1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Просек се прави од една година и за патолошка и за породилно.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    До 21-22ра недела, после треба 0.47 на конзилијарното и извештајот, проверувајте си убаво или потсетувајте ги ако треба докторите бидејќи мене ми прекинаа боледување ради тоа, па морав приговор до второстепена да поднесувам и нови извештаи да барам, а поради целава новонастаната ситуација уште немам добиено одговор
     
    На Ivyano и Alishan30 им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Тебе ти го решија ли проблемот мила? Знам дека требаше на второстепена комисија да одиш.
    Јас со конзилијарно сум од 17.03-17.05 (за два месеци ми беше дадено).
    На 18.03 комисијата одлучи дека на 15.04 пак треба да се јавам кај нив, со контрола нова од специјалист.
    Веќе имав за 2 месеци, незнам зошто пак ме бараат.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ми рекоа да чекам одговор по пошта, еве цела недела мина се уште ништо, денес дури и до пошта отидов ама ми рекоа без некаков документ за подигање пратка не можат ништо да сторат, а од поштаров абер нема, на телефон ништо не кажуваат, веќе не знам кај да се обратам. :(:(
    Комисијата тешко дава повеќе од месец, без разлика на препораката од специјалист, јас одев на комисија на секои три - три и пол недели, толку ми даваа
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    А телефонски во фонд да ѕвониш, јас на 20ти им се јавив, и ми кажаа по матичен број дека продолжено ми е боледувањето и испратено е електронски кај мојот матичен гинеколог
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    На два различни броеви ѕвонев, еден во фзо Битола, еден тука го објави некоја членка пред ден два, лекарска комисија исто Битола, најнељубезно добив одговор да чекам по пошта и спуштаат слушалка... Ми помина мисла да се јавам на матичниот, само си реков да не е глупава идеја, но ако ми е одобрено значи дека тој досега би го имал добиено на мејл, нели? И би можел да ми ги изработи документите за да ги доставам на работа?
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Да, и мене матичниот не ми се јави.
    Јас од фонд ѕвонев кај неа, и таа ми кажа дека и стигнал меил од фонд, го изработила боледувањето за до крај на Март, да го земел маж ми.
    Ѕвони кај гинекологот утре.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Да се update-ирам, конечно стигна одговорот дека приговорот е прифатен од второстепената комисија и боледувањето продолжено (без прекин). :party::)
    За наредна контрола, треба да ги однесам скенирани документите кај матичен гинеколог, а тој да ги прати електронски до комисијата во фонд.
     
    На mamaorhidea, IvanaAni, Baby kengurce mk и 2 други им се допаѓа ова.
  9. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Има ли пуштено патолошко на сметка?
     
  10. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Кај мене денес не :(
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ako ne ve mrzi, nekoj u kratki crti da mi napise koja procedurata. Denes mj go prodolzija boleduvanjeto do 19.4.
    Od 3.2.2020 do 3.3.2020 zemam preku firma 90%.
    Sega mi dade maticnata dokument koj e od 3.3.2020 do 31.3.2020 za preku fond 70%. Toj dokument go nosam na rabota.

    Natamu kako se odviva procedurata?

    Citam resenia cekate, a sega bidejki se bese elektronski i nemav sredba so komisijata i nikoj ne spomna resenie isl.
    Isto taka citam zavisi od rabotata koga gi nosat dokumentite za da se isplati patoloska preku fond.

    Znaci li toa deka sekoj mesec ke nosam dokument od maticen na rab a tie ke gi sredat jnodnesat u fond po shto fondot isplakja posle?
     
  12. mcluckie

    mcluckie Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Prvo firmata ti ja isplakja platata za mesec dena boleduvanje, mene dva meseci mi isplakjase i se prefrli na fond. I so toj dokument go nosis na rabota i od rabota go nosat na fond. Prvo treba resenie da ti ispratat od fondot kolku sto kako kje ti isplakjaat i poslem sleduva isplata ma da ima i slucaevi kade sto ima prvo isplata pa poslem im stigalo resenie. Ima i zeni koi sami si gi podnesuvaat dokumentite vo fond bidejki firmite kasnat. Mene firmata mi e vo bitola a ja sum od skopje i mora sekoj mesec da im prakjam dokument na rabota deka mi se prodolzuva boleduvanjeto ( so konzilijarno mislenje bidejki poslem maticnata ne ti dava boleduvanje tuku odis na konzilijarno mislenje so 3 lekari) i od rabota go podnesuvaat vo fond i sekogas mi docnat. Inace koga kje gi podnesat dokumentite fondot ti isplakja poslem 2 nedeli. I sekoj mesec mora taka.
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  13. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    За тие што се на патолошка? Има некоја земено пари овој месец ќе биде за скоро некое инфо...?
     
  14. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Е супер штом ти продолжиле ☺ туку сега како понатаму ти кажаа ли..јас се интересирам дали пак ќе бараат конзилијарно оти клиника не издава конзилијарни само на приватно може...разбрав дека матичната ќе испраќа на комисијата електронски ама дали и конзилијарно ќе бараат...не е фер да не издава државната клиника а да бараат...
     
  15. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.016
    Пол:
    Женски
    Јас немам уште земено. Не знам зашто доцнат :?:
     
  16. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Сигурно ќе бараат, немам информација дека ќе биде поинаку...
     
  17. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Нема ни кај мене, а бев сигурна дека денес ќе има исплата... Битно списоците за пазарење ми се спремни веќе три дена :D
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    И јас немам:(
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Baby kengurce mk

    Baby kengurce mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Bev kaj maticnata vo vtornikot(boleduvanjeto od komisija mi bese do 26.03) , maticnata posledniot izvestaj sto go imav dostaveno znaci februar mesec kaza ke go pusti vo fondot na mail za prodolzuvanje na boleduvanjeto
     
  20. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Значи истото конзилијарно за продолжување ќе го искористиш? Ајде пиши ни за исходот кога ќе добиеш мислење од комисијата :)
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.