Парфеми на точење

Дискусија во 'Парфеми' започната од bilkata, 18 јануари 2010.

 1. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  150
  Ги има парфемите на Шанел во оваа парфимерија???? Го видел некој Chanel Madmoaselle, Chanel Chance i Chanel N.5??
   
 2. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  [​IMG]
  Многу е добар , ќе си го побарам на точење .. валда го има во Рефан :)
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.915
  Допаѓања:
  118.367
  Пол:
  Женски

  Chance го има сигурно, за другиве не знам.
   
 4. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  немам испробано сеуште, ама чим ги фалите толку ќе треба да се опремам :D
   
 5. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас нон стоп купувам парфеми на точење. Цената му зависи од продавница до продавница. Како на пример јас каде што ги купувам се 50 денари со шише а 30 денари ако си твое шишенце. Имам три шишенца и одкога ќе го испразнам ќе ги замијам неколку пати и ќе си купам неколку. Немам омилен но не сакам многу слатки и силни мириси. :)
   
 6. Unnaa

  Unnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  39
  Не сум имала никогаш парфем на точење а сакам да си купам. Едно прашање само.. брзо ветреат или си стојат нормално?
   
 7. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Според мое искуство ако од таму каде ќе купиш не ги мешаат со вода не ветреат брзо.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.915
  Допаѓања:
  118.367
  Пол:
  Женски
  ^^Парфемите не може да се мешаат со вода, ако не грешам, тие се пред се мешавина од екстракти од мириси, миризливи масла и алкохол. Мислам дека трајноста на парфемот зависи од тоа колкав е процентот на алкохолот. Оригиналните парфеми имаат помал процент на алкохол (барем би требало да имаат), за разлика од оние на точење. Исто така, мислам дека има разлика дали се работи за парфем или за тоалетна вода. Мирисот на парфемите е појак, бидејќи има поголема концентрација на миризливите состојки, за разлика од тоалетната вода (не знам зошто се вика вода, ама сигурно не е вода во вистинска смисла на зборот), која е поблага варијанта на самиот парфем. Е сега, не знам со што ги мешаат за разредување, ама мислам дека не е вода. Инаку, парфемите на точење не се секаде исти. Рефан држат најдобри парфеми, сите други спрема нив се гола вода. Барем моето искуство така покажало. Изгледа зависи од каде ги набавуваат.
   
 9. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.421
  Допаѓања:
  2.447
  на точење најмногу ми се допаѓа наоми кемпбел ;) :D
   
 10. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Дефинитивно КАШМИР ! :)
   
 11. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.890
  Пол:
  Женски
  Имам користено и поскапи парфеми, и комотно можам да кажам дека повеќе траат овие на точење на Рефан. Така да редовно си користам, порано ги менував, сега го користам ПОЕМ.
   
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Ми донесуваат некогаш од Солун на точење парфеми кои што се точат преку боци со разреденост и алкохол по желба, може некој парфем ако сакаш и појак да ти го направат или послаб. Е сега чинат 17 евра, значи пола од оригиналот, ама траат и едно 90% се слични со оригиналите!
  Некогаш и мајка ми ми зима парфемчиња на точење на некој начин кои што се прават во шишенца во Србија,имаат каталог и бројчиња а на парфемчето пишува Economik, има доста луѓе што ги увезуваат и продаваат. Добри се за секој ден.
  А оние за точење што носиш шишенце и ти полнат не ми се свиѓаат ич. Еднаш имам купено и мислам дека повеќе трае обичен спреј 100 денари што е, него овие таканаречени парфеми кои изветрејуваат за 10 минути.
   
  На Elen.b му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Пред недела дена прв пат земав парфемче на точење,Армани,прекрасен е.Според мене не траат кратко.Ми го препорача другарка и го земав од чиста љубопитност..Али добар испадна :)
   
 14. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  кажете ми некој парфем на точење што не е многујак а првата нота му е остра и на крај да завршува свежо, не сакам јаки парфеми, повеќе ми се допаѓаат оние ,,смелите,, ве прашувам затоа што до сега не сум точела никогаш па сакам да пробам
   
 15. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.639
  Допаѓања:
  4.054
  Хм, незнам од кај беше, дали од Рефан, не ги познавам тие баш :D си земав некое парфемче pink love се викаше мислам, значи прекрасноо мирисаше.мене на почетокот дури глупо ми беше дека на точење сум зимала, сум мислела не траат, копија се и заради тоа дека е глупо.леј стварно сум била значи хихи. :) сеа сакам да ве прашам дали го има на точење од avril - black star, nina ricci - ricci ricci и овој новиов gucci - guilty ? :$ а ако го нема тој од аврил, да не знаете колку беше од космо да си го земам пошто уште првпат коа го мириснав се заљубив, што просто морам да го имам! :D
   
 16. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  271
  Моментално имам J'adore парфем на точење ама пријатно се изнанадив од овој парфем.малку се прснав ама цел ден ми мирисаше блузата толку јако што мириса,а и не е некој нападен парфем.Друг убав парфем на точење е и Organza и Hipnotic Poison ама овој вториов многу јако мириса,мириса нешто слично на Fatal Snake.
   
 17. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  851
  Пол:
  Женски
  J'adore го мириснав денес ама не го осетив баш..не се ни секвам како мирисаше..знам дека не ми беше грд ниту премногу убав.
   
 18. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  851
  Пол:
  Женски
  иналу, оригинал си е оригинал ;)
   
 19. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.352
  Нејм со 16 години како што можам да заклучам од по сите теми научила да живее на висока нога и знае шо е марка и шо е оригинален парфем.Тамам зрелост за да цени квалитет.Му доаѓа као 20 годишни момчаци коа пијат виски у кафиќ!
   
 20. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.337
  Јас до сега немам користено парфем на точење. Сакам да прашам некоја прилепчанка, доколку има користено парфеми на точење од прилепскиве парфимерии, од каде е најзадоволна, и од каде да купам за да пробам. Бидејќи претпоставувам маткаат, па да не добијам и јас дестилирана вода :)