babylove овошни кашички

Парк за кучиња

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Alesii, 12 март 2012.

 1. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Kога дознав дека е почната идеата за правење парк за кучиња ,се радував како мало дете...
  Конечно и нашите мали душички ќе може да уживаат и ние со нив..Без да ни бегаат или пак не дај боже при пиење вода од чешмичка некого да бутнат за они да си пијат..Што мислите вие за оваа идеа????
  Мислите ли дека ќе се наплаќа??Имате ли информации нешто повеќе за оваа идеа?? :)
  Ајде феминки..чекам мислења ;)
   
 2. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.538
  Супер идеја, барем едно нешто добро да испадне од сегашниов градоначалник. Само пак се јавува мрчаторот во мене, Коце е најголемото зло што им се случило на уличните животни во Скопје, па можам само да замислам колку жустро ќе се трудат прво да ги испоотрујат сите скитници за да не се мешаат со домашните миленици во парков. И ми паѓа тешко, страшно тешко.

  Ама ај, нек е за арно и убаво.
   
  На Edie.S и Alesii им се допаѓа ова.
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.965
  Пол:
  Женски
  Редно беше, покрај тоа што домашните миленичиња ќе добијат тоа што секаде во светот постои, веќе не ќе морам некој да се плаши дали да пушти дете да трчака во парк заради куче, дали има недовесни газди на кучињата кои ги оставаат изметот да го вршат каде што си играат деца, и кучињата да ја лижат чешмата од каде народ треба да пие вода.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  КОНЕЧНО СЕ ОСТВАРИ ИДЕАТА ЗА ПРАВЕЊЕ ПАРК.. Многу убав сончев ден поминав со моето кутре...Многу е убаво во паркот ,само уште да има совесни граѓани да ја затвараат вратичката и да не ги пуштаат агресивните кучиња (тоа второто колку толку го почитуваат )..
  Има за одржување на спортски активности ,има еден човек донел кеса со вода и малце ја дупнал па како фонтана..Не е многу голем таман си е да не ги изгубиш :lol: и има една вратичка
  Феминки се надевам дека и вие ќе го посетите па ќе оставате забелешки и комплименти! :*
   
 5. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Премногу се израдував кога прочитав дека ќе има парк и за нашите кутриња!
  Конечно ќе можам да ја пуштам слободно да трча и ужива на времево подеднакво со сите останати без да слушам жалопојќи и трескање од земја дека им е страв од кучиња.
  Сеуште не сум била во паркот, но планирам наредниов викенд да го посетам :)
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  198
  А каде точно е паркот?
  Ова е идеално за моето куче.....бесна е, има ептен енергија, а не можам да ја пуштам да се истрча затоа што ми бега ко спобудалена и уште не се плаши од коли.....+ си игра со сите кучиња, дури и да ја нападнат пак оди кај нив.. Вака супер, ќе ја пуштам со останатите, ќе се изнатрча...... Ни требаше вакво нешто :)
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.813
  Мене ми е смешна идејава. Мислам,не е нова,но од увек ми била смешна. И одма ми иде у глава, женска со пудла,јаде ЈАБОЛКО и чита книга,оваа си бара дечко и си кака си моча,доаѓа дечко хипстер,го прави истото ко женскава,неговиот булдог истото го прави ко пудлава. Пудлава накондирена,не се дружи со секаков сељак,арно ама сељаков и се кажува и стопанкава почиња да пишти,да го вреѓа хипстеров,ко прибери си го кучето,џукело една и тука више,од лав хејт однос,си се засакуваат и они двајца. И имаат булдози со виткана длака.Ди енд.
  Многу ми е...на ниво на секта.Шо знам... Убоо е можда,јас мове ќе си ги мочам по маало. Лудо ми е до таа пасионизација да го љубам својот миленик. Мислам јас ги сакам,ама немој да ме јебеш бре. Да го носам у посебен парк. Ова му доаѓа ко игротека за деца.
  Шу знам... ама побезбедно е ако е сигурна зона без отрови,плус за мали деца и скептични луѓе кои не сакаат животини,ќе бидат лишени од трауми. Ама пак колку стриктно ќе се шетаат таму,мало морген. Пошо ако ги шетам,се шетам и себе,па така што поверојатно да ги шетам низ маало или низ градски парк. Кад погледнали смо...исто ти се фаќа.
  Ајт нек се угоде,како и да е. Коце и онака важи за ширач на мржња кон луѓето прво,а потоа кон животните. Ваков душевно грд лик немам видено.
   
  На enca.69, Veki4kaa, Gordana10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Ако може да се издресираат кучињата скитници сами да си одат во паркот, а и бесплатни автобуси за кучиња од провинција-е тоа веќе би било совршено...Да не ги гледам насекаде оти уплав имам од нив...Или за скитници е забрането, само за вип, а? ц ц ц срамота...
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  срцка паркот за кучиња се наоѓа неколку чекори после луна паркот..Се надевам дека ќе се дружиме :*
   
  На BlackCat му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Би те замолила ШКОРПИОНКЕ ако немаш доволно информации не пишувај ГЛУПОСТИ.. |( |( |( |( |( |( Не е забрането за скитници а и башка ако ти имаш уплав да не не треба тие да живеат????..можда и тие имаат уплав од тебе :tmi: :o :!:
  бтв прееска додека бев во паркот имаше улично кутре сите го прифатија и дури беше покултурно од нашиве (или као шо ги нарекуваш ти ВИП) |(
   
  На Edie.S и ludoto19 им се допаѓа ова.
 11. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Не реков јас да не живеат, скраја да е, реков само бесплатни автобуси да има за оние од страна што се...Грешка си ме рабрала :!:
   
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.203
  Допаѓања:
  41.201
  AAAA тоа кога ќе се пензионираат :) Aма како тргнала работава со Kоце, тешко сиротите дека до пензија ќе догуркаат :)
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.175
  Пол:
  Женски
  Што да кажам, парк за кучиња, тоа некако излегува, како таму може да се шетаат, а на друго место не може.Мислам дека е скроз не потребно, затоа што како да нема да се прави истото на друго место, надвор од тој парк.Незнам уште што не ќе измислат, зошто би мислел градоначалникот дека е тоа добра идеа? Па наместо да се погрижи прво за кучињата - скитници, да забрани да се расфрлаат отрови насекаде за истите да не се трујат, да ги расчисти парковите, да не дозволува трева да се гази, тој вакво нешто прави.Имав прилика да видам отруено куче, за кое немаше шанси истото да се спаси, срце ми се кинеше.Зарем во тој парк би вовел нешто такво посебно? Што е со останатите кучиња? Излегува како да кучињата скитници не се земаат во предвид, не важат или не се кучиња |( Којзнае колку кучиња се отруени, не само за уличните, само некако не се обрнува внимание на тоа.Едно време дебатирав за уличните кучиња со некој кој ми велеше „ па тие не ни треба да постојат, шират бактерии“ |( Па ако и тие се заштитат, нити бактерии, нити ништо нема да има :fubar: Ех како се лутам поради овие непотребни работи, место да мислат на најбитните нешта, тие ги игнорираат |(
   
  На Edie.S, Alesii и ludoto19 им се допаѓа ова.
 14. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  86.669
  Навистина претеруваат.
  Ова како игротека за кучиња ќе му дојде :)
  А ќе не пуштат таму да влеземе или ќе има тетки што ќе ги чуваат?

  Бре бре бреее се средивме уште парков фалеше.
  Си имаме плажа пред музеј, триумфална под која само ако си триумфален смееш да поминеш (во спротивно ќе ти се нафрлат оние од обезбедувањето),фонтана која ја пуштаат од Ѓурѓовден до Митровден, а сега и парк за кучиња. Супер.

  Јас повеќе би сакала да има гробишта за кучиња ... ама и да има па, ќе не одерат ... па ај и тоа не мора.
   
 15. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.203
  Допаѓања:
  41.201
  ^ и тој проблем е решен, во бутел 2 во 1 е :D
   
 16. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Некако ми е нејасна и тешка за реализирање идејата.Мислам,парк само за домашни животни,кои некој ќе ги шета таму? Или на скитниците ќе им биде дозволено само таму да шетаат и никаде на друго место.Мислам малку ми е глупо.На уличните кучиња решетки ли ќе им стават за да не одат од паркот.
  А и без разлика колку е голем тој парк тие сакаат да шетаат на повеќе места,во песок случајно да не си играат цело време.Па и оние домашните,имајќи јас да го шетам насекаде кучето,само во парк.Мислам дека можеле на некој друг покорисен проект да ги истрошат парите.На пример на згрижување на кучињата во некои установи и нивно спасување од труење и слични работи.
   
 17. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  86.669
  Некако се ме упатува на тоа дека ако има ваков парк , следно ќе фрчат забрани за шетање кучиња каде год.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.584
  Допаѓања:
  71.379
  Мене идејата ми е ок. Иако мислам дека е мал, колку просечно детско игралиште, сепак ок е, има некакви реквизити, ваљда на кучињата им е интересно.
  Не е голема инвестиција, па зошто да го нема.

  Не верувам дека некој би фрлал отров - таму одат кучиња со сопственици, не скитници, а отровите мислам дека главно се наменети или за скитници, или за комшиски кучиња кои лаат цела ноќ. Ова си е во парк, па никому не пречи.
   
  На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.923
  Во Градски парк има, ама никаков е. Не е среден како што треба. А треба и во другите општини да се направи парк за миленици.
   
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.623
  Пол:
  Женски
  Се’ друго е средено во државава, па само уште тоа фали.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.