1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. Mona.V

    Mona.V Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    @Ane1988
    Матичниот доктор ти закажа ,ти даде упат ? Бидејќи на мене ми рекоа на ГАК не може да се закаже , ако успееш во Чаир, ако не приватно ,а денес сестрата на ГАК ми рече не знаеме дали ќе поминеш само со мислење една пациентка ни вратија ...конзилијарно нема да имаме
     
  2. Ane1988

    Ane1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Матичниот ми закажа преглед во 36 и ми рече од таму ке ми дадат мислење и со тоа да го продолжиме боледувањето инаку и мене ми треба конзилиарно ама во Ремедика ми рекоа 6000 а Систина ми рекоа 3000 ама неможеле да ми го дадат истиот ден и ако одам двапати за ск пак ќе ми излезе 6000 затоа матичниот ми кажа да одам на ГАК и ќе поднесеме само извештај не би требало да прават проблем од комисијатата
     
    На Mona.V му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Јас проаѓав до 7ми месец со мислење од доктор специјалист баш од ГАК од таа соба 36. Не ме враќаа, но за последните два пати пред породилно да ми отворат отидов на конзилиум на ГАК, меѓутоа ради ситуацијава го нема и тоа. Види што ќе напраиш само со извештај, ваљда ќе пројдеш.
     
    На Ane1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milasvila

    Milasvila Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, na patoloshka bremenost sum od dr nedela treba da go otvoram porodilnoto(45 dena pred termin) pa mi treba info dali isplata od fondot se vrsi odkako kje se porodam,posle podnesuvanje na dokumentite...pozz
     
  5. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Чим однесеш отпусна листа кај матичен, после пораѓај , и доставиш до фирма па фирма до фонд после тоа чекаш исплата.
     
    На Milasvila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Aleks4e123

    Aleks4e123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2021
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Каде и како се вади конзилиарно, која е процедурата? Јас треба да однесам конзилиарно за две недели.
     
  7. Milasvila

    Milasvila Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Konzilijarno mislenje davaat na klinika megjutoa ti treba upat od maticen ginekolog, a mozes i na privatno, vo Remedika jas koga prasuvav mi rekoa 7000den.
     
  8. AkinomS

    AkinomS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    44
    Имате ли исплата за август?
     
  9. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.961
    Пол:
    Женски
    Како бе 7000 ден? За конзилијарно мислење? Некако многу е.Јас го плаќав 2500,ама нели на преглед и си кажеш ми треба и мислење,е сега јас лани одев,ако е сменето нешто,ама 7000 што е многу,многу е.
     
  10. Milasvila

    Milasvila Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ne da e mnogu jas pred 2 meseci prasuvav telefonski tolku mi rekoa nz ako ne sme se razbrale nesto...
     
  11. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Кај мене нема, мене ми е прва исплата преку фондот за јули месец зедов преку работа ми пуштија за август треба сега да земам . Дали касни првата исплата?
     
  12. AkinomS

    AkinomS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    44
    И јас треба прв пат да земам за 1 ден од јули и цел август. Им звонев сабајле не им работеше модулот рекоа, и од тогаш не можам да ги добијам повторно. Да се надеваме дека нема да каснат со месеци....
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MaggyBoy

    MaggyBoy Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Кај мене уште нема за јули. Вртам по телефони не крева никој. Овие во Бт не се со сите изгледа
     
  14. Ane1988

    Ane1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    За конзилијарно само приватните клиники На ГАК го укинаа поради короната и не се знае од кога ке почнат а инаку Систина е 2800
     
  15. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски

    Стандард процедура..:/ за жал само во нашата земја касни се.... Се надевам нема да каснат
     
  16. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    Дали може некој да ме контактира што скоро поднесувала извештај до комисија за продолжување на боледување, матичниот ми бара извештај од приватно не можел да ми даде упат за специјалист
     
  17. Ane1988

    Ane1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Претходна недела поднесов денес ми одобрија Матичниот ми закажа на ГАК соба 36 и таму им кажав да ми напишат извештај за продолжување на боледување и тој извештај заедно со предлогот што го потполнува матичниот ги пратив на комисија
    Во извештајот мора да има
    " задолжително мирување и боледување"
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivancula123

    Ivancula123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme vi isplatija za prviot mesec patoloska od fondot?
     
  19. Краљевска

    Краљевска Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki nova sum na forumov ke Ve zamolam za informacija koja e procedurata za pataloska bremenost. Treti mesec sum bremena do sega koristev merki no od rabota baraat da se vratam na rabotno mesto. Ova mi e vtora bremenost vo prvata bremenost imav spontan i momentalno sum pod terapija so kleksani. Sekoja informacija e dobredojdena. Vi blagodaram
     
  20. Ane1988

    Ane1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    За отварање на патолошка ќе се консултираш со матичниот Најпрво тој ќе ти даде 15 дена боледување па после тоа ќе ти треба извештај од специјалист (од ГАК или од некоја од приватните клиники) во кој ќе биде препорачано мирување и боледување и тој извештај и предлогот од матичниот се доставуваат до комисија која треба да ти го продолжи боледувањето Се надевам ти се разјасни малце а и матичниот ќе ти објасни подобро
    Ако имаш уште некое прашање прашај слободно
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.