1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. Nurhan

    Nurhan Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Blagodaram mnogu imam uste edno prasanje oti sega sum na bolovanje 15 dena od maticnata i komisijata mi prodolzi do 11.11.2016 i mi napisa deka po kontrola da se javam na komisija ako bide se vo red so bebeto i so mene ke mi go prekinat li bolovanjeto ke mozam li da se vratam na rabota
     
  2. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Да
    Ако е се во ред ке ти прекинат нормално
    Ако не е во ред мораш на конзилијарно мислење од три лекари за да ти продолжат
     
  3. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    Ako imas patoloska b. Mozi da se sluci i sio 9 m da go nosis bebuso ?
     
    На Nurhan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nurhan

    Nurhan Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Blagodaram mnogu na informacite doktorkata mi rece deka ke prodolzam so boleduvanjeto uste podologo vreme za da go zasititme bebusot
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017
  5. bubbles3rr0r

    bubbles3rr0r Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакам да ве прашам да споделите некое искуство ваше, јас сум бремена во трети месец, сега за сега немам компликации, но работата ми е ризична и за жена во нормална состојба, а не во блажена. Одиме трети смени, се пуши цигари значи димница е, гужви, галами, башка на нозе сме... Страв ми е да не се искомплицира, да си направам беља каде што ја нема... Дали во некој ваков случај се дава патолошка или само ако се влоши ситуацијата со бебето (не дај боже да чекаме тоа да се случи)... Не сакам да дадам отказ бидејќи сакам да искористам трудничко ама не се издржува.
     
  6. Nurhan

    Nurhan Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Tvojata matican doktorka moze da ti vadi pataloska ako saka sigurno ima nekoj prijatel ili prijatelka sto moze da ti dade vtoro mislenje i da te pratat na komisoja
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.070
    Како оди исплата и породилно кога си на патолошка? Мене заради динамичната работа ме советуваа до крај да сум на боледување. Сега бев 15 дена, колку префрлаат од фондот? Некаде читав за 15 дена 70 посто, а потоа 80 посто? Породилно ( здравје) се зема основицата на плата или некој просек или основицата од патолошка?
     
  8. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Jas veke sum tri meseci na boleduvanje I mi pustaat 70 posto od plata a za porodilnoto bas I mene me interesira kako odi isplatata.Jas moze sega ke go prekinam koga ke mi zavrsi ama pak se zavisi kako sto ke bide
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.070
    Една членка ми пиша исто сега била на боледување, и давале од фонд 80 посто :^) да не имаат различни пресметки на сите....којзнае веќе
     
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ako si na boleduvanje do 1 mesec placa firmata kade sto rabotis. Ako si povece od 1 mesec placa fondot 70%. A koga ce bidete na porodilno boleduvanje se isplaca 100% cela plata. Dopiraat okolu 200-300 den samo.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    70% е по правилникот на фондот. Порано беше 80, а веќе извесно време 70. Исто како што за нга на дете до 3 години беше 100, а сега 70.
    Тоа е.
     
    На iki26, eli25, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    15 dena plaka firmata, posle 15dena fondot 70%.
    Za isplata posle na porodilno si zimas celosna plata .
    Posle porodilno koga odes na boleduvanje dali zaradi dete ili zaradi sebe poveke od 15dena pak ke zemes 70%.
    Inaku fondot plaka na site isto nema isklucoci.
    Se izvinuvam na latinicata .
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.850
    Пол:
    Женски
    Сигурно е грешка. Фондот не исплаќа повеќе од 70% освен боледувања за тешки болести, да не ги набројувам. И тие 70% излегуваат помалку затоа што во фондот правап пресметка мидлам дека нетото го делат на макс дозволени работни часови и множат со фактички работни часови во месецот. За фебруари ме изедоа колку многу ми скратија:(

    А породилното баш го дискутиравме за вакви случаи тука на темиве е 100% од нето, а не од скратеното од боледување. Ама пак по истат математика прават пресметка.

    Фирмата мене ми плати до 30 дена. Првите 15 дена 70%, вторите 80 или 90 неможам да се сетам и после преку фонд почнав
     
    Последна измена од модератор: 1 април 2017
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    I boleduvanja za teski bolesti e 70% od pred 2god za zal.
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.850
    Пол:
    Женски
    Уф можеби. Знам дека имаше само некои исклучоци од 70% догласно правилникот, ама неможам да се сетам точно во кои случаи.
     
    Последна измена: 31 март 2017
  16. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме користете кирилица.
    И мене исто ми плаќаа месец фирмата после заводот.
    Имам и на претходите страни пишано.
    Другарка ми е на патолошка и од фирмата каде што работи и рекле после 15 дена да си поднесе за преку фонд...
    Па мислев дали се сменило нешто или исклучоци прават фирмите.

    Имаше јас за син ми земав 100% плата кога бевме на боледување до неговата 2 год. Сега веќе 70%.
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Првите 15 дена се 70% доколку боледувањето е САМО 15 дена. Доколку боледувањето се продолжи до 30 дена автоматски исплатата поминува во 90% и за првите 15 дена. Доколку се пренесува од месец во месец, за месецот кога било исплатено 70% се прави корекција на плата.
     
    На 2ndLuck, Ano, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. 2ndLuck

    2ndLuck Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, I jas sum na bolovanje 15 dena od maticen ginekolog. Za povekje mi rece mora specijalist I na komisija. Jas sum sega vo 31va nedela, koga ke pominat ovie 15 dena ke bidam 33ta. Prasanjeto mi e kolku moze da mi dade plus komisija, posto razbrav deka posle 34ta vekje ne davaat bolovanje, osven da otvoris porodilno? I ova so isplatata od 90% do 30 dena bolovanje znam deka porano bese taka, sigurno se uste vazi?
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.070
    Многу чудно, за 15 дена боледување ми скратиле само 10 посто. Не било 70 изгледа.
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    а продолжено ти е?