1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парк за кучиња

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Alesii, 12 март 2012.

  1. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Kога дознав дека е почната идеата за правење парк за кучиња ,се радував како мало дете...
    Конечно и нашите мали душички ќе може да уживаат и ние со нив..Без да ни бегаат или пак не дај боже при пиење вода од чешмичка некого да бутнат за они да си пијат..Што мислите вие за оваа идеа????
    Мислите ли дека ќе се наплаќа??Имате ли информации нешто повеќе за оваа идеа?? :)
    Ајде феминки..чекам мислења ;)
     
  2. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Супер идеја, барем едно нешто добро да испадне од сегашниов градоначалник. Само пак се јавува мрчаторот во мене, Коце е најголемото зло што им се случило на уличните животни во Скопје, па можам само да замислам колку жустро ќе се трудат прво да ги испоотрујат сите скитници за да не се мешаат со домашните миленици во парков. И ми паѓа тешко, страшно тешко.

    Ама ај, нек е за арно и убаво.
     
    На Edie.S и Alesii им се допаѓа ова.
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Редно беше, покрај тоа што домашните миленичиња ќе добијат тоа што секаде во светот постои, веќе не ќе морам некој да се плаши дали да пушти дете да трчака во парк заради куче, дали има недовесни газди на кучињата кои ги оставаат изметот да го вршат каде што си играат деца, и кучињата да ја лижат чешмата од каде народ треба да пие вода.
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    КОНЕЧНО СЕ ОСТВАРИ ИДЕАТА ЗА ПРАВЕЊЕ ПАРК.. Многу убав сончев ден поминав со моето кутре...Многу е убаво во паркот ,само уште да има совесни граѓани да ја затвараат вратичката и да не ги пуштаат агресивните кучиња (тоа второто колку толку го почитуваат )..
    Има за одржување на спортски активности ,има еден човек донел кеса со вода и малце ја дупнал па како фонтана..Не е многу голем таман си е да не ги изгубиш :lol: и има една вратичка
    Феминки се надевам дека и вие ќе го посетите па ќе оставате забелешки и комплименти! :*
     
  5. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Премногу се израдував кога прочитав дека ќе има парк и за нашите кутриња!
    Конечно ќе можам да ја пуштам слободно да трча и ужива на времево подеднакво со сите останати без да слушам жалопојќи и трескање од земја дека им е страв од кучиња.
    Сеуште не сум била во паркот, но планирам наредниов викенд да го посетам :)
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    А каде точно е паркот?
    Ова е идеално за моето куче.....бесна е, има ептен енергија, а не можам да ја пуштам да се истрча затоа што ми бега ко спобудалена и уште не се плаши од коли.....+ си игра со сите кучиња, дури и да ја нападнат пак оди кај нив.. Вака супер, ќе ја пуштам со останатите, ќе се изнатрча...... Ни требаше вакво нешто :)
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Мене ми е смешна идејава. Мислам,не е нова,но од увек ми била смешна. И одма ми иде у глава, женска со пудла,јаде ЈАБОЛКО и чита книга,оваа си бара дечко и си кака си моча,доаѓа дечко хипстер,го прави истото ко женскава,неговиот булдог истото го прави ко пудлава. Пудлава накондирена,не се дружи со секаков сељак,арно ама сељаков и се кажува и стопанкава почиња да пишти,да го вреѓа хипстеров,ко прибери си го кучето,џукело една и тука више,од лав хејт однос,си се засакуваат и они двајца. И имаат булдози со виткана длака.Ди енд.
    Многу ми е...на ниво на секта.Шо знам... Убоо е можда,јас мове ќе си ги мочам по маало. Лудо ми е до таа пасионизација да го љубам својот миленик. Мислам јас ги сакам,ама немој да ме јебеш бре. Да го носам у посебен парк. Ова му доаѓа ко игротека за деца.
    Шу знам... ама побезбедно е ако е сигурна зона без отрови,плус за мали деца и скептични луѓе кои не сакаат животини,ќе бидат лишени од трауми. Ама пак колку стриктно ќе се шетаат таму,мало морген. Пошо ако ги шетам,се шетам и себе,па така што поверојатно да ги шетам низ маало или низ градски парк. Кад погледнали смо...исто ти се фаќа.
    Ајт нек се угоде,како и да е. Коце и онака важи за ширач на мржња кон луѓето прво,а потоа кон животните. Ваков душевно грд лик немам видено.
     
    На enca.69, Veki4kaa, Gordana10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Ако може да се издресираат кучињата скитници сами да си одат во паркот, а и бесплатни автобуси за кучиња од провинција-е тоа веќе би било совршено...Да не ги гледам насекаде оти уплав имам од нив...Или за скитници е забрането, само за вип, а? ц ц ц срамота...
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    срцка паркот за кучиња се наоѓа неколку чекори после луна паркот..Се надевам дека ќе се дружиме :*
     
    На BlackCat му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Би те замолила ШКОРПИОНКЕ ако немаш доволно информации не пишувај ГЛУПОСТИ.. |( |( |( |( |( |( Не е забрането за скитници а и башка ако ти имаш уплав да не не треба тие да живеат????..можда и тие имаат уплав од тебе :tmi: :o :!:
    бтв прееска додека бев во паркот имаше улично кутре сите го прифатија и дури беше покултурно од нашиве (или као шо ги нарекуваш ти ВИП) |(
     
    На Edie.S и ludoto19 им се допаѓа ова.
  11. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Не реков јас да не живеат, скраја да е, реков само бесплатни автобуси да има за оние од страна што се...Грешка си ме рабрала :!:
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    AAAA тоа кога ќе се пензионираат :) Aма како тргнала работава со Kоце, тешко сиротите дека до пензија ќе догуркаат :)
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Што да кажам, парк за кучиња, тоа некако излегува, како таму може да се шетаат, а на друго место не може.Мислам дека е скроз не потребно, затоа што како да нема да се прави истото на друго место, надвор од тој парк.Незнам уште што не ќе измислат, зошто би мислел градоначалникот дека е тоа добра идеа? Па наместо да се погрижи прво за кучињата - скитници, да забрани да се расфрлаат отрови насекаде за истите да не се трујат, да ги расчисти парковите, да не дозволува трева да се гази, тој вакво нешто прави.Имав прилика да видам отруено куче, за кое немаше шанси истото да се спаси, срце ми се кинеше.Зарем во тој парк би вовел нешто такво посебно? Што е со останатите кучиња? Излегува како да кучињата скитници не се земаат во предвид, не важат или не се кучиња |( Којзнае колку кучиња се отруени, не само за уличните, само некако не се обрнува внимание на тоа.Едно време дебатирав за уличните кучиња со некој кој ми велеше „ па тие не ни треба да постојат, шират бактерии“ |( Па ако и тие се заштитат, нити бактерии, нити ништо нема да има :fubar: Ех како се лутам поради овие непотребни работи, место да мислат на најбитните нешта, тие ги игнорираат |(
     
    На Edie.S, Alesii и ludoto19 им се допаѓа ова.
  14. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Навистина претеруваат.
    Ова како игротека за кучиња ќе му дојде :)
    А ќе не пуштат таму да влеземе или ќе има тетки што ќе ги чуваат?

    Бре бре бреее се средивме уште парков фалеше.
    Си имаме плажа пред музеј, триумфална под која само ако си триумфален смееш да поминеш (во спротивно ќе ти се нафрлат оние од обезбедувањето),фонтана која ја пуштаат од Ѓурѓовден до Митровден, а сега и парк за кучиња. Супер.

    Јас повеќе би сакала да има гробишта за кучиња ... ама и да има па, ќе не одерат ... па ај и тоа не мора.
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ^ и тој проблем е решен, во бутел 2 во 1 е :D
     
  16. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Некако ми е нејасна и тешка за реализирање идејата.Мислам,парк само за домашни животни,кои некој ќе ги шета таму? Или на скитниците ќе им биде дозволено само таму да шетаат и никаде на друго место.Мислам малку ми е глупо.На уличните кучиња решетки ли ќе им стават за да не одат од паркот.
    А и без разлика колку е голем тој парк тие сакаат да шетаат на повеќе места,во песок случајно да не си играат цело време.Па и оние домашните,имајќи јас да го шетам насекаде кучето,само во парк.Мислам дека можеле на некој друг покорисен проект да ги истрошат парите.На пример на згрижување на кучињата во некои установи и нивно спасување од труење и слични работи.
     
  17. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Некако се ме упатува на тоа дека ако има ваков парк , следно ќе фрчат забрани за шетање кучиња каде год.
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Мене идејата ми е ок. Иако мислам дека е мал, колку просечно детско игралиште, сепак ок е, има некакви реквизити, ваљда на кучињата им е интересно.
    Не е голема инвестиција, па зошто да го нема.

    Не верувам дека некој би фрлал отров - таму одат кучиња со сопственици, не скитници, а отровите мислам дека главно се наменети или за скитници, или за комшиски кучиња кои лаат цела ноќ. Ова си е во парк, па никому не пречи.
     
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Во Градски парк има, ама никаков е. Не е среден како што треба. А треба и во другите општини да се направи парк за миленици.
     
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Се’ друго е средено во државава, па само уште тоа фали.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.