1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пастрмајлија

Дискусија во 'Рецепти' започната од kiki-riki, 6 јануари 2010.

  1. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    mnogu mi se dopadja pastrmajlijata sto ja pravat vo kratovo
    ima li nekoj recept za testoto kako se pravi?
     
  2. madzarovska

    madzarovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    23
    И мене многу ме интересира како се прави убаво тесто за пастрмајлија, затоа што месото лесно е да го одбереш да е убаво, но ако тестото не е вкусно или премногу тврдо, се уништува впечатокот. Знам од искуство :(
     
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Koga ednas bev vo stip vo edna picerija poracavme pastrmajlija testoto bese tolku tenko prozirno a sepak meko i koga go prasavme toj picamajstorot kako uspeva taka da go napravi nesakase da kaze (neli toa im e tajna) mi kaza samo deka stavaat mineralna voda vo testoto i deka testoto e epten tecno ko jogurt imalo gustina :roll: i zatoa taka bilo tenko a mekicko. ;)
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Eve vi eden sovet, kakvo testo i da pravite stavete i malku jogurt ili kiselo mleko pa duri moze i da se odi na 50:50 znaci pola voda ili mleko i pola kiselo mleko i testoto ke e sekogas meko-toa e edna mala tajna na eden dobar kuvar. Inaku testoto za pastarmajlija e isto kako i za mekici-pitulici
     
  5. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    sigurno ke mi se smeete ama kako se pravat mekici? :oops:
     
    На maggie75 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    sto ke ti se smeeme koga ni jas neznam kako se pravat :oops: aj ako sakas slavica da ni go kazes celit recept pa da probame da napravime i nie pastrmajlija da gi izraduvame mazite nasi nenajadeni. :lol: :D
     
  7. Peace.Love.Happiness

    Peace.Love.Happiness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    34
    Jas imam recepta za Svetinikolski Pastrmajlii

    TESTO **( Mesoto e najubavo ako go imash od prethodniot den vo frizider
    -500 gr brashno iseckano na chetvrtasti parchenca so zejtinche i lukche za poubav vkus)
    -1 kvasec (10-20 gr) ** 250-300 gr sirenje ( po vkus)
    -mnogu malce shekjer ** 4 jajca
    -Mala chasha zejtin
    -Mlaka voda (250ml)

    <Vaka ova e za smesata za testoto, e sega ako ti treba ushte brashno kje dodadesh, kje osetish pri mesenjeto, isto vazo za zejtin i voda, malce zeznato ako prv pat mesish ama pa kje nauchish, jas gi imam napraveno 2 pati>

    * Rernata zagrej ja na najjako ( najubavo e da ja upalish koga kje go stavish testoto da stasa)

    * Prvo go stavash kvasecot da stasa so malku brashnence i voda

    *Otkako kje ti stasa kvasecot pochnuvash da meshash brashnoto so vodata, malce shekjer, mala chasha zejtin zejtin i mlaka voda 250 ml, sve kje stavash po malce... Toa kje bide lepenici ama kje vidish se kje se sredi... Znachi ako ti se lepi testoto vo sadot i na racete dodadi brashnence, i taka sve od oko se dodeka ne pochne da se dvoi od sadot i od racete ( treba da bide mn. malce leplivo, ama da se dvoi)

    * Otkako kje go zamesish ubavo kje zemesh kje go izlupash edno 10-tina pati na rabotnata masa vo kujna. Go delish na 4 dela, gi oblikuvash vo topchinja i go ostavash da stasa edno 15-20 min. Preporachlivo e da gi stavish na mesto kade ima toplina, blisku do shporetot, ili odozgora na shporetot za da ti stasaat pobrzo.

    * Otkako kje stasaat testata zemash tava i ja machkash so mrgarin ( starite ja machkaat so svinska mast ama jas nemozam da go podnesam toj miris)
    -Odprilika kje ti sobere 2 pastrmajlii vo tavata sega ti kje si vidish...

    * Go rastegnuvash sekoe topche nezno so nadvoreshniot del od prstite da ne ti se iskine testoto bez da gi gmechish kraevite
    * Redish od mariniranoto meso , sirenje i odozgora stavash po malku margarinche.

    * Se pechat na najjako edno 15-20 min, proveruvaj gi bez da ja otvarash vratata od rernata, koga testoto kje zacrveni togash gi vadish i stavash na sekoja pastrmajlija po 1 jajce prethodno izmateno so malku sol, pa povtorno gi vrakjash vo rerna da se ispeche jajceto

    *Koga kje bidat gotovi gi pokrivash so krpa da stivnat edno 10-tina minuti pred da gi servirash na masa...

    *** Ubavi se i za naredniot den, samo gi greesh vo rerna

    Malce dur go zamesuvash testoto e zeznato zashto se lepi i kje treba da dodavash sve od oko posle toa za da go sredish...

    Aj ako ja napravite receptava kazete....
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Мене мајка ми ми прави од обично тесто и мн ми се свиѓа. тесто не знам како се прави ама знам да го исечам месото :lol: потоа се зачинува со вегета, црн пипер и се става зејтин. Сето тоа се меша и се нанесува врз тестото и се пече. И при крај на печењто ставаме јајце, затоа што на месото му треба повеке време да се испече отколку на јајцето, па ако ги ставате во исто време, јајцето може да се препече , а мене не ми е убаво така.
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Za Kiki-riki i Peperutka

    Testo za mekici e isto kako za leb sto se mesi samo toa sto e pomeko, znaci tolku mnogu meko da se lepi testoto na race koga go mesish. Nemam nekoj si recept po kg i gramovi tuku od prilika stavam. Eve vi mala komparacija: testoto za pastarmajlii e pomeko od testo za krofni, krofni znaete da pravite..... ako ne znaete ke vi dadam recept ;)
    U sushtina toa e kako sto napisa Peace.love.Happiness pogore, sostojkite se tie samo treba testoto da e meko.
    Epa srekjno i ako vi uspee vikajte na jadenje ;)
     
  10. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    Pastrmajlija...potochno PastrMarleyska pica

    Znachi...zamesuvam meko testo...so 250g brashno...1 kvasec...malku sol, voda po potreba...i go ostavam da stasa...otkako kje stasa pak go premesuvam testoto...Naj vazno... otkako povtorno kje stasa testoto...go delam na parchinja i go razmesuvam vo oblik na topka...i go ostavam 20 minuti...Posle testoto go rasukuvam vo edna kora i go oblikuvam a naokulu ostavam venec...vo sredina stavam 200g svinsko meso...stavam 50g puter i vo rerna...Go pecham 10-15 minuti na 250 stepeni...potoa ja vadam i dokolku nekoj saka...jas ne sakam... krsham 2 jajca i gi razlevam vrz mesoto i povtorno vo rerna ushte 5 minuti...
    e otkako kje se ispeche ja premachkuvam malku so puter...da zalichi...eve vaka...

    [​IMG]...NE BESHE VAKVA...NEKOJ JADEL... :roll:

    Posle saat vreme zaebancija i haos vo kujna...nalet...mi se odjaduva...zatoa pochesto koristam eden drug recept...zimam 2-3 drugara...palime kola i za 1 saat sme vo Shtip...vo Shtip ima najdobri pastrmajlii a bogami i drugarki ima...tie koi se od Shtip znaat...a za onija koi ne se po drugarki...mozat da si kombiniraat so shoping...kako i da e izbor ima...na vas e za koj recept kje se odluchite...
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    И јас по слична рецепта правам... само почесто до Велес. Не дека се подобри пастрмајллите, туку поблиску е, и помалце џандари има по пат... нели пастрамајлијата не иде со кисела вода или сок :D
    Одам и по други места. Всушност периодов работам на проект „Компаративна анализа на пастрамајлиите во различни делови од Р.М.“ :D
    Викендов планирам да правам анализа во Радовиш.
     
  12. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    ...sho pa Radovish.?..Radovish e podaleku od Shtip..!
    ...ili Shtip e vekje analiziran...komparativno... :D

    p.s...arno me potseti ne kazav so shto ide...ti kaza so shto neide...
    .......znachi so pastrmajlija se konzumira crveno vino i dobro drushtvo...
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Штип е анализиран повеќе пати (од едно пробување не е сериозно да се донесуваат заклучоци :D )
    Инаку да, добро друштво - обавезно, а што се однесува до црвено вино, мојот избор е Александрија Куве од Тиквеш.

    Кога сме веќе кај виното, ама не и кај пастрамајлиите, не знам дали си бил на дегустација на вина во Попова Кула во Демир Капија, топ е. Уствари шо знам, може и пастрамајлија имаат :D
     
  14. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    fala za ubavite recepti, moram da priznam deka najmnogu mi se dopadnaa na marly i na Ariel :lol: ama od opravdani pri;ini :twisted: ke mora da go upotrebam receptot na slavica so vino KOKINO (t'ga za jug nemam) :mrgreen:
     
  15. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    Apsolutno neseriozno Ariel...ednash ko niednash...a koga sme kaj Popova Kula...ne odam za zal...
    od prosta prichina shto i jas preheriram Tikveshki vina...a tamu razbirlivo ne gi nudat...ama nudat
    prenokishte...taka da nivnoto vino moze da se degustira do sabajle...sto e seriozen preduslov za
    edna dobra analiza...komparativna...na vino...kao takvo...i me naveduva na pomisla da go
    smenam brendot...:D
    A pastrmajlija...vo dadeniot sluchaj ne e ni bitna...chisto da ja spomenam da ne bidam von tema... :D
     
  16. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    kiki-riki...chim se tolku opravdani prichinite...shto se mora ne e teshko...
    a za KOKINO vino crveno ne sum chul...slusham DAFINO vino crveno...
    ne od shto sakam...ama od opravdani prichini...moram... :mrgreen:
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Hhehehhe nema vino Kokino, ama Kokino e blisku do Kumanovo :) a vo Kumanovo ima mesta kade sto se pravat pastarmajlii ;). Inaku samo kako za informacija original Pastrmajlija se pravi od ovco meso, taka ja pravele porano... I obavezno odi so crveno vino Cube - Tikves e Zakon ama probajte so Bovin fantasticno e :lol:
     
  18. AnnaBell

    AnnaBell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Pozz do site prijatelki,ljubiteli na pastrmajliite..:)....Jas sum od Stip i veruvajte tuka se najubavi,vredi da dojdete vo Stip i da gi probate.Toj gotvac sto kazal deka vo testoto se stava jogurt,deka treba da e tecno i tn...laze
    Vistinata e deka se pravat od obicno testo za leb,samo pomeko se zamesuva za da moze da se oblikuvaat.Posebniot vkus im go dava toa sto mesoto se zacinuva so crn piper,sol i crven piper,pred pecenjeto se stava po edno lazice svinska mast vrz pastrmajlijata i koga ke se ispece na mnogu visoka temperatura(sto vo domasni uslovi tesko se postignuva-najdobro e vo pecka na drva),a otkako ke se ispece povtorno se premackuva so rastopena svinska mast po kraevite. :)
     
  19. AnnaBell

    AnnaBell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Da dodadam deka za prv pat pastrmajliite pocnale da se pravat vo Svetinikolsko i toa so "pastrma"-ovco mese lozeno so sol.So pastrmajlijata zadolzitelno se pie i crno vino.
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    AnnaBell prvo ubavo procitaj sto pisuva pa posle davaj komentari