1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

 1. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Женчиња јас не најдов никакви одговори и прашања во врска со темава ако грешам поправете ме. Е сега може ли некој да ми каже која е процедурата за патолошка како дојдовте до неа со врски или не...што се треба да се приложи како мислење од доктори се оди на комисија ништо ама баш ништо не ми е јасно околу тоа. Поз имајте убав ден
   
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Првите 15 дена матичен гинеколог. После мораш да имаш мислење од специјалист за сериозноста на проблемот. После 2 месеца треба да обезбедиш конзилијарно мислење (потпис од 3 доктори).
  Ако е посериозна дијагноза одма се отвора комисиска патолошка бременост. За тоа треба конзилијарно мислење.
   
  На dromka, galapce и byby.13 им се допаѓа ова.
 3. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Значи прво матичниот ми дава 15 дена боледување така после 15 ден треба да одам на комисија со мислењето од гинекологот или митреба мислење ново од специјалист за на комисија за ново продолжување од 15 дена
   
  На bronhi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Кога ќе одиш на комисија мора мислење од специјалист. А ти имаш некој проблем?!
   
  На dromka и byby.13 им се допаѓа ова.
 5. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Па да имам работам во колонијал каде седнувањето е многу тешка работа постојано сум на нозе бебето ми е многу спуштено долу имам болки во долниот дел на стомакот мн низок притисок отоци на нозете па матичниот ми спомна да одиме со боледување затоа ме интересираше како е целата постпка и дали тешко се продолжува комисиско воледување
   
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Обавезно земај боледување. Земи специјалистичко мислење и седи дома.
   
  На dromka и byby.13 им се допаѓа ова.
 7. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Да и јас би сакала ама докторот кажа дека е многу тешко да се дојде до боледување за жал се е со врски во нашава државичка па ке видам што ке направам фала
   
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Ако имаш специјалистичко мислење полесно се зема. Ако си од Скопје, појди во приватниве клиники, специјалист полесно ќе ти пише отколку на клиника. и никако ти да одиш на комисија, ќе пратиш некого!
   
  На dromka и byby.13 им се допаѓа ова.
 9. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Да мила ама мислењата од приватните клиники потешко ги одобрувале не им биле омилени ваш
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Другарка моја цела бременост ја мина со мислења и конзичијарно од ремдика. Не се грижи.
   
  На dromka и byby.13 им се допаѓа ова.
 11. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Епа ке пробам и така па ке видам што ке направам фала ти многу
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  На клиника освен ако не крвариш, тешко мислење да добиеш. И секако, дебела врска.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.949
  Допаѓања:
  156.548
  па ти уствари и немаш патолошка бременост поарно оди ден ан работа два па 15 дена боледување од гинеколог па пак ден два на раб па пак 15дена од гинекологот твој матичен инаку енма шанси за патолошка се знае што е патолошка бременост сега се затегнати сите закони и нема како порано
   
  На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Нема баш патолошка да биде, ама може да продолжува по месец, па пак и така до пораѓај со мислење па после конзилијарно.
   
  На 11Kikica му/ѝ се допаѓа ова.
 15. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Не е така лесно да се прават прекини во работата со боледување! Кога ќе се затвори едното боледување, треба да поминат 30 дена за истиот доктор да издаде повторно боледување. Не е вистина дека тоа не е патолошка бременост, е. Причината е несоодветни услови за работа на трудница. Само што кај нас тоа не се признава, ќе те шутнат од работа и тоа без пардон!
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Патолошка се отвара од почеток до крај со сериозна дијагноза. Се друго не се смета за патолошка.
   
 17. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Можеби, ако нешто се сменило од 2013-та. Мене ми отворија патолошка во 28-ма недела, се породив во 40-та. Дванаесет недели ме водеа како патолошка, без да бараат контроли и што ти ја знам, затоа што беше многу комплицирана ситуацијата.
   
 18. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.681
  До 15 дена матичен гинеколог, до 30 со мислење од специјалист и на Комисија, над 60 (вкупно дена, рачунајќи од првиот од матичниот) - наместо мислење од специјалист, секој месец ќе мораш на Клиника за конзилијарно мислење. И тоа е Комисија таму, 3ца доктори те прегледуваат и ти се потпишуваат на мислењето кое на крај го доставуваш до Комисијата за патолошка.
  Комисијата на ГАК се состанува само во среда, од 13-14 саат.
   
  На dromka, joy1 и kukla21 им се допаѓа ова.
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Ти си била на патолошка. Ова за кое девојчето прашува (освен ако не и пишат некоја страшна дијагноза) нема да биде патолошка. мора да се следи тоа што моира пишала.
   
 20. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Сега е затегнато затоа што сите што работат во администрација си земаа патолошка порано , онака од ракав , а нас што работиме во приватно може и да не не примат повторно на работа ако одиме на патолошка....и јас сум за да се затегне , не може на секоја шмизла што не и се работи баш да не оди на работа, ама кога навистина треба треба. ако навистина имаш проблем мислам дека не требаат врски.
   
  На ALISA0000, Maceto123 и joy1 им се допаѓа ова.