Паркур (Parkour)

Дискусија во 'Спорт' започната од La.Reina.Del.Sur, 24 јули 2011.

 1. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  Што феминките знаат за овој спорт ? ...
  Јас го сакам и вежбам некое време


  ако не е дискутабилна слободно клуч
  :)
  http://www.youtube.com/watch?v=TPIw3cv8 ... re=related
  Паркур (француски: Parkour) или познат уште и како уметност на преместување (француски: l'art du déplacement)[1] е активност чијашто цел е движење од една точка до друга колку што е можно поефикасно и побрзо, користејќи ги воглавно способностите на човечкото тело.[2] Целта му е да му помогне на поединецот да надмине пречки, кои би можело да бидат било што кое се наоѓа во неговото околно опкружување, од гранки и камења до шини и бетонски ѕидови, и може да се вежба и во рурални и во урбани области. Оние кои вежбаат паркур се нарекуваат трасери, или трасерки за жени.[3]

  Основан од Давид Беле и група другари во Франција, паркурот се фокусира на вежбање на ефикасни движења со цел да се развие телото и умот на оној кој го практикува со цел да надмине можни пречки во итен случај.
  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 1%83%D1%80
   
 2. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.887
  [​IMG] :)

  За спортов знам отприлика (онака знам нешто, еднаш гледав емисија и ми се виде интересно :lol: ) и интересен е. :D Јас би се плашела дека ќе паднам и би паднала :D и затоа не пробвам. :tmi:
   
 3. PorcelainDoll

  PorcelainDoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  5
  Обожавам паркур но само да гледам иначе супер спорт ;)
   
 4. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  И јас сакам,али само да гледам.
  Знам за една група во Скопје се вика BEYOND.
  Еве ги дечките:
  http://www.youtube.com/watch?v=uv2g-9Ile5g
  Беа и на гимназијадата претходната година ако не се лажам и според мене беа предобри.
  Не знам колку е развиен овој спорт кај нас,нема ни многу услови..
   
 5. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Aaaaa го обожавам спортов! :inlove: Фасцинира. Кај мене у школо има едни што вежбаат и се ептен добри. А за BEYOND мислам дека сите знаеме и дека дечкиве се посебни. :)
   
 6. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  69
  Другар ми е професионалец и сака да ме научи но јас си ги сакам коскиве мои не сакам да ги скршам :D
  Инаку ова е мн. добро кога касниш негде па набрзина да стигнеш.
   
 7. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  69
  Другар ми е професионалец и сака да ме научи но јас си ги сакам коскиве мои не сакам да ги скршам :D
  Инаку ова е мн. добро кога касниш негде па набрзина да стигнеш.