1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паркур (Parkour)

Дискусија во 'Спорт' започната од La.Reina.Del.Sur, 24 јули 2011.

 1. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Што феминките знаат за овој спорт ? ...
  Јас го сакам и вежбам некое време


  ако не е дискутабилна слободно клуч
  :)
  http://www.youtube.com/watch?v=TPIw3cv8 ... re=related
  Паркур (француски: Parkour) или познат уште и како уметност на преместување (француски: l'art du déplacement)[1] е активност чијашто цел е движење од една точка до друга колку што е можно поефикасно и побрзо, користејќи ги воглавно способностите на човечкото тело.[2] Целта му е да му помогне на поединецот да надмине пречки, кои би можело да бидат било што кое се наоѓа во неговото околно опкружување, од гранки и камења до шини и бетонски ѕидови, и може да се вежба и во рурални и во урбани области. Оние кои вежбаат паркур се нарекуваат трасери, или трасерки за жени.[3]

  Основан од Давид Беле и група другари во Франција, паркурот се фокусира на вежбање на ефикасни движења со цел да се развие телото и умот на оној кој го практикува со цел да надмине можни пречки во итен случај.
  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 1%83%D1%80
   
 2. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  [​IMG] :)

  За спортов знам отприлика (онака знам нешто, еднаш гледав емисија и ми се виде интересно :lol: ) и интересен е. :D Јас би се плашела дека ќе паднам и би паднала :D и затоа не пробвам. :tmi:
   
 3. PorcelainDoll

  PorcelainDoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  5
  Обожавам паркур но само да гледам иначе супер спорт ;)
   
 4. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  И јас сакам,али само да гледам.
  Знам за една група во Скопје се вика BEYOND.
  Еве ги дечките:
  http://www.youtube.com/watch?v=uv2g-9Ile5g
  Беа и на гимназијадата претходната година ако не се лажам и според мене беа предобри.
  Не знам колку е развиен овој спорт кај нас,нема ни многу услови..
   
 5. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Aaaaa го обожавам спортов! :inlove: Фасцинира. Кај мене у школо има едни што вежбаат и се ептен добри. А за BEYOND мислам дека сите знаеме и дека дечкиве се посебни. :)
   
 6. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  70
  Другар ми е професионалец и сака да ме научи но јас си ги сакам коскиве мои не сакам да ги скршам :D
  Инаку ова е мн. добро кога касниш негде па набрзина да стигнеш.
   
 7. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  70
  Другар ми е професионалец и сака да ме научи но јас си ги сакам коскиве мои не сакам да ги скршам :D
  Инаку ова е мн. добро кога касниш негде па набрзина да стигнеш.