1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Од матичниот добив 15 дена, па после од комисија 45 дена, па 30, па пак 45... А за до крај, не знам, последново ми е 45 дена, до крајот на јули. Термин ми е средина на октомври. Планирам да си земам одмор пред да отворам породилно.
     
    На K7M10J и Thallia им се допаѓа ова.
  2. Twins55

    Twins55 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    За какво решение станува збор? Јас немам такво решение ниту бев информирана дека мора најмалку 6 месеци стаж за патолошка. Ќе можe ли да ми кажеш поточно за што се работи?
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Јас земав патолошка уште од втор месец на вработување и тоа со прекин од предходна фирмА...за трудничко можеби да не можеш да земеш ако си помалце од 6 месеци, а за патолошка можеш било кога само треба извештај да имаш од специјалист
     
  4. Twins55

    Twins55 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Тоа и ме зачуди, јас имам извештај од специјалист и конзилијарно мислење, се ми е одобрено и кога се јавив во фондот да прашам зошто немам исплата сеуште а документите ми се поднесени пред скоро 2 месеци, ми рекоа дека немам полни 6 месеци стаж.. Дали имаше исплата од фонд во твојот случај и дали знаеш каде можам да се обратам за ова. Поздрав

    И уште нешто, дали некоја од вас знае каде можам да го најдам тој член каде што пишува за тоа кои услови се потребни да се исполнат за надоместок на плата при патолошка бременост.
     
    Последна измена од модератор: 10 јули 2020
  5. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На Twins55 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Минатата бременост имав 4 месеци стаж кога морав да одам на патолошка и не ми исплатија ни денар за патолошка ниту породилно со истотот образложение дека треба најмалку 6 месеци стаж да имам претходно... Како што си пишува и во законот. Ме чуди како на @Brpbrp и исплатиле...
     
  7. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    20200619_133209.jpg 20200619_132837.jpg
    20200619_133209.jpg ova e del od mojto resenie 20200619_132837.jpg i mi ima presmetano kolku me sleduva.
     
    На Twins55 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    До 6 месеци стаж те исплаќа самата фирма а после тоа те исплаќа фондот. Затоа и фондот не ве исплаќа бидејќи треба да имаш најмалце 6 месеци стаж али додека да направите 6 месеци сте терет на фирмата
     
  9. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    A koja firma ke te plati 6 meseci a ti da sedis doma....mislim deka si greska
     
    На kukla21 и ivefr им се допаѓа ова.
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    А зар треба да те избркаат? Не по твоја вина треба да одиш на патолошка...И не сум грешка зашто јас сум таков случај и тоа е според закон бремена жена не смее да избрка од работа. Ако гондот не те исплаќа ниту пак фирмата како би добила ти патолошка кога не си осигурана кој ќе ти го исплаќа осигурањето?
     
  11. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Е убаво велиш туку нашево законодавство е така скроено на две на три што има правен вакуум каде што работодавецот има обврска да плати боледување до 30 дена (1 месец) а секое боледување кое трае подолго од 30 денови паѓа на товар на фзо... А никаде не пишива дека заради стажот - помал од 6 месеци мора работодавецот да плаќа плата и придонеси...
    И да бев пријавена дури не се породив но никој не ми плаќаше ни плата ни придонеси и ме шуткаа и едните и другите дека немаат обврска да плаќаат со изговор за едните болед над 30 дена а другите стаж помал од 6 месеци...
    Но помина веќе и тоа е тоа
     
    На Twins55 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Procitaj go mojto resenie sto go imam pusteno.....
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Најверојатно твојата фирма и добри правници па наоѓаат секаква дупка и да те шуткаат ако е вака како што кажуваш јас до сега требаше без 5 плати да останам :) али нормално секоја фирма со различни ставови ретки се тие што тужат за вакви работи:(
     
    На ivefr му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Извини ако почуствува нешто негативно, немав таква намера но затоа и пишав дека ме чуди случајот, и ако сепак фирмата ти плаќала до 6 месеци сигурно затоа фзо и ти исплатиле потоа... Камо среќа сите фирми да беа такви
     
    На Twins55 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  15. Twins55

    Twins55 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе и така е, мене боледувањето ми беше отворено поради ризична бременост и за овој закон не знаев досега, ви благодарам на сите за одговорите.

    Кај мене фали само една недела до 6 месеци пред да отворам боледување, но јас сум веќе на боледување 2 месеци со конзилијарно одобрување и дури сега дознав за ова. Како што разбрав, треба да го прекинам боледувањето и да одам на работа уште 1 недела за да го отворам повторно но тоа е невозможно поради ризикот и ситуацијата а и прочитав тука дека ако еднаш го прекинеш после не ти даваат пак и навистина не знам што да правам.

    Ве молам ако некоја имала слична ситуација да ме советува, или ако е запознаена со правата во оваа ситуација.
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Не би требало да е проблем секако до таа дата додека да наполниш 6 месеци ќе добиеш од фирма, а другите ќе си ги исплати фондот само што добиваш 70% од плата
     
    На Twins55 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    За тужење немав сила веќе секој ден бев загрижена да не се породам пред време и на крајот бев среќна што се заврши со прекрасно бебуле.. Веќе е голем батко :inlove:
    А и со една плата не ми ни паѓаше на памет дополнителни трошоци да давам за тужби... Нека им служи на чест на правниците ако се среќни што ќе изиграат една трудница...
     
    На eta и Brpbrp им се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Битно завршило со убаво и тоа што викаш нека им се на здравје парите, не ми се верува дека сеуште има такви фирми што ќе гледаат од работникот да му земат што е можно повеќе|(
     
    На ivefr му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.968
    Пол:
    Женски
    Девојки да прашам,дали некоја скоро периодов е била на конзолијарно мислење во ремедика?
     
  20. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    На кој број можам да се јавам во фонд да прашам за патолошката? Од 30.04 немам пари...фала ви