1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок-породилно

Дискусија во 'Бебе' започната од ikame, 7 јуни 2013.

  1. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Да, за жал на крај страдаат најранливите, мајки со бебиња, жени со болни деца до три години кои се на товар на фзо, и сите други продолжени боледувања како и трудници на патолошка.Апсолутно ги подржувам фзо, ама ова во една нормална држава не смее да се случи.Директно се удира врз наталитетот, а не пак да се стимулира.
     
    На l-a-d-y-di, sencuk, Bella.alleB и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    368
    епа супер :( баш пред исплата штрајков. ќе си трпиме ние, ни криви ни должни.

    ајде да се организираме на протест!
     
    На Isabel, Ouravanture, princess5 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Се рачуна колку ти е исплаќано на сметка секој месец или? Пример ако платата ми е 30000 но заради боледување одреден месец сум земала 28000, тие 28000 ли ќе ми влезат во просек?
     
  4. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    368
    Ако сум добро информирана, се прави пресек од последните 12 месеци. Мене ми ја покачија платата 20% 7 месеци пред да одам на породилно ама оти 5 месеци ја зимав старата плата немам породилно колку што ми е платата.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Milana86

    Milana86 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2023
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Fala ti na info
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.937
    Допаѓања:
    12.347
    Пол:
    Женски
    Порофилното се пресметува според платените придонеси. Ако заради боледување си земала помалце, сепак има увид колку е целата плата зошто придонесите се исти. Исто е и при патолошка (и секое друго боледување), додека си на боледување земаш помалце пари ама пресметката се прави како за цела плата.
    Ама истото важи и за зголемени примања (бонуси и дневници), и да се на сметка пуштени, ако не биле платени придонеси за нив, не влегуваат во пресметката.
     
    На Isabel, Bella.alleB, DaisyDream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Не, ти рачунаат како да си зела цела плата.Сум била со многу боледувања конкретно во првата бременост ( заради ивф процесот), но породилно земав цела плата.Се зема просек од 12 последни месечни плати.Пример ако првите 3 месеци си икала еден износ, а последните 9 месеци друг износ (пример зголемена плата) тогаш се вади просек, но доколку си користела боледување, земаат предвид цела плата.Исто е и со патолошката, цело цреме земаме 70% од плата, а породилното е цела плата.
     
    На Isabel и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  8. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Баш така.Не видов дека веќе има одговор, па истото го пишав:)Се зема предвид се што е со придонеси, се што оди само со персонален (пр јубилејни награди, регрес и сл) не влегува во пресметка.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sandri4ka_023

    Sandri4ka_023 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2023
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Јас сум за ИТЕН ПРОТЕСТ ќе напоменам се најдов во ситуација во која се сеуште многу мајки со бебенца кои не реагирале брзо колку јас сама индивидуа…..Фондот за здравство е независна институција така барем е деградирана од страна на оваа држава во која очигледно нема никој НОРМАЛЕН и незнам до каде ќе се оди затоа што откако знам за себе Фондот за прв пат ШТРАЈКУВА и тоа го потврди сега директорот Аџигогов дури и во Европа ова прв пат се случува.Срамно и жално што пак НАРОДОТ страда и во оваа држава само НАРОДОТ е најранлив и најмногу страда и ајде сега кажете ми која воља и желба да ја имам да родам второ дете,да создадам семејство и да мислам на иднина за моето дете?!?!?!
     
    На Ouranio.toxo, stance-stancence, Маја Т и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. stance-stancence

    stance-stancence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Срамота за државата не знам за вас,ама јас живеам од таа плата како да подмирам долгови,кредити,трошоци за бебе? Ова е мизерија го достигнавме дното ако наскоро не прекинат со штрајкот би требало и ние да протестираме,од што ќе живееме??
     
    На Isabel, princess5, Sandri4ka_023 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    245
    Здраво на сите :)
    Има ли некој што земал еднократна парична помош од општина Ѓорче Петров, дека на нивната веб страна има некаква изјава за самохран родител, па ме интересираше дали смениле па сега даваат само ако си самохран, а не на сите?

    И уште едно прашање… Решението за породилно стига по поштар на врата и мора лично да го потпишам, или во сандаче го оставаат? И да не знаете отприлика за колку време откога е поднесено во социјално стига решението? Знам дека сега е малку различна ситуација дека протестираат, ама ме интересираше кога би можело да очекувам такво нешто…

    Фала ви многу мајки :inlove:
     
  12. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    И јас сум, иако ми остана само уште пола последна плата од фзо, ама ова е срамота.За жал најголем дел од мајките тешко дека ќе можат да излезат со бебиња на протест посебно во период на најмногу вируси.Еве јас сум со бебе од 9 месеци и дете од 2 г и 8м и двете со вирус цела недела не можам да ги оправам.Ниту имам на кого да ги оставам.Уште бебињата не беа директно погодени во оваа држава, сега и тоа се случи.
     
    На Isabel, CareTee, princess5 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Sandri4ka_023

    Sandri4ka_023 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2023
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Аирлија мамички се донесе некакво решение,од утре се враќа Фондот на работа и продолжуваат исплатите :D
     
    На KuklickaSk, l-a-d-y-di, princess5 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    6.667
    Пол:
    Женски
    Навистина??? СуперФала на инфо.
     
    На Sandri4ka_023 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Да да се враќаат среќа. Но и во право се во собрание плус 70% а на овие да им намалат плати.

    Искрено да ти кажам јас добив исплата но решение уште немам стигнато и господ знае кога ќе стигне ако стигне.
     
    На Sandri4ka_023, love.edward, DaisyDream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    A za sto e potrebno resenieto stom isplatile? 8-|
     
    На love.edward му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sandri4ka_023

    Sandri4ka_023 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2023
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Да вчера доцна ја кажаа одлуката пратев цел ден како ненормална некоја пензионерка пред ТВ и слушав соте можни вести
     
    На Маја Т и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  18. Sandri4ka_023

    Sandri4ka_023 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2023
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    78% поточно за тотално НЕФУКЦИОНАЛНИ функционери а минус 21% за Фондот побараа ненормалните.Па не протест незнам што заслужуваат тие у Влада веќе аман од нив……
     
    На Маја Т, DaisyDream и Isabel им се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Бомба само ништо повеќе да ги снема сите партии.
     
    На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jolooo_

    jolooo_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2019
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    565
    Мене тоа решение ми го побара матичната на детето за да ми дај уште 2 недели боледување
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.