1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Може да оди првин 15 дена што и ги дава матичниот,па после тоа ќе оди на комисија дека има ризична бременост на комисија да и го продолжи.
     
  2. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    I i plaka fondot se dodeka rodi taka a pposle si otvora porodilno?
     
  3. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Dali pred da odi na komisoa treba od doktori nesto izvestai sto dokumenti s epotrebni
     
  4. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Значи прво е потребно да си поразговара со матичен гинеколог, да се види историјата на спонтаните, матичниот отвара боледување од 7-15 дена во зависност од дијагнозата, за продолжување ќе треба мислење од секундарна установа/болница, приватна или државна неважно, со тоа мислење и предлог од матичната се оди на комисија за боледување во Букурешт и истата одлучува колку ќе се продолжи и што треба да се донесе за да се продолжи и следниот пат. Значи матичниот е тој што ќе ја води, ќе и објасни и попатно ќе и кажува што треба. Нормално прво треба да се согласи дека потребно е боледување
     
  5. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Mora vo bukurest da se odiii?
     
  6. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Ако е од Скопје да, ако не е тогаш не знам каде се комисиите
     
  7. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Ahaa dobro fala
     
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Ај поискусните да ме упатат:D
    Ќе бидам на боледување од матичен 15 дена. Пред да завршат тие 15 дена ми рече да појдам кај нејзината замена(матичнава ќе е на одмор) за да ме прати на ГАК за продолжување на боледување (ова е конзилијарно мислење или комисија?)
    Читав наназад во темава ама не ја сфатив целата процедура.
    1.Од матичната(нејзината замена) ќе земам упат за на специјалист кој откако ќе ме прегледа ќе ми пише боледување?
    2. Дали може повеќе од 30 дена да ми даде специјалистот? На пример 33, толку би ми требале? :D
    3. Дали специјалистот на ГАК ќе ми даде предлог за денови или тоа го прави комисија или матичен?
    За дијагноза не е проблем,веќе имам дијагноза Лажно раѓање-заради скратен цервикс.
    4. Дали боледувањето од специјалист во бременост е всушност патолошка бременост? Ова ми е битно бидејќи после 30 дена,ако се рачуна како патолошка ќе имам право 45 дена пред термин да отворам породилно отсуство. Ептен сум кнап со денови а морам да се покријам со боледување,да нема прекин затоа што ми истекува договорот на работа. Значи би била 15 дена од матичен,потоа околу 30 дена од специјалист и потоа 45 дена пред термин породилно.
    Ви благодарам за одвоеното време.
     
  9. BabyShark

    BabyShark Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
     
  10. BabyShark

    BabyShark Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Се извинувам за грешката, нова сум на форумов. Кај мена вака одеше процедурата: прво матичниот ми даде 15 дена, потоа пред да истечат тие денови ми даде упат за на специјалист каде добив мислење (дијагноза со препорака за боледување). Со тоа мислење плус со мислење на матичниот бев на комисија каде ми одобрија само 15 дена.(а смеат со специјалистичко мислам до 30, не сум сигурна)
    Потоа матичниот ми даде упат за конзилијарно мислење, каде добив потпис од 3 доктори, и заедно со неговото мислење пак на комисија каде ми одобрија 30дена.
    Последната процедура ја повторивме уште еднаш и следно сигурно ќе следува отврање на породилно. Инаку и јас сум со истата дијагноза заради скратен цервикс
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Значи вкупно доби 60 дена боледување?
    Комисијата е во Букурешт?
    А конзилијарното мислење каде е,на ГАК се бараат 3цата доктори?
    Колку дена пред термин ќе отвориш породилно?
    Извини нападнав со прашања,ама прв пат сум на боледување и ништо не ми е јасно(facepalm)
     
  12. BabyShark

    BabyShark Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Вкупно имам 90 дена боледување. Не сум од ск, ама знам дека комисија има во букурешт, а доктори за конзилиарно на гак само во среда (знам дека јас бев на преглед ск и мислев право и конзилиарно ќе ми дадат ама ми кажаа само во среда). Освен тројцата доктори и директорот ми се потпишуваше, ова во струмица, ама сигурно е исто.
    Имаше прашано кој ги одредува деновите, кај мене комисијата, на мислењата од специјалист, конзилијарно и матичен никаде не пишуваше за колку дена треба боледување.
    Мојот термин е 15.08, а сегашното боледување ми завршува на 06.08. Ова и мене ме зачуди, зошто нели од 45 или до 28 дена пред тернин отварале породилно
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja пред да истечат тие 15 дена одиш на клиника кај специјалист. Со неговиот извештај одиш во Букурешт на комисија. Комисијата мене прво ми даде 30 дена. До два месеци ти треба само еден специјалист. Конзилијарно мислење ти треба после вториот месец ама според ова што си го пишала ке треба може уште еднаш да одиш кај специјалист. Тука сме некаде со термин мислам така да мене матичната ми кажа дека има можност на 01.09 да отворам породилно ама јас ке терам со конзилијарните до кога може па ке видиме. Иначе ако сакаш можеш да отвориш породилно 45 дена пред термин, матичната ти го отвара нема да имаш никаква пречка без разлика дали те водат како патолошка или нормална бременост
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Значи специјалистот не кажува колку денови боледување туку само дава предлог боледување со оглед на дијагнозата.
    Јас мислев 45 дена пред термин е за патолошка,а 28 дена пред термин за нормална бременост. Ова првово повеќе ми одговара:D
    Фала ви на одговорите
     
  15. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Не кажува само дава мислење, комисијата сама си одредува од кога до кога. А 45 дена пред термин може секој да отвори боледување само што сите гледаме покасно да го отвориме. Ама ако тебе ти одговара така нема да имаш никаков проблем да го отвориш 45 дена пред термин
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. охриѓанка

    охриѓанка Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Само убаво распрашај се пошо некое боледување го плаќа работодавачот. Првите 15 дена сигурно, а мислам дека и следните. Е сега ако ти завршува договорот за работа...да не ти се направи проблем тука. Со среќа и без многу трчкање да си го разрешиш.(fingers)
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. охриѓанка

    охриѓанка Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Дали бил некој на комисија деновиве? Само една смена се? Не знам зошто го ставаат тој бројот кога никој не се јавува.|(
     
  18. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.304
    Пол:
    Женски
    Две смени се. Не знам како се со буквите, С е втора смена оваа недела, толку знам :)
     
    На охриѓанка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. охриѓанка

    охриѓанка Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Фала многу за инфо :)
     
  20. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Колку се одбива од плата за користена патолошка бременост?