1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парчиња од мама во мојот плакар

Дискусија во 'Мода и стил' започната од kolovoz, 4 јуни 2011.

 1. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.636
  Допаѓања:
  6.135
  Дали имате некое парче облека или обувки од својата мајка стари години ,..години, кое и мајка ви го носела во младоста а сега и вие , кое е ултра модерно , зачувано(се разбира), и сите ве прашуваат од каде ви е...
  јас имам кожени чизми ... на времето на мајками и биле мали па ги облекла само неколкупати , зошто била трудна во сестрами, и биле отечени нозете па и се смалиле...случајно ги најдов во куќата супер зачувани а и во последната мода изгледаат слично на овие[​IMG] само што штиклата и таа е кожена....оваа зима ги утепав од носење
  фала мамо!
  п.с.Се надевам дека не ја повторувам темата, а ако ја повторив се извинувам однапред-не проверив
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  4.756
  Пол:
  Женски
  Парчињата од мама одамна завршија во канта
  Не ме прашувајте зашто, зашто незнам
  Недозреано детиште :D
  Ама сега кога ќе се сетам имаше некои феноменални парчиња кои баш сега се носат како цветни фустанчиња, со точки и што ти не
  Ама една добра работа зашто ги фрлив зашто немаше шанси никогаш да ме соберат, уште се чудам колку мама била слаба хахахах :D
  Во секој случај имам доста накит од нејзе, не е се упроспастено
   
 3. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.037
  И на мама и на баба им собирам јас. Од баба ми- (Дама из Париза :lol: ) и собрав некои предобри елегантни фустани шиени во Италија и единствени. Ги обожавам, од 50' години се.
  Од мама имам неколку пара штикли. И цветни блузички и суќнички. Обожавам да копам по нивните плакари, секогаш наоѓам нешто интересно и старо. :)
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Охх да..неколку класични бели кошули,фустанчиња,зимски плетени блузи.
  Посебно една кафеава блуза..омилена ми беше..ја износив до максимум.
  И чевли и сандали има некои кои ми се допаѓаат..штета што не носиме ист број. ]:)
  Си модифицирам и некои долги сукни кои ги носела,јас ги носам како корсет фустанчиња со каиш :D
  Е тука да напоменам дека и накитот и го носам :emo:
   
 5. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878

  исто така :))... и кога ќе ме прашаат друачките од каде ти е ова она и јас епа од Франција :P
  иначе се си носам особено со мама значит исти сме само она малце пониска од мене а јас троа поголем газ :$ ама се ми одговара :)
   
 6. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.630
  Уффф колку болна тема. Кога ќе ми текне што се испофрлавме ми иде да :@
   
  На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  :rofl: Леле кога го прочитав насловот си реков некој (не дајбоже) ја расекол мајка ти па си нашла нејзини парчиња во твојот плакар. После видов категорија Мода и стил. :rofl: Како и да е да не бидам офтопик јас не носам ништо од мајка ми. Едноставно нејзините парчиња ми се убави,но ми се престари за моја возраст. :)
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.020
  Допаѓања:
  86.658
  Пол:
  Женски
  Имам :) и пресреќна сум поради тоа. Имам околу 10 кошули, 4,5 сукњи и 2,3 палтенца може да се и повеќе работи, но овие сега ги носам. Овие алишта се од пред 20, 30 години кога и таа била млада, па точни ми се. Жал ми е само што немам обувки, меѓутоа јас ги скршив како мала, си играв со нив, а имаше во сите бои. Горда сум што имам парчиња нејзини, а таа е уште погорда кога ги носам. :)
   
  На Angiie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
  Со актуелизирањето на vintage почнав да копам по плакари... И пресреќна сум што најдов мнгоу убави парчиња, сто многу убаво ми стојат, добро се сочувани и не се ни познава дека не се купени сега, не дека се срамам од тоа, само кажувам колку се убави :$
   
 10. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.320
  Допаѓања:
  5.836
  За обувки немам, бидјеќи она носи помал број од мене, а имаше многу убави. Од облека имам некои фустани, како на пример нејзиниот фустан од матура кој за мене е толку прекрасен и уште неколку фустани кои се надевам дека за некоја година ќе бидат износени.
  Имам и обетки (да ги наречам висечки) кои се исто така прекрасни, но за жал не носам такви.
   
 11. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Имам ..јухууу.. :rock: и тоа две преубави фустанчиња, едното црвено со бели ситни точки и едното морнарско плаво со бело. Имам и неколку преубави кошулки кои се ко нови, шо квалитет ќе беше и јас незнам. Обувки неможам да носам за жал, сите ми се големи, а какви чизми кожени има, срце ми знае. Наќит пак крадам од баба, таа е царица за тоа, мама ти е покласичен тип со злато-млато, а јас не сум баш по тоа. :)
   
 12. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.566
  Пол:
  Женски
  Може нешто да се најде :) Некои обетки, марами и сл. некои такви ситници, модни додатоци...
   
 13. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Од облеката на мама имам остането само еден фустан кој го имам носено за на карневали :tmi: (во друга ситуација нема шанси да можам да го искомбинирам)
  Се’ завршило во ѓубре, и чевли и ташни и кошули и накит... :fubar:
  Кога гледам слики дури мака ми станува колку убави парталчиња имала мама и ќе сум можела да ги искористам во некои мои комбинации! Фустанчиња со точки, каиши со големи токи, кошулчиња со подуени ракави, бисерни герданчиња, сукни со цветни дезени, плутени сандалчиња... И за да ми биде уште пожал со големината немало да имам проблем а и исти број носиме на чевли! Но ништо не останало, уште поодамна се’ е исфрлено и ќе морам само по слики да гледам колку облека ќе сум можела да искористам!
   
 14. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Мама се фрлила. И многу се нервирам кога ќе шеткаме по продавници и ќе ми кажи „ Еее исто вакво имав...ама го фрлив. “ Па не ми кажувај ќути си оти се нервирам какви убавини фрлила :worried: :( Ама имам неколку парчиња од она малку што зачувала. Едно тегет џемперче со кратки ракавчиња и златни копчиња. Кошула со кратки ракави. Две сикњички едната црна со бели точки, другата бела со црни точки. Едно цветно фустанче. И сите се зачувани како нови и си ги обожавам. Многу ми е жал што фрлила толкууу многу убави работи ама тоа е...Нема назад. :) А накит имам многу од мама.
  Едит: ги заборавив чантите. Имам !! :!: :D
   
 15. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Добро е што таа многу работи си чува од младоста.
  Е сега многу се нервирам што откако се омажила поголемиот дел од накитот и го оставила на сестра и. Останатиот дел што е прилично мал е дома и го носам доста.
  Во однос на чевлите таа носи 2 броја поголем од мене, така да тука се паѓа во вода, а има балетанки еден куп :tmi:
  А во однос на облеката, имам неколку сукњи кои ги носам, поточно ги имам скратено од долги до кратки до колена. Панталоните не ми се точни, поточно 3 броја помали се нејзините, имала ножиња костурски.
  Од блузите имам во плакар една што таа ја носела на матура, па планирам да ја носам некад :)
   
 16. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.447
  Допаѓања:
  19.090
  Пол:
  Женски
  Да е жива и здрава мајка ми, тетка ми, баба ми :) имам многу парчиња кои сега ги носам и многу се поквалитетни и уникатни бај д веј :lol: имам од накит, марами, фустани, кошулчиња, сукњи па се до чанти, колани СЕ и СЕШТО :lol: и се си носам ;)
   
 17. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Да имам доста такви работи и облека и накит и каивчиња што посебо ми се допаѓаат.среќа што сум целата метната на неа хех имаме ист вкус па така да максимално ги искористувам нејзините работи што ги има зачувано од нејзината младост таква си е жената принципиелна си ги чува работите па сега и с еко нови
   
 18. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.387
  Допаѓања:
  1.797
  Си има по нешто, други работи ги имам преправено. :D
   
 19. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Има многу парчиња кои ги имам малце преправено и ги умрев од носење.
   
 20. AthenaAsamiya

  AthenaAsamiya Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  104
  имам по некое парче облека од мајка ми :) некои и ги носам така што се помодерни,а пак некои имам ги преправено и стално си ги носам.Cамо многу ми е мака кога бевме малечки со сестра ми колку накит имаме уништено :worried: но тоа е :D