1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Jas od 21.11sum pod fond dobiv 28.12...prakticno vo 12mesec do 20.11plata a za drugite 11dena od fond
     
  2. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Решението за колку време ти стигна од фонд?
    Како што прочитав погоре веројатно поради празниците не биле исплатени парите за декември се уште, па претпоставувам има доцнење и со решенијата. :?:
     
  3. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Epa misl
    Okolu 20.12
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. VanillaSky1

    VanillaSky1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Проверете си на сметките, има пари за Декември :)
     
  5. SSanjaa

    SSanjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки,

    Променив работно место во Септември и набрзо дознав дека сум трудна(имам прекин помеѓу двете работни места и сум пријавена на определено) .
    По еден месец морав да одам на патолошка. Фирмата во која работам ми исплаќаше редовно плата, после 3 месеци ми кажаа дека 70% од плата ќе ми исплаќа фирмата поради патолошка,меѓутоа јас не потпишав ништо дури ни продолжување на договор на определено.
    Сега пред отварање на трудничко ми даваат да потпишам нов договор со намалена плата од последните 3 месеци со што мене просекот за плата на трудничко ми се намалува.
    Дали сте имале слично искуство?
     
  6. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Такво искуство немам но мислам дека се рачуна просек за последните 12 месеци
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој која е разликата од мислење од гак за комисија и конзилијарно...не ми е јасно за да добијам боледување прво ме пратија за мислење од гак со приоритетен упат па со тоа на комисија а сега за продолжување на боледувањето матичната ми закажа термин за конзилијарно на ГАК...што е разликата дали со конзилијарното пак одам на комисија или не и што значи конзилијарно дали одам кај тројца доктори или најобично на преглед?
     
  8. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Ne odis kaj eden ama kazuvas za konzilijarno...i dobivas 3potpisa od ginekolozi i od direktor...toa e nivna administrativna rabota...osven konzikijarno ti treba i miskenje od doktorot kaj kogo si bila, znaat oni
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Mene na terminot mi pishuva za konzilijarno znaci koga ke otidam me pregleduva eden doktor i istiot dava tri potpisi i plus od direktor i se toa se zavrsuva vo terminot ili se ceka da se soberat site potpisi? I posle plus mislenje od maticen i pak na komisija? Izvini sto preprasuvam malku komplicirano mi deluva zasto prviot par koga bev bev samo so mislenje od eden od GAK i maticen a sega e pokomplicirano so konzilijarno
     
  10. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Pa on dava mislenje i konzilijarno go popolnuva i se potpisuvaat doktori ama oni toa go sreduvaat pa go prakhaat kaj durektor i utredenta ke go zemes konzilijarnoto ili koj den ke ti kazat...taka e vo Veles
     
  11. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Ok, ti blagodaram ☺
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. male4ka6

    male4ka6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    12
    Може ли те молам да ми го пишеш бројот од фондот, имам еден ама цела недела ми кажува недостапен
     
  13. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Od vcera mi e otvoreno boleduvanje. Na boleduvanje ke bidam nekolku meseci a najverojatno do kraj. Doktorot mi kaza deka koga ke dojde vreme na komisija da se odi tie ke mi izdadat resenie koe go nosam na rabota megjutoa na rabota mi baraat potvrda od maticen deka sum na boleduvanje za da mozat da pobaraat zamena za mojto rabotno mesto ddodeka sum otsutna. Vi davale lo vasite maticni potvrda? Kako toa izgleda?
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Ти дава матичниот боледување со дата од кога си, без датата до. Тоа се дава на работа,па после како ќе ти даваат други ќе им носиш.
     
    На Ivyano и lovely12 им се допаѓа ова.
  15. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Дали ве исплатија сите за декември?
     
  16. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Тое е потврда д
    Мене не
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Можеби ќе се најде некој со сличен проблем како мојот од една во друга фирма имам прекин во стаж една недела автоматски немам здравствено осигурување после 3 недели работа во нова фирма дознавам дека сум бремена е сега прашањето ми е од кога ќе ми легне прва плата ќе имам здравствено осигурување дали можам да земам 15 дена од гинеколог и после да идам на комисија и така да терам до крај, бидејќи имам историја на абортуси?
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Мене да, имав 10 дена од декември, ми ги исплатија последната недела од јануари
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Уште 10 пати да го напишеш прашањево,ако не знае никој да ти одговори џабе пишуваш.
    Гледам го пиша во неколку теми,повеќе пати.
    Разговарај со матичниот гинеколог ќе ти каже што да направиш.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Има некој што е по активен во оваа група одколку во другата и затоа го поставив истото прашање тука...секако дека ќе разговарам со матичен кога ќе успеам да стигнам до него