1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пасош за дете

Дискусија во 'Дете' започната од pretty7, 16 април 2018.

  1. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoj znae da mi kaze dali moze da se izvadi pasos na dete samo so prisustvo na majkata bidejki tatkoto e vo stranstvo, ili mora prisustvo na dvajca roditeli. Blagodaram
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.336
    Да може, јас сум вадела пасош без присуство на таткото со тоа што прво проверуваат дали сте венчани и носиш венчаница и за ден-два те известуваат дека може да се слика детето.
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.202
    Допаѓања:
    18.933
    Ова прв пат слушам јас кога прашав рекоа мора присутни двајцата да се ако не е тука на нотар полномошно да можам за него да потпишам...е дали ме излажале не знам
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.737
    на сајтот за закажување укуцај матичен број и ќе ти каже кога е закажаноhttps://termin.mvr.gov.mk/Check_Reservation
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Фала за инфо, ќе имам предвид за др пат. Веќе се сликавме
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.261
    Допаѓања:
    22.710
    Пол:
    Женски
    И јас знам за полнимошно дека треба т.е за малава моја кога вадев патен лист прво бараат полномошно од маж ми, за пасош исто. @motheron2boys
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    8.487
    Пол:
    Женски
    Мора и двата родитела, или со полномошно како што веќе некои пишале.
     
  8. RAK91

    RAK91 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    2.575
    Пол:
    Женски
    Така е, сега се сликавме, мора присуство на двајца родители со лични карти и извод од мкр.
     
  9. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Dali za vadenje na nov pasos na dete od 2 godini mora nov izvod na rodenite ili moze i so stariot izvaden pred 2 godini?
     
  10. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.835
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Не мора нов извод, може и копија.
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Мајки имам прашање. На керка ми и истекува пасошот во август почетокот. Сакавме за Грчка меѓутоа ми рекоа да не помислувам зошто не смее 3 месеци пред истек на пасош да одиме. Како е за Албанија? Ке не вратат и таму?Некој со слично искуство? Цело сабајле вртам да закажам за нов пасош, ништо живо не крева телефон во мвр. Ако успеам да и закажам за колку време е готов? Има ли некоја мајка што вадела пасош сега скоро (со оглед на тоа што се збори дека нема пасоши, и дека се чека по 2 месеци)?
     
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.669
    Допаѓања:
    29.153
    Пол:
    Женски
    Ние извадивме пасош за дете. Чекавме термин три недели Потоа за две недели беше готов пасошот. Зборувам за Скопје. Го земав минатата недела.
     
  13. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Никој жив не се јавува на телефони! Ужас! Не знам што да правам зошто слушам за Албанија дека регуларно те пуштаат ако ти е валиден пасошот, ние планираме да одиме сега на крај на месецов, значи има уште месец ипол до истек. Не ми се ризикува со мало дете да се пакувам и не дај боже да ме вратат на граница. Од друга страна не можам да закажам! Сега прочитав дека пасоши што истекуваат после 31.07 - се продолжуваат дп 31.12.2021 - ова е изјава на Бујар Османи, меѓутоа вика дека е за мк државјани во странство! Не разбирам, вртам цел ден по министерства и амбасади ништо живо не крева телефон. Кретенска држава!
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.669
    Допаѓања:
    29.153
    Пол:
    Женски
    Какви министерства и амбасади вртиш. Што работа ќе ти свршат тие?
    Еве информација за користење на пасоши: Колку месеци пред да истече пасошот може да се патува во странство? (fakulteti.mk).
    Инаку имаш два броја за закажување. Од фиксен: 0800 192 92 и од мобилен: 072 92 92 92. Можеш и електронски да закажеш: http://termin.mvr.gov.mk/.
    Ако ептенм итно ти треба пасош термини за брза постапка има во рок од неколку дена и пасошот го изработуваат за 48 саати. Тоа задоволство чини 4500 денари. регуларната постапка е 1500.

    Тоа со продолжување на важност е заради рестрикции во патувања заради КОВИД.
     
  15. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.261
    Допаѓања:
    22.710
    Пол:
    Женски
    Обично тоа правило важи за со авион ама за Грција не ме чуди ништо. Термин се добива за месец најкасно, регуларно 10 дена се чека, а по брза постапка за еден ден.
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.669
    Допаѓања:
    29.153
    Пол:
    Женски
    Не е само за авион, туку за Шенген и ЕУ зона.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Жено фала ама на телефониве вртам цел ден и или исклучува или не се јавува никој! Страната исто, не дава термин
     
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Не е само за авион и важи секаде.
    Мене ме имаат вратено на бугарска граница пред 5 години од оваа причина.
    Денес верувам и построго е.
    Така да со пасош валиден не повеќе од 3 месеци посебно со дете не тргнувајте на граница. Некаде (пример уса) бараат и мин уште 6 месеци до истек.

    @Amelie1708 неможе да не дава страната термин. Ќе вртиш и пробуваш се до следен слободен термин.
    Јас бев претходната недела да го сликаме детето 2ипол год. Ни кажаа готов ќе е за една недела
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Вака отворив сеа чисто да видам што се дешава на сајтот за закажување и кликнав неколку денови да видам за термин и првиот слободен ми го даде вака, ако збориме за Скопје
    EA02859F-5E65-4D23-8920-F9C588843630.jpeg

    сега во Јуни ќе имаат прекин во систем неколку дена па сите закажани се поместени па затпа најверојатно тогаш дури има термини.
    Ама ти пак убаво провери си
     
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.261
    Допаѓања:
    22.710
    Пол:
    Женски
    На копнена граница до сега не сум имала проблем ( ЕУ) , а за аеродром знам дека не смее. Мада како и да е на време се завршуваат тие работи околу документи и не треба да се ризикува.
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.