Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

 1. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  1.049
  Неделава од фирма ќе пратат за 2 месеци,прошла недела даваа плата
  Значи би требало да има скоро
  Фала
   
  На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. angelinkaa

  angelinkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Jas sum na patoloska od februari i Sega od 1 septemvri na porodilno i seuste nemam zemeno od fondot pari za avgust no koga se javiv tamu mi rekoa deka posledniot mesec od patoloskoto boleduvanje go isplakale posel prvata isplata za porodilno dali nekoj znae dali e tocno ova ili ne?
   
 3. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  401
  Пол:
  Женски
  Не е точно. И јас сум од Февруари на патолошка, за Август веќе земав пари околу 15ти.Од 2ри Септември сум на породилно и за таа исплата ми рекоа ке касни, ке ја исплатат откако ке се породиме
   
 4. vogue.and.vogue

  vogue.and.vogue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  177
  Ми треба една информација дали знае некој , дали за нега на дете боледувањето ако се отвори веднаш после породилното одма иде исплата од фонд или првите 30дена ги исплаќа фирмата?
  И дали комисијата прифаќа конзилијарно и специјалистички извештај од приватниве клиники?
   
 5. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Не се 30дена помалку се на товар на фирма ама да, си почнува од почеток две недели од матичен па на комисија, се признава конзилијарно од приватни болници
   
  На vogue.and.vogue му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Дали ќе може некој да ми каже...јас сум на патолошка, прашањето ми е дали доколку отидам на породилно со патолошка исто трае породилното 9 месеци или ќе треба порано да се вратам на работа?
   
 7. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  2.073
  Пол:
  Женски
  Кога си на паталошка породилното го отвараат од 28 до 45 дена пред термин и така се скратува месец или месец ипол, што би значело породилното ќе трае 7ипол или 8 месеци
   
 8. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  фала ви..а, дали знаете ако пред породилно се прекине патолошка и се земе одморот од работа во тој случај дали породилното трае нормално?
   
 9. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  2.073
  Пол:
  Женски
  Навистина незнам. Знам дека кога си на крај комисијата ти дава предлог да отвориш породилно. Еве и јас сум паталошка и незнам што како ќе биде на крај
   
  На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Emiemica

  Emiemica Нов член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Me
  Da, vo dogovor so firmata kade rabotis moze da si go iskoristis odmorot po zavrsuvanje na patoloskoto boleduvanje.
   
 11. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  а, дали во тој случај породилното е 9 месеци?
   
 12. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Секако е 9 месеци, поентата е кога ќе го отвориш- дали дента кога ќе де породиш па да си 9 месеци со бебето или ќе го отвориш порано и бебето ќе биде помало кога ќе тргнеш на работа
   
 13. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  сега ми е јасно, фала многу
   
  На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Starchild

  Starchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2016
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Девојки здраво.Дали ќе сака да ми каже некоја број од комисија и како одат по буква од презиме или име?
   
 15. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.326
  Ова е бројот 023062521. Одат по буквата на презимето.
   
 16. Starchild

  Starchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2016
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам. А кажете ми мислење.Станува збор за продолжување на трудничко со основ за заостанување во раст и развој на бебе родено пред време со дијагноза синдром. Имаме конзилијарно мислење од тројца невролози.Матичната ми објаснуваше меѓутоа голема збрка за мојата глава што е во хаос на сите страни. Како оди постапката сега,и дали на комисија ќе треба да го однесам бебушко или е подобро да оди само сопругот.
   
 17. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  1.326
  За тоа стварно не сум упатена,
  ако има некој поискусен нека ти одговори мада матичната треба убаво да ти објасни.
  Ако треба 10 пати јави се и досаѓај..
  Со лесно
   
 18. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.591
  Допаѓања:
  8.407
  Јас знам дека било кој може да отиде на комисија,не треба да оди болниот
   
 19. Starchild

  Starchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2016
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Во петок ќе оди сопругот па со Господ напред се надевам ќе одобрат во спротивно ќе треба да дадам отказ,нејсе битен е бебо за пари ќе се снаоѓаме. Ви благодарам :*
   
  На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Трудничко не се продолжува, се отвара ново боледување од матичен педијатар кое трае 2 недели, а после на комисија со конзилијарно. Такво боледување, според дијагнозата може и три години да трае.
   
  На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.