1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Можеби моето прашање не е за тука но сепак да побарам мислење.
    Отворив породилно боледување од 03.03 бидејќи термин ми беше 26.03 но еве уште не се породив а 03.04 сме. Дали би било тоа проблем, кога се доставуваат документите во фонд или тоа го прави фирмата ?
    Боледувањето го оставив кај нив.
     
  2. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Веќе си го отворила породилното и тоа си тече,какви документи треба да доставиш во фонд?
     
  3. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Па ме збуни колешка од работа, рече јас да сум носела сама боледување и извод од детето кога ќе се родело во фонд.
    Кога почнува исплата за породилното? Како оди тоа?
     
  4. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Боледување и породилно не е исто,боледување си можела да отвориш сега т.е од 03.03 до денот дури се породиш,на денот кога се пораѓаш отвораш породилно. Тоа е кај матичниот гинеколог ,откако ќе се породиш го заверуваш детето со име т.е вадиш извод ...дане ти рекла за паричен надоместок што го дава државата за прво дете да го доставиш во фонд? Инаку породилно се исплатува месечно како плата само тоа е во 3 групи ,а точно како оди незнам
     
  5. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Кога се отвара патолошка бременост, мислењето од специјалист може ли да биде од Ре Медика или мора на државно?
     
  6. Baby kengurce mk

    Baby kengurce mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Otvoriv patoloska so mislenje od specijalist od remedika... ( drugite opcii ne gi znam)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Како е сега процедура дали пак бараат конзилијарно за продолжување на комисија...за скопје прашувам
     
  8. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Се оди електронски, матичниот се јавува и се средува
     
    На dromka и mamaorhidea им се допаѓа ова.
  9. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам првпат треба да добијам плата од ФЗО, досега од фирма бев платена 70%.
    Патолошка бременост колку е платено, и како нас би ни земале одмор, кога ние веќе сме на патолошка неколку месеци?
     
  10. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Слушнав дека електронски матичната ги праќа ама дали ќе треба и конзилијарно мислење или само со нејзин предлог
     
  11. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    И патолошката е 70% пресметана од просекот на последните 12 плати.
    Нас не ни земаат од годишен одмор, со боледување сме покриени цело време.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Krisja

    Krisja Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali koga ke ostanam na boluvane poradi pataloska pod drzavata seuste ke mi plakja firmata pridonesi?
     
  13. Krisja

    Krisja Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Me Interesira kolku vreme te plakase firmata za boluvanje I dali sega si pod drzavata
     
  14. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Од 03.02-03.03 од фирмата 70% земав плата, сега треба од ФЗО за март месец. Но немам ништо добиено.
     
  15. Krisja

    Krisja Нов член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Uste ova me interesira,koj gi plakja pridonesite koga ke si pod fzo.
     
  16. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Незнам, првпат во животот сум на боледување.
    Можам да прашам па да ти пишам, ако сакаш
     
    На Krisja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Околу 25ти обично иде приливот за патолошка, рано ни е, прво го исплаќаат породилното :)
     
  18. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам. Имам конзилијарно за до 15ти мај. Месец ми истекува сега на 15ти април. Тоа значи дека конзилијарното ми важи и за април. Е сега прашањето ми е дали покрај конзилијарново треба да барам извештај од специјалистот дополнителен со нов датум ? И после овие ги носам кај матичната така? Па она ги праќа до второстепена? А извештајот за плата што треба да го однесам на работа и во фондот и тој електронски го праќаат до фирмата и фондот или сама треба да си ги носам како и до сега?
    Нешто се збунив скроз со ова ..
     
  19. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Јас вчера носев документи, ако може да ти помогне тоа некако во твојов случај. Конзилијарното би требало да ти го признаат бидејќи ти пишале до 15.05, само нов извештај од специјалист, ехо и лабораториски анализи. Документите скенирани комплет ги праќа електронски матичен гинеколог заедно со предлог од него до комисија за продолжување на боледувањето.
    Ако одобрат матичниот ги изготвува документите од кој до кој датум (тие за на работа), а одлуката од комисија ја праќаат по пошта бидејќи нели таа во оригинал се поднесува на работа.
    Барем кај мене е ова, сепак прашај кај матичниот тој најдобро ќе ти објасни за твојот случај.
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    @monka_bonbonka јас во петокот бев на контрола во Ремедика и ги прашав сестрите и докторот за конзилијарно тие ми рекоа дека сега конзилијарно веќе не давале и со старото конзилинарно се поднесувало кај матичната преку меил.Го прашав викам да не треба да се смени шифрата бидејќи веќе еве 22 недела терам а на старото конзилијарно сум со О20 .Ми рече не се секирај можеш со старото бидејќи и извештајот ти е нов,за шифрата треба да ти дадат уште овој пат со таа а ако те вратат дојди ќе смениме.А претходно неколку страници на назад гледам некоја имаше пишано дека со стар извештај и поднесла докторката и и одобриле а документи матичната и ги дала најверојатно кога враќаат повратно од комисија пуштаат и документи за принтање.
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.