1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок-породилно

Дискусија во 'Бебе' започната од ikame, 7 јуни 2013.

  1. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Ако се работи за божиќнина во смисла надомест за Божиќ што оди со персонален, тогаш да, но ако се работи за бонус на вработени што се исплаќа на вработени согласно остварени резултати (таргети) во измината година кој се исплаќа со придонеси, тогаш не.Малку ти е нејасно прашањето затоа не можам да ти дадам точен одговор.Исто ме збуни и времетраењето на породилно од февруари 2023 до април 2024, породилно од 14 месеци? имаш грешка во пишување или можеби се работи за породилно за повеќе деца.
     
  2. Tess36

    Tess36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2022
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.169
    Пол:
    Женски
    Прашувам за онаа регулар божиќнина што ја исплаќаат секоја година на сите вработени, а не само за остварени резултати. Породилното ќе ми трае 15 месеци, со близнаци сум. Е сега претходната година бев на патолошка и тогаш ми исплатија и к15 и божиќнина. А оваа откако сум на породилно, не ја добив божиќнината, за к15 не знам, на пролет ќе исплаќаат. Не знам дали има врска тоа што годината кога бев на патолошка, имав 6 активни месеци на работа, па следните 6 боледување и тогаш затоа ми исплатиле. А сега ми е цела година на боледување, макар што мислам дека не би требало да биде така, кога се уште сум таму вработена, а тој бонус е за сите вработени.
     
  3. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Ме буниш со изразот бонус:)затоа те прашав подобро.Да, за божиќнина секако ти следува.По закон работодавачот не е должен да ја исплати, за разлика од регресот кој е задолжителен, но доколку е исплатена, тогаш треба да се исплати на сите вработени без разлика дали се на обично боледување или на породилно.Да си бараш обавезно да те исплатат.Како што пишав не е важно дали си била на боледување или не, се додека си во работен однос, ти следува и мора да ти исплатат.Не смеат да те дискриминираат сами поради тоа што си била на патолошка или породилно.Тој надомест се исплаќа на сите вработени и не е врз основа на постигнати резултати во претходните месеци.Ова го работам и затоа ти тврдам дека ти следува.Навистина ми смета кога се исклучуваат вака вработени само поради тоа што се на породилно.Не е фер.
     
    На Tess36 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  4. Tess36

    Tess36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2022
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.169
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, најмногу. Ќе пишам во вторник на човечки, навистина не е фер. Кај ја земам платата што ја земав од пред две години иако имаше 3 покачувања од тогаш, сега уште ова да ми скратат, а цениве се луди. Пишав божиќен бонус, затоа што така го нарекуваат од човечки. За бонус поради постигнати резултати јасно и нормално е дека не може, затоа што нели не остварувам резултати моментално, ама ова што им следува на сите вработени, а не ми го исплаќаат е вистинска дискриминација. Фала ти уште еднаш.
     
    На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
  5. meelitsah

    meelitsah Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2021
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Исто и јас не земав к15.. и воопшто не се такви во фирмата намерно да не ми пуштат освен ако не ми следува или од незнаење.. И јас сум со близнаци од декември 2022 сум на породилно се до март 2024 ( сега за брзо ми завршува).
    Покрај к15 следуваат и денови одмор ама пак за близнаци не знам како се води ... ако некој знае да ни каже...
     
  6. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Регрес следува на сите без разлика дали се на породилно или не.Тешко ми е да поверувам дека некој што работи во хр, не го знае тоа.За време на породилно отсуство ние сеуште сме во работен однос и ги имаме истите права како и останатите вработени.Истото важи и за деновите од годишен одмор, со таа разлика што се поместува рокот до кога можат да се искористат деновите.Единствено што не може е да ни се исплаќа плата или било какви надоместоци на кои се плаќа придонеси, иако и од ова постои исклучок.Да не навлегувам повеќе во работните односи, сакам да кажам барајте си ги правата.Ако можам нешто да помогнам, слободно пишете ми.Работам во хр повеќе од 10 години.
     
    На annaitose26, Tess36, meelitsah и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Нема на што, се надевам дека ќе те исплатат.За било што, ако можам да помогнам, слободно пиши ми:)
     
    На Tess36 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mila***

    Mila*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2021
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Majki ke ima li denes za dekemvri?
     
    На meelitsah му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meelitsah

    meelitsah Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2021
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    И јас се надевам неделава ќе пуштат за декември
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tess36

    Tess36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2022
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.169
    Пол:
    Женски
    Кај мене има денес, плата од фирма пуштиле порано за декември, па и породилново стигна порано. Инаку земав околу 20ти.
     
    На Маја Т и annaitose26 им се допаѓа ова.
  11. GospogjaLorax

    GospogjaLorax Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2023
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    И кај мене стигна последното, ве напуштам во групичево и ви посакувам да си зимате секогаш поголемо породилно и искастрете ја државичкава
     
    На Sandri4ka_023, annaitose26, Маја Т и 2 други им се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Мене сега ми стигнаа пари
     
    На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mila***

    Mila*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2021
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    И јас чекам последно и чаоо довиџенце:D:D:D:D
     
    На atz1995, Маја Т и meelitsah им се допаѓа ова.
  14. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    стасаа парички
     
  15. Mila***

    Mila*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2021
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Нема кај мене :sweat::sweat:
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ни кај мене нема
     
  17. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.089
    Пол:
    Женски
    И кај мене нема
     
  18. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    1.148
    Пол:
    Женски
    Мајки породилното ми е отворено од 20 ноември,кога да очекувам прва исплата?
     
  19. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    И јас исто последно, односно последна цела плата и после само за пола јануари.Леле кога летнаа месеците:):(
     
  20. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    И кај мене во фирма пуштија плата порано па се надевав дека и породилното ќе биде порано, ама ништо денес:(Штом почнале со исплата, има надеж:)
     
    На Tess36 му/ѝ се допаѓа ова.