Пастрмајлија

Дискусија во 'Рецепти' започната од kiki-riki, 6 јануари 2010.

 1. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  nema poubava od stipska pastrmajlija i tockaa...sum jadela pastrmajlii i vo veles i vo sveti nikole i vo skopje itn..so stipskata nema komparacija..eh kako bi mi dobro dosla sea edna pastrmajliicka i seceno konjace so koka kola,mljac,mljac :roll:
   
 2. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е до печењето во фурна на многу висока темп. :!: Зашто врти-сучи , и по разни рецепти и ``мали тајни на големите мајстори`` :D, ме не љубов и требало на пастрмајлијата :lol: , УБАВА е ама не е толку вкусна ко купечкиве!
   
 3. sanjaV

  sanjaV Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  pastrmajlija vo Kratovo?
  neli e mnogu ubava i jas najvise ja sakam....
  a koga ke go doznaam receptot....
  ke go pisam :)
   
 4. vodnicka1

  vodnicka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  32
  Доколку сакаме да зборуваме за историскиот осврт на пастрмајлијата , дефинитивно таа потекнува од Велес. Денеска скоро во секој крај спремаат пастрмајлии но секој си додава нешто свое. Ианаку автентичната пастрмајлија се прави со пастрма. Значи тој е начинот кој се спремала години наназад. Затоа и се вика пастрмајлија бидејки има пастрма во неа. Искрено би сакала сите да се со пастрма ,а не да се користаат верзии на пастмајлијата со се и сешто. А најголемото изненадување за мене беше кога видов дека прават пастрмајлија со пилешко месо. Чиста глупост. Е сега друго е прашањето дали некој може или не може да јаде пастрма. Тоа е веке прашање на вкус , а за вкусови не може да се дискутира.
   
 5. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  moe proizvodstvo mmmmm...ogladnev samo za mene so jajce i kisela krastavicka ili feferonce plus ladno pivce meraci
   

  Прикачени фајлови:

  • SP_A0888.jpg
   SP_A0888.jpg
   Големина на фајлот:
   90,6 KB
   Прегледи:
   2.862
  На delvi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  106
  davaj recept ili vikaj na rucek :P :tmi: :clap:
   
 7. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  2.933
  Допаѓања:
  3.542
  Кики Рики еве ти за мекици
  1кг. брашно
  1квасец
  1 пециво
  1/2 шоља зејтин
  сол
   
 8. happines

  happines Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  татко ми во тестото додава и газирана вода х)
  за да било помеко :) :) :) :)
   
 9. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  da se stava ,no vo slucaj da nemas kisela voda moze da go zamenis so malku ocet vo testoto ili pak vitamin c.a nekoi pak stavaat pivo ili koka kola.individualna rabota.samo da ispadni ko sto treba da bide vkusnaaaaa :)se uste e toplo neka zaladi pa site kaj mene na po edna golema pastrmajlija:)za golemi luge golema pastrmajlija
   
 10. Temida

  Temida Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Јас знам дека пастрмајлијата се прави со обично тесто за леб но помеко, се прави со овчко, свинско а може и со пилешко, но да е посолено од вечер и да се остави во фрижидер. А за тоа што се пие со неа секој по желба. ;)
   
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Mmmmm me fati strv za pastrmajlija:(
   
  На xSunsetx му/ѝ се допаѓа ова.
 12. xSunsetx

  xSunsetx Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  i mene...edna stipska dobro bi mi dosla :D
   
 13. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Stipska i nekoja casa crveno vino:D meraci
   
  На blond и xSunsetx им се допаѓа ова.
 14. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Штипската мене најмногу ми се допаѓа...Колку ме настрвивте :)
   
 15. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.270
  Пол:
  Женски
  доколку сакаш со пилешко и кашкавал да ја направиш, дали треба некој посебни подготвки на месото или..
   
 16. silvice

  silvice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  23
  штипската пастрамалија дефинитивно е нај вкусна,со една чаша TGA ZA JUG..ммм.пред 2 месеца бев во велес и нивната пастрамалија,ми изгледаше како погача со јајца и ситно сецкано мевце.
   
 17. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  Ај јас да си пишам као ја правам ,и не да се фалам ама многу слична на Штипската испаѓа.
  Само има една финта треба еден ден порано да се приготви тестото и месото.
  Се замесува тесто од 1 кг брашно ,една коцка квасец, лажица сол ,едно пециво и кисела вода.Тестото треба да се замеси многу меко ,како за мекици , да се лепи за рацете . Замесеното тесто се става во ќеса и се остава во фрижидер да отстои преку ноќ . Месото (околу 1 кг )се сецка ситно на парченца и се зачинува со сол , сушен зачин ,црвен пипер ,црн пипер, сенф ,малку масло и 100мл, млеко.Убаво се меша да ги впие зачините . Се остава во фрижидер да отстои преку ноќ . Утредента пред печењето се вади тестото да отстои половна час, потоа може да се спремаат пастрамајлиите.
  Од оваа количина тесто испаѓаат околу 6 големи пастрамајлии колку прехче од рерна . Јас ги печам по 2 во тавче. Се кине парче тесто се развлекува со водени раце бидејќи многу се лепи ,се става на подмачкано плехче се реди со месо ,одозгора се става маргарин или маст . Се пече најдоле во рерната на најако (мојата рерна пече на 275 о.) околу 20-25 мин. Испечената пастрамајлија се попрскува со вода , и спремна е за јадење :) Пробајте па пофалете се како ви испаднала .
   
  На frix му/ѝ се допаѓа ова.
 18. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  Радовишка пастрмајлија. мф мф мф ]:)
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.744
  Допаѓања:
  72.359
  Пол:
  Женски
  Денеска татко ми ми донесе апла домашна пастрмајлија, со мешано месо (пилешко и свинско).
  Со доматно пире е лапни-голтни! Мераци! Си се изнајадов со ќеф. :mm:
   
 20. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.270
  Пол:
  Женски

  Многу вкусно изгледа како купечка да е , а не домашна направија. Те молам кажи ми рецепт како ја правиш на колку ја печеш, и најтешко ми е обликувањето на формата на пастрмајлијата.