1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Процедурата што ја објаснив погоре е за патолошка бременост, затегнато и искомплицирано е сега.
     
    На mila 15 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Имам 2 другарки кои беа на боледување цела бременост. Едната беше еднаш на комисија во 11 недела и и отворија патолошка, значи до крај не отиде веќе на комисија. Другата секој месец носеше конзилијарно и и го продолжуваа боледувањето секој месец. Зависи од дијагнозата, едната ја водеа на патолошка, а на другата заради можност за подобрување на боледување..
     
  3. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Здраво Кукла. Да те прашам дали некоја од другарките беше после ин витро? На кој начин на другарка ти и го дадоа конзилијарното мислење, во која клиника и како го обновуваше? Благорадам :)
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Инвитро правеше во ремедика. Кажуваш на докторот и сестрата и они ти средуваат. Секои 2 месеца вадиш ново. Не прават проблем ама мора да комуницираш отворено со докторот. Пиши ако др те интересира.
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила на одговорот :hug:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. byby.13

    byby.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Значи јас бев во петокот на контрола во систина сакав да слушнам мислење од специјалисти таму и докторот што ме прегледа кажа дека мора строго мирување под терапија затоа што бебето се спушта надолу и поради грчевите мора да одмарам така да одма ми дадоа конзилијарно мислеље од 3 специјалисти кои го потпишаа
     
    На dromka и kukla21 им се допаѓа ова.
  7. byby.13

    byby.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    И седа со предлогот од докторот мислењето од апецијалистот и конзилијарното мислење јас треба да одам на комисија за ново продолжување. Дали може дирекно да се оди со конзилијарно мислење од само 15 дена од матичен или мора прво мислење од специјалист па после да се обезбеди конзилијарно
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Со конзилијарно уште подобро отколку само со специјалистичко. Уживај си сега и пази се.

    Едит. На комисија никако да одиш ти. Ќе го пратиш сопругот.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. byby.13

    byby.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Да нема да одам јас тоа секако ми го кажа и докторот ке оди мм ама јас мислев дека прво се оди со специјалистичко па после се зима конзилијарно ама можело и со конИлијарно веднаш фала ви на помоштаб
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Tocno ako imas problemi ne ti trebaat vrski.Jas vo trite bremenosti imav pataloska.Vo prvata bremenost go rodiv sinceto vo 7 mesec od koi 6 meseci od bremenosta bev vo bolnica,vo vtorata bremenost nosev bliznaci isto mi bese pataloska i odobrena od komisija no i pokraj lezenje vo bolnica toa sto ne ni e sudeno go gubime.Sega za tretata bremenost isto bez nikakov problem si dobiv pak.Moram da napomenam deka jas nemam kako tebe problem no mojata drugarka ima i si odi na kontroli i eve 8 mesec e i raboti vo kolonijal ne i e lesno no od nejzino iskustvo ti kazuvam deka ako imas samo takov problem ne ni odi na komisija zasto nejze i se obratia so zborovite : "site vie imate pataloska bremenost ako malku imate maka" barem taa mi kaza deka taka i rekle.Kaj mene e drug problem jas si imam zdrastveni pricini izvadeno grlo na matka,dvojna pregrada,krvarenja,grcevi....Kako i da e ako resis da odis na komisija so sreka ako ne zboruvaj so gazdite kade sto rabotes moze ke ti ispadnat vo presret..pozz
     
  11. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Znaete li kolku procenti od platata isplakjaat pri patoloska bremenost?
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    70
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    @blessed2 Prviot mesec ja zemav cela plata (ja plaka firmata kade sto si rabotela) a posle toa fondot (dokolku odobri komisijata) mi plaka 70% od plata se dodeka ne se porodes togas ti sleduva 100% (taka bese i koga bev bremena vo sin mi i sega)
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    @kukla21 i @MilaP fala mnogu na odgovorite, tolku i izleguva iznosot, jas bev vo zabluda deka e 80%, pa ne mi bese jasno :)
     
    На MilaP и kukla21 им се допаѓа ова.
  15. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    А има врска колку стаж имап во фирмата пред да одис на породилно? Снаа ми е 3 месеци е во фирмата и сега дозна дека е трудна, меѓутоа гинекологот и рекол дрка ке мора патолошка зосто скоро правеше оперсција, сега проблемот е дали ке може страв и е зошто не е година дена во фирмата :/ ако знае некој дали е изводливо и ако имал слично искуство нека пише
     
  16. agapii

    agapii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2016
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    zdravo jas sum nova clenka i me interesira vo vrska so patoloskata bremenost dali vo pocetokot na bremenost vo prvite 10 nedeli moze da se javi poradi koi pricini i koi se siptomite
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Lele ozbilno prasanjevo?
    Patoloska bremenost se dava na zeni koi se vraboteni, a nemozat da rabotat poradi komplikacii vo bremenosta, pa im se dava otsustvo od rabota koe se narekuva Patoloska bremenost :)
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  18. agapii

    agapii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2016
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    jas ne ssum mnogu zapoznaena mnogu vo vrska so tema bremenostdoktorkata spomna za patoloska ako deteto ne se razviva ili e kako mrtvo
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Kolku godini imas ziti se? :D ili si mnogu mala ostanata trudna ili voopsto ne si i se zaebavas po forumov :D ako bebeto e mrtvo i ne se razviva kje ti go izvadat, a toa e kiretaza (da te zapoznaeme so poimite). A sega dokolku ti e bebeto vo red i ima srceva reakcija odi vo tema Trudnicki muabeti i ne se brukaj po site temi, tamu trudnicite kje te naucat se :D
     
  20. agapii

    agapii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2016
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    e vidi vaka jas sum vo pocetok na bremenost i normalno e da neznam ne sum ginikolog i toj poim go slusnav od doktorkata koga ja prasav za rizici za bremenost i mi spomna za patoloska bremenost kolku sto jas ja razbra i mazot mi