1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ne mozam ishye da najdam odgovor a vazno mi e. Bremenite koi se na patoloshka a primaa minimalna plata 14500 ( ili taa shto beshe predhodno) dali patoloshkata vi beshe 70f od minimalna ili minimumot e minimalna plata za ispalata na patoloska?
     
  2. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Истово прашање го постави во три различни теми, и искрено имам чувство дека сакаш да добиеш одговор кој тебе ти одговара. Без разлика дали си земала минимална од 13000 или сега 14500, патолошката е 70% од просекот на последните 12 месеци кои ти се исплатени на трансакциска сметка, можеш и сама да си пресметаш колку приближно би изнесувало 70% кај тебе.
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Stvarno mi e vazno, se izvinuvam ako sum dosadna ama gledam nema odgovor a cisto se somnevam deka nema iskistva. Prasuvam zayoa shto slushnav iskustva deka so kontinuirano malku povisoka plata patoloskata bila 14500 shto znaci ne e 70% od osnovicata. Ne e vo prasanje kako mi odgovara tuku kako e vo praksa j po zakon za da znam shto da odlucham. Posle toa shto go slushnav na presot mozebi i site treba da ne zainteresira zatoa shto ako na patoloshka se vadi prosek od 12 meseci , sega e vazno e dali ke bideme na minimalna simnati ili na 70% od mininalna . Odnosno shto ne ocekuva. Uste ednas se izvinuvam za povtoruvanjeto na prasanjeto.
     
  4. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ова што ти го пишав досега три пати е "по закон", пред првата исплата од Фонд добиваш решение на домашна адреса каде е се убаво објаснето, како се пресметува просекот, како е добиена сумата на вредноста на еден час која стои во решението и сите членови од Закон по кои е ова утврдено.
    Ова што сега се случува е нова ситуација за сите и не знаеме како ќе се одвива и како ќе се пресметува.Утре се надевам ќе имаме некаква информација.
     
    На lovely12 и Ivyano им се допаѓа ова.
  5. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Здраво, се уште немам одговор, во фзо кога се јавив ми рекоа да се јавам во Букурешт на тел. од комисијата таму ги препраќале мејловите, арно ама на тел од комисија никад никој не се јавува... Потоа со сестрата се слушнав вика немаме одговор а некои матични им кажале и по недела дена чекаат уште немаат одговор... Утре точно една недела од поднесени документи и не знам што ќе им кажам на работа кога ќе треба да прават пресметка за плата...
     
  6. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    И јас се уште немам одговор од второстепена, а беше одржана во вторникот. Ми рекоа ги пратиле по пошта да ги чекаме на домашна адреса. За Битола е ова инаку.
    Мене боледувањето ми е до 11.03 но доставив потврда за бременост од матичен на работа за секој случај бидејќи нели сме ослободени од работа. Освен да чекаме друго не ни останува. |(
     
  7. Krisja

    Krisja Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas denes dobiv boleduvanje I edno ne mi bese jasno, sestrata mi kaza deka so toj document I od maticen lekar nekoj da odam vo socijalnoto I dek veke mi e otvorena pataloska bremenost. Bev kaj maticen gin I mi.kaza drugo, deka prvo treba 15 dena da sum doma pa na komisija. Kako tocno odi zenicki daj upatejte me , falaa
     
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Еве за среќа нема да им промена кај нас во висината на исплатата.
    Кога кажа.Филипче ми дојде да го изгушкам :D:$
     
    На donna.17 и Ivyano им се допаѓа ова.
  9. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Ова е информацијата за боледувањето... Комисијата извештајот за боледувањето го прикачува на нивната веб страна до која имаат пристап матичните и од таму треба да си го симнат и според истиот да изготват боледување... Во мојот случај комисијата била толку дарежлива што ми го продолжила боледувањето само од 20.03 до 02.04... Значи само 2 недели по што пак треба да се јавам со извештај и конзилојарно... Луѓе у време на корона и на препораки да не се искача они тераат трудници на 2 недели да прават контроли иако на извештајот од специјалист стои дека контрола треба по 30 дена... А згора на се што и дијагнозата ми е за строго мирување... Нека не чува Господ се е лудо во државава наша
     
  10. EmiliEmili

    EmiliEmili Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    И кај мене исто од комисија ми продолжија 2 недели од 17.3 до 31.3.Треба конзилијарно да носам.
     
  11. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Страшно значи не знам што да речам... А што е најтрагично и сега им доставив конзилијарно...
    А еве да речеме нормални услови без корона кога се... нема никакви шанси за 2 недели кога ќе го добиеш извештајов од комисија да закажеш преглед кај специјалист преку мој термин па уште и конзилијарно да добиеш... Да може ќе ти дадат приоритетен за кој треба да се изначекаш во ходник а не смееш ни да стоиш ни да седиш... Значи нема шанси... Од таа причина и се одлучив да одам на приватно штом ми беше констатирано скратено грло во 12та недела што по брза постапка се заврши со серклаж
     
  12. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ne panicete. Spored novite preporaki treba samo sestrata kaj maticniot na mail da go isprati poslednoto konzilijarno i so istoto vi go prodolzuvaat pak boleduvanjeto. Komisijata ima kriterium po koj spored odredena dijagnoza dava odreden period na boleduvanje. Nedelite ne gi vadat od rakav tuku ja gledaat dijagnozata dadena vo konzilijarno i dozvoluvaat 2-4-6 nedeli ili poveke. A na nekoi i do kraj na bremenost. Mene me prosetaa zatoa shto nemav konzilijarno a i jas se nafativ da otidam za sekoj slucaj dodeka e mirno i nema guzva. Inaku na mobilen mi kazaa deka utroto dobile novi preporaki ne trebalo da zakazuvam i da odam ama mene veke od predhodniot den mi beshe zakazano .
     
  13. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Сакаш да кажеш дека истово конзилијарно што веќе им е доставено пак ако им го достави матичната треба да ми продолжат?...
     
  14. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Мене после тие 2 недели од матичниот, комисиско ми дадоа 6 недели. Уште не ми е истечено. Читам сѐ досега, ама не ми е баш најјасно. Пред да истече, ќе му се јавам на матичниот, ќе видам што ќе каже
     
  15. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Да, така ми кажа гинекологот на клиника. Ппради ситуацијава со корона со старото конзилијарно сенпродолжува. Матичните мора да знаат.
     
  16. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Фала за инфо сега се консултирав и со човек од фзо и најверојатно само 2 нед ми дале затоа што со таа шифра 0.20 само до одредена недела може да се даде боледување а потоа треба да се промени шифрата во 047 за да терам до крај со таа, а таа шифра во моменталново конзилијарно не е наведена така да секако ќе морам ново да вадам... Се е бирократија за жал и тоа е
     
    На GolemaMala и Ivyano им се допаѓа ова.
  17. Ana_K

    Ana_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Мене боледувањето ми истекува на 4ти април. Матичниот доктор ми кажа дека за следениов период нема потреба да одам на комисија, бидејќи трудниците се секако ослободени од работа. А за на работа ќе ми треба да однесам само потврда од матичен гинеколог дека сум бремена.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    A do koja nedela e so 020 ti kazaa li? Jas sum so taa sifra i utre na komisija, inaku 17 polni nedeli.
     
  19. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    За жал не беше сигурен но спомна наводно после 20та-21ва...секако ќе видам и со матичната, а и тука читав дека имало такви случаи
     

    Прикачени фајлови:

    На Alishan30 и Ivyano им се допаѓа ова.
  20. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Eee, da. Bas sega toa mislenje go citav. Falaa