е.
     
    На MilevskaBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LI89

    LI89 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Мајки сите ли земавте породилно за февруари? Кај мене уште нема па не знам дали е некоја грешка обично до 10ти ми исплаќаа
     
  13. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Да, под Фонд е.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Girl32

    Girl32 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Zdravo mene od firmata deka sum so patoloska bremenost mi isplatija sredstva a sega od fondot aftomatski sum prefrlena ili treba nekoj dokumenti da se dostavat bidekji seuste nemam sredstva dobieno od fondot samo za nekolku dena vo februari so imav od firmata mi isplatija vo mart i drugite od fondot seuste nema neznam dali ke treba nekoj dokumenti da se dostavat
     
  15. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Обично фирмата треба да ги однесе документите во Фонд. Прашај ги во фирма дали ги однеле документите ако не ги однеле да си ги однесеш. Ако се веќе однесени, јави се во фонд да прашаш дали е сè во ред со твоите документи. За февруари немаш исплата?
     
  16. Girl32

    Girl32 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Da za fevruari nemam isplata
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.639
    Допаѓања:
    99.485
    Пол:
    Женски
    На патолошка нели се оди на комисија? Не разбрав убаво, на патолошка е или трудничко.
     
  18. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Па направи како што ти реков.

    Па веројатно била, валјда и кажале. Ама како и да е, тие документи ги носи во фирма па фирмата во фонд.
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.639
    Допаѓања:
    99.485
    Пол:
    Женски
    Да да, фирмата носи документите, јас имав колешка на патолошка секој месец маж и носеше документи.
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Aleks@and&ra$

    Aleks@and&ra$ Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Da prasam moze li da se dobie informacija po telefon vo vrska so isplata na boleduvanje i na koj broj treba da se javam?
    Vi blagodaram